הכל על - כמה מילים על איסלנד
 

 


דף הבית >> כמה מילים על >> כמה מילים על איסלנד
איסלנד
 
כמה מילים על איסלנד

טיסות לאיסלנד

טיסות לאיסלנד
טיסות לאיסלנד. מידע על טיסות לארץ הקרח והאש

מלונות באיסלנד

מלונות באיסלנד
מלונות באיסלנד. חפש עכשיו את הצעת המחיר הטבה ביותר למלון המתאים לך באיסלנד

השכרת רכב באיסלנד

השכרת רכב באיסלנד
השכרת רכב באיסלנד. למצוא את הצעת המחיר הטובה ביותר לחופשה שלך באיסלנד
 
-פרסומות-


 


 
 
 

צריך עזרה בתכנון החופשה באיסלנד?

אנחנו יכולים לעזור!


לפרטים לחץ כאן
 
 

כל המידע על איסלנד מוענק לכם בשיתוף עם :

 

 
 

כמה מילים על איסלנד

 גיא גוטרימן, תושב ומדריך טיולים באיסלנד, מספר לכם על אחת הארצות המרתקות בצפון אירופה

רוצים גם אתם לפרסם את המאמר שלכם? 
 
איסלנד מידע כללי מלונות באיסלנד השכרת רכב באיסלנד טיסות לאיסלנד
.
המילה 'איסלנד' מעלה על הדעת מקום מרוחק, מבודד, עוטה קרח ורווי בנופים יוצאי-דופן. ואולם, איסלנד אינה כה מרוחקת כפי שניתן לחשוב; ועל אף מיקומה הצפוני, נופיה יותר ירוקים מאשר לבנים. שמה הרשמי של המדינה, שהיא למעשה מדינת אי, הוא 'הרפובליקה של איסלנד'. איסלנד ממוקמת בצפון האוקיינוס האטלנטי ושוכנת בין האיים הבריטיים וסקנדינביה מדרום-מזרח לגרינלנד מצפון-מערב. איסלנד אמנם מבודדת באמצע האוקיינוס אך האדם הגיע גם אליה. אוכלוסיית איסלנד מונה כ-320,000 תושבים המתפרשים על פני שטח גדול למדי - 103,000 קילומטרים רבועים, מה שהופך את איסלנד למדינה בעלת צפיפות האוכלוסין הנמוכה ביותר באירופה. כמחצית מתושבי המדינה גרים בעיר הבירה – רייקייאוויק. תושבי המדינה נהנים לא רק משטח גדול אלא גם מנופים מרהיבים, השופעים באגמים, מפלים, הרי געש, קרחונים, שדות לבה וגייזרים. למי שמחפש מקום מרתק ויוצא דופן לבקר בו – איסלנד היא בחירה אידיאלית.

איסלנד יושבה לראשונה בשנת 874 לספירה על ידי מתיישבים מצפון אירופה (סקנדינביה בעיקר). מהמאה ה-13 עד למאה ה-20, איסלנד השתייכה לממלכת נורבגיה ובהמשך לממלכת דנמרק. המדינה הפכה לעצמאית ב-1918 וב-1944 הוכרז על ייסוד הרפובליקה של איסלנד. רוב תושבי איסלנד הם ממוצא נורדי (סקנדינבי) וגאלי (עם ממוצא קלטי). מקורה של השפה האיסלנדית הוא בנורדית עתיקה ויש דמיון בינה לבין דיאלקטים של מערב נורבגיה. עד למאה ה-20 כלכלת האי התבססה על דיג וחקלאות ואיסלנד היתה עניה למדי, אך לאחר מלחמת העולם השניה, ענף הדיג עבר תיעוש מה שהפך את איסלנד לאחת העשירות שבמדינות אירופה.


משטר ושלטון

איסלנד היא דמוקרטיה המתפארת בפרלמנט העתיק בעולם. מקורו של הפרלמנט האיסלנדי באסיפת נבחרים שהיתה קיימת באי כבר משנת 930 לספירה. בפרלמנט 63 חברים שנבחרים כל ארבע שנים. ראש הממשלה נבחר על ידי הממשלה לאחרי הבחירות, ולרוב מייצג את המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט. לאיסלנד יש גם נשיא, שמשמש בעיקר בתפקיד ייצוגי וחסר כוח ממשי. גם הנשיא נבחר פעם בארבע שנים.

מיקום וגיאוגרפיה


איסלנד ממוקמת במפגש בין צפון האוקיינוס האטלנטי והאוקיינוס הארקטי. על אף שמבחינה גיאוגרפית איסלנד קרובה יותר לגרינלנד, המשתייכת לצפון אמריקה, למעשה היא קרובה יותר ליבשת אירופה מאשר ליבשת אמריקה ולכן מוגדרת כחלק מאירופה, מהבחינות ההיסטורית, התרבותית, הכלכלית והמעשית. איסלנד היא האי ה-18 בגודלו בעולם.


הר הרדוברייד - מרכז איסלנד

כלכלה ומסחר

כיום איסלנד נחשבת לאחת המדינות המפותחות בעולם, וזאת לאחר שעד למאה ה-20 היא היתה אחת מהמדינות העניות ביותר במערב אירופה. כלכלת איסלנד מתבססת על שוק חופשי והמיסים בה נמוכים יחסית. במדינה יש מערכת רווחה המספקת ביטוח בריאות לכלל התושבים וכן השכלה שלישונית (תואר ראשון). בשנת 2007 איסלנד מוקמה במקום השביעי מבין המדינות היצרניות ביותר לנפש ובמקום החמישי מבין המדינות עם התל"ג הגבוה ביותר לנפש. במשך שנים רבות  כלכלת המדינה הסתמכה על דיג וציד לווייתנים, אולם בשנים האחרונות חלה עלייה גם בתעשיות יצרניות ובמתן שירותים, כדוגמת היי טק, פיננסים וביוטכנולוגיה. בנוסף, חלה עלייה ניכרת גם במגזר התיירות ובמיוחד התיירות האקולוגית: כמיליון (!) תיירים מבקרים באיסלנד בשנה – פי שלושה מאוכלוסיית המדינה. עם זאת, בעקבות המיתון העולמי ב-2008 כלכלת איסלנד החלה להידרדר, בין היתר בשל משבר בענף הבנקאות. המשבר הכלכלי גרם לאלפים מתושבי איסלנד לעזוב את האי בעיקר לנורבגיה ולשאר מדינות סקנדינביה. עם זאת, נכון ל-2012 הכלכלה נמצאת בסימן התאוששות בין היתר בשל פעולות שנקטו הממשלה והפרמנט כגון חקיקת חוקי חירום כלכליים והקלות מיסים בענף התיירות. גם לאחר המשבר, איסלנד נחשבת למדינה בעלת יציבות כלכלית גבוהה.כפר דייגים איסלנדי
כפר דייגים איסלנדי

טבע ובעלי חיים

מבחינה גיאולוגית, איסלנד היא חלק מהרכס הצפון-אטלנטי, אשר מהווה את מקום המפגש בין שני לוחות טקטוניים: לוח אירו-אסיה והלוח הצפון-אמריקאי. גילה הגיאולוגי של איסלנד הוא צעיר וזו הסיבה לפעילות הגעשית הנרחבת המתרחשת באי, אשר כוללת בין היתר את  הגייזרים הרבים, סילוני קיטור ומים המתפרצים בעקבות פעילות געשית תת-קרקעית. הפעילות הגעשית והגיאולוגית הנרחבת המאפיינת את איסלנד הביאה לכך שפנים האי מתאפיין בנופים של חול, שדות לבה, הרים וקרחונים. למרות מיקומה הצפוני, איסלנד מתאפיינת באקלים ממוזג וזאת הודות לזרם הגולף, זרם תת-ימי חם שמתחיל במפרץ מקסיקו ומגיע עד לחופי מערב וצפון אירופה.
כאשר האי יושב לראשונה הוא היה מיוער בצפיפות. אולם, המתיישבים ותנאים אקלימיים וגיאולוגיים קיצוניים הביאו לארוזיה של הקרקע שגרמה בתורה לכך שכיום שרק רבע מהאי מתאפיין בצמחיה רציפה. באיסלנד 470 מיני צמחים, שמחציתם נחשבים לצמחים ששרדו בקרחונים מאז עידן הקרח. רוב הצמחיה היא תת-ארקטית ומתאפיינת בשפע של עשבים, צמחי מים וביצות ושיחים. הצמחים נושאי הפרחים (כ-500 מינים) שבאי הם ברובם ממקור אירופאי. רוב היערות באיסלנד הם של עץ הלבנה.

באיסלנד מינים רבים של ציפורים ועופות ים הנמצאים באי במספרים גבוהים וקלים מאד לאיתור – מה שהופך את האי לגן עדן לחובבי צפרות. באי נספרו למעלה מ-300 מיני ציפורים, על אף שרובם רק חולפים באי, ורק 80 מינים שוכנים בו בעונת הרבייה באופן קבוע. כמו כן היא משופעת ביונקים ימיים ומספר יונקי יבשה. על היונקים החיים בבר ניתן למנות את השועל הארקטי, אייל הצפון וכן חורפנים, עכברים, חולדות וארנבים. מתוך אלו, רק השועל הארקטי היה באיסלנד במקור, ואילו שאר היונקים הובאו אליה על ידי האדם. לעתים אף מגיעים לאיסלנד דובי קוטב על גבי קרחונים שנישאים בים מגרינלנד. בגזרת היונקים הימיים ניתן למצוא באיסלנד מספר מינים של כלבי ים, לווייתנים ודולפינים. בנוסף, יש בה למעלה מ-300 מינים של דגים, כאשר אלו כוללים גם דגי ים וגם דגי מים מתוקים השוכנים בנהרות ובאגמים שאיסלנד שופעת בהם. לשמחתם של תושבי האי והמבקרים בו, באיסלנד יש מעט מאד חרקים: יתושים ונמלים, למשל, לא ניתן למצוא בה כלל. בנוסף, בכל האי אין זוחלים או דו חיים.


איל הצפון שועל הצפון
איל הצפון והשועל הארקטי. מהחברים שתפגשו באיסלנד (צילומים: IsthmusAnsgar Walk)


תיירות

מאז ומתמיד איסלנד נחשבה ליעד תיירותי למביני דבר. לאחר המשבר הכלכלי וצעדים בונים של הממשלה המקומית, איסלנד הפכה ליעד תיירותי נגיש עם רמת מחירים סבירה המקבילה פחות או יותר לשאר מדינות מערב אירופה. מאז ענף התיירות נמצא בצמיחה מתמדת, עם מגוון תועפות הטבע יחודיות המרוכזות כולן במקום אחד קטן יחסית ותשתית תיירותית מערבית מתקדמת. קל להבין מדוע בוחרים יותר ויותר מטיילים את איסלנד כיעד התיירות המועדף הבא.


מרחצאות גיאותרמיים - אגם מיוואטן

        
בברכת טיול מהנה!
גיא


גיא גוטרימן

על הכותב:
 

גיא גוטרימן הוא תושב איסלנד ובעל חברת Another Iceland מפעילת אתר "איסלנד - המדריך לארץ הקרח והאש". חברת התיירות היחידה המתמחה בחבילות טיולים לאיסלנד לקבוצות ויחידים, ברשיון משרד התיירות האיסלנדי.

ליצירת קשר: טלפון 354-693-2150+ או דוא"ל 
info@iceland.co.il.
 
 

צריך עזרה בתכנון החופשה באיסלנד? אנחנו יכולים לעזור!

אנו מסייעים לתיירים רבים בתכנון החופשה שלהם בחו"ל
arrow, left icon

רוצה שנעזור גם לך?
הכנס פרטים בטופס המצורף 
 
 
 

Go Back  Print  Send Page

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net
יעוץ בקידום האתר: קידום אתרים ע"י עידן בן אור 

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica