1. עמוד הבית
  2. »
  3. הולנד 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
  4. »
  5. האג, הולנד 2024 – המדריך המקיף | Den Haag

האג, הולנד 2024 – המדריך המקיף | Den Haag

כמה מילים על האג

האג (ההולנדים מכנים אותה “דן האך”) היא עיר במערב הולנד השלישית בגודלה במדינה לאחר אמסטרדם ורוטרדם והיא מתפקדת כמרכז השלטוני של המדינה ובירת מחוז דרום הולנד. מיקומה הגיאוגרפי של האג בסמוך לים הצפוני ולערים אמסטרדם מצפון מזרח, רוטרדם מדרום וזוטרמר ממזרח הופך אותה לעיר אטרקטיבית ומרכזית לתיירים אשר מגיעים להנות בשני ערי החוף שלה סכוונינגן וקייקדאון בתקופת הקיץ החמימה בהולנד. מלבד היותה עיר תיירותית, האג ידועה בתור המרכז השלטוני של הולנד ועד היום היא מרכזם של שגרירויות הזרות ומשרדי הממשלה, בית המשפט העליון וארגונים בינלאומיים וממלכתיים. האג ידועה בשל תחושת החזרה אחורה בזמן לימי הביניים אותה היא משרה כאשר בכל העיר ניתן למצוא בניינים היסטוריים בגווני חום ואבן. הביננהוף הוקם במאה ה-13 והוא אחת האטרקציות המוכרות ביותר בעיר כיוון שהוא היווה ומהווה כמרכז הפוליטיקה ההולנדית כבר מאות שנים. ההגעה הנוחה ביותר להאג היא דרך שדה התעופה שסמוך אליה באמסטרדם ומשם אפשר להגיע בתחבורה ציבורית או רכב שכור לבילוי של כמה ימים בעיר.

מה עושים בהאג

העיר שוכנת על חופו של הים הצפוני, ובקרבה שתי עיירות חוף ידועות, הראשונה, סכוונינגן (Scheveningen) היא הגדולה והמתויירת מבין השתיים, אשר נמצאת בצידה הצפון מערבי, וקייקדאון (Kijkduin) השוכנת בצידה הדרום מערבי. בחלקים העתיקים יותר בעיר ניתן לשים לב לבתים הנמוכים, רחובות רחבים וארוכים וסגנון קלאסי מובהק. הביננהוף הוא בין האטרקציות המוכרות ביותר של האג ומשרה אווירת ימי ביניים, בעודו מאופיין במבניו הישנים המזכירים טירה המכוסה בגווני חום ימימים ואבן. באיזורים החדשים יותר ניתן לראות בנייני ענק מבריקים ומודרנים וכמובן שברוב המקומות בעיר ניתן לראות את תעלות המים המאפיינות את הולנד.

בתים מסורתיים ליד תעלה בהאגבתים מסורתיים ליד תעלה בהאג

סיורי יום בהאג

אנו ממליצים לכם להכיר את העיר לעומקה דרך רחובותיה הקטנים והרחבים כאחד, לפני שתיצללו לאתרים בעלי שם דבר (עליהם תוכלו לקרוא בהמשך בעמוד זה). הסיורים כולם קצרים, זולים, ועשויים להוות הפוגה נעימה במהלך יומו של תייר בעיר חדשה, ובכלל להקל על המבקר להסתובב בחופשיות במקום חדש.

סיור שייט בתעלות העיר

אנו ממליצים על סיור השייט בתעלות האג לחפצים בשעתיים של סיור מרגיע ואינפורמטיבי על מים שקטים, בזמן שמדריך שלך מצביע על מראות העיר מנקודת מבט אחרת. הסיור מצוין למשפחות עם ילדים שכן הוא קצר, מספק חוויה שונה ממה שעושים בדרך כלל, ובעיקר, אין חשש לבחילות על מיימי התעלה הנינוחים. לחצו כאן להזמנת כרטיסים לסיור שייט בתעלות האג. 

סיור עירוני בחשמלית של האג-הופ הון הופ הוף (Hop-on Hop-off)

חקור את האג בצורה ייחודית עם כרטיס היסטורי איתו תוכלו ״לקפוץ״ (לעלות ולרדת) כאוות נפשכם ללא תוספת תשלום במהלך יום שלם. זו דרך מצוינת לגלות את הנקודות החמות של העיר. לחצו כאן להזמנת כרטיסים לסיפון חשמלית בת 65 ותיהנו מסיור שמע המוצע ב-10 שפות. הסיור מומלץ לאוהבי עיר, המעוניינים לראות כמה שיותר בזמן קצר, ולא לחשוש ממרחקים בין הנקודות השונות בעיר.

סיור אופניים עירוני

אם נאמר שברומא תהיה רומאי, מוטב שתעשו זאת גם בהולנד. לחצו כאן להזמנת כרטיסים לסיור אופניים של שעתיים וחצי, יחד עם מדריך מקומי ונפלא, ותגלו את כל ההיסטוריה, הנקודות החמות, אבני החן הנסתרות והיופי הטבעי שהופכים את האג לכל כך ייחודית.

סיור הליכה מודרך במרכז העיר

חקרו את ‘עיר השלום’ הבינלאומית בסיור במרכז האג. לחצו כאן להזמנת כרטיסים ותוכלו להצטרף למדריך שיספר לכם על ההיסטוריה העשירה, העובדות המהנות, התרבות המקומית והמקומות החמים המודרניים של העיר. אורך הסיור הוא כשעתיים וחצי המקנה לכם אפשרות לשמוע ולראות את מיטב האג מהרחובות והשבילים סביב האטרקציות הידועות, וכך להחליט בשלווה היכן תרצו להשקיע את יתר זמנכם בעיר. מה גם שאולי תפגשו חברים חדשים בדרך.

ישנם סיורים נוספים, פרטיים או ארוכים. למעוניינים לחקור את נושא סיורי העיר בהאג, ולבחור את הסיור המתאים ביותר למשפחותכם או עצמכם, לחצו כאן.
5 אטרקציות ואתרים מרכזיים בהאג

ביננהוף

ביננהוף (Binnenhof) הוא אחד מהסמלים הבולטים בהיסטוריה של הולנד. המבנה, אשר הוקם במאה ה-13, היווה ומהווה כמרכז הפוליטיקה ההולנדית כבר מאות שנים. לפני שהוקם הביננהוף הייתה ממוקמת טירה שהייתה ביתם של אצילי הולנד. בהגעה למקום ניתן ללכת גם להיכל האבירים שנותן תחושה כאילו חזרנו לימי הביניים. כיום מאכלס הבניין את הפרלמנט, משרד ראש הממשלה ומתקיימים סיורים מאורגנים לאוהבי ההיסטוריה והארכיטקטורה בתיאום מראש. ניתן לבקר באתר הרשמי https://prodemos.nl/den-haag/. שעות פתיחה: ימים ב`-ש` 10:00-16:00 עלות כניסה: בין 5.5 ל-11 אירו לאדם בהתאם לזמן הסיור

כיכר פלין

כיכר פלין (Plein)היא כיכר מרשימה שמפורסמת במיקומה המרכזי כשסביבה בנייני ממשלה, בתי קפה ומסעדות. ממוקמת סמוך לבניין הביננהוף ובמרכזה של הכיכר ניצב פסל של המלך “ווילהאם אוף אורנג’ מייסד האומה ההולנדית. ידועה בייחודיות שלה בזכות המבנים והפסלים העתיקים שמקשטים אותה והופכים אותה לפיסת היסטוריה שחייב לבקר בה.

מדורודם

מדורודם (Madurodam) היא גרסה מיניטורית לעיר שמלאה באתרים ואטרקציות מרכזיות בהולנד. המקום הוקם לזכרו של מדורו חייל הולנדי שנפל בקרב מלחמת העולם השנייה, על ידי הוריו שרצו להנציחו. אטרקציה ייחודית ומתאימה למשפחות, אשר משקפת את המורשת וההיסטוריה של הולנד בעזרת עיר מיניאטורית, תצוגות מולטימדיה ומתקנים אינטראקטיביים. שעות פתיחה: ימים א’-ש’ 9:00-18:00 עלות כניסה: כניסה בתשלום החל מגיל 3 ומעלה בעלות 17.5 אירו לבן אדם. להזמנת כרטיסים למדורודם

גורד השחקים האג טאוור

גורד השחקים האג טאוור (The Hague Tower) הוא בניין ציבורי המתנוסס לגובה 132 מטר עם 42 קומות. מהקומה ה42 ישנה תצפית פנורמית מדהימה על כל העיר כולל החופים היפים, הים הצפוני והבניינים היסטוריים. בבניין ניתן למצוא בר קוקטלים, מסעדה ומרפסת פנורמית. ישנה אופציה לרכוש כרטיס משולב הכולל עלייה במעלית שקופה עד לקומה האחרונה ולהנות מהנוף גם בדרך למעלה.

מוזיאון מאוריצהאוס

מוזיאון מאוריצהאוס (Mauritshuis) הוא מוזיאון אמנות שבו ישנן תצוגות של האמנים ההולנדים המפורסמים והגדולים ביותר כמו ורמיר ורמברנדט. המבנה הוקם במאה ה-17 עבור אציל בשם מאוריץ ומשם מקור שמו. עבור חובבי האומנות יצירות כמו “נערה עם עגיל פנינה” שמו את הולנד על המפה העולמית בזירת האומנות. למידע נוסף ניתן לבקר באתר הרשמי
להזמנת כרטיסים למוזיאון מאוריצהאוס ניתן ללחוץ כאן שעות פתיחה: ימים ב`-ש` 10:00-17:00 ימי א` וחגים 11:00-17:00

לינה בהאג

בהאג ישנם פחות מ-150 מקומות לינה מסוגים שונים – מלונות, דירות ואפשרויות הארחה נוספות. מה שאומר שההיצע קטן, אפשרות הבחירה מצומצמת וכדאי מאוד להזמין מקום לינה מראש ולא לחכות לרגע האחרון. אפשרות הלינה הנפוצה ביותר הינה מלונות (למשל מלון Staybridge Suites The Hague – Parliament), כך שלמי שאפשרות זו מתאימה יהיה מעט יותר היצע לבחור מתוכו את מקום הלינה המתאים לו.
האזור המרכזי סביבו מרבית התיירים בוחרים ללון הינו מרכז האג ובמיוחד ליד כנסיית Grote Kerk.

5 מקומות לינה מומלצים ב האג


Hotel Des Indes The Hague – מלון דס אינדס האג (Hotel Des Indes The Hague) – מלון 5 כוכבים במרכז האג. מקום זה מתאים לאירוח של עד 4 אנשים ומומלץ בגלל שיש בו בריכה ומרכז ספא.

למידע נוסף על המלון
ibis Styles Den Haag City Centreו-איביס סטייל הוטל סיטי סנטר האג (ibis Styles Den Haag City Centre) – מלון שלושה כוכבים במרכז האג. מקום זה מתאים לאירוח של עד 2 אנשים ומומלץ בגלל המיקום המרכזי והיחס הנעים של צוות המלון.

למידע נוסף על המלון
– מלון סטטן (Staten Hotel) – מלון שני כוכבים באזור רחוק מהמרכז יחסית. מקום זה מתאים לאירוח של עד 2 אנשים ומומלץ בגלל המחיר הזול יחסית.

למידע נוסף על המלון
COVE Centrum – COVE צנטרום (COVE Centrum) – מלון דירות במרכז האג. מקום זה מתאים לאירוח של עד 2 אנשים ומומלץ בגלל המיקום המרכזי והנוח.

למידע נוסף על המלון
עוד על מלונות בהאג תוכלו לקרוא כאן.
השכרת רכב בהאג

מרבית התיירים שמגיעים לאיינדהובן מגיעים לימים מועטים בלבד. כל עוד אתם מטיילים בעיר עצמה, אין צורך בהשכרת רכב, אפילו להפך – הרכב יגביל ויעיק. ישנה בעיית חניה לא פעם, אזורים תיירותים אליהם לא מורשים להיכנס רכבים פרטיים, מה שהופך את התניידות עם רכב שכור לבעייתית ולא כדאית. מה גם שמומלץ להתנייד באיינדהובן בתחבורה ציבורית וברגל. יחד עם זאת, מרבית התיירים בוחרים לצאת מהעיר לפחות ליום אחד למרחב סביב איינדהובן, ובמקרים אלו מומלץ מאוד לשכור רכב ליום או יומיים ולצאת איתו ליעדים מחוץ לעיר, אליהם פעמים רבות ההגעה עם תחבורה ציבורית אינה נוחה ואידיאלית ורכב שכור הוא הפתרון הטוב והנוח ביותר לעשות זאת. עוד על השכרת רכב בהאג תוכלו לקרוא כאן

לקבלת הצעות מחיר משתלמות להשכרת רכב בהולנד, לחצו כאן

מומלץ לקרוא גם את העמודים הבאים שלנו בנושא: השכרת רכב באיינדהובן והשכרת רכב בהולנד.

איך מגיעים להאג?

כיום קיימות טיסות ישירות לאמסטרדם כמעט בכל יום מישראל. תוכלו להזמין טיסות וחבילות בקישור הזה. טיסה אורכת כ5 שעות ונוחתים בנמל התעופה Schiphol וממנו ניתן להגיע לעיר ברכבת, באוטובוס ובמונית או רכב שכור. הרכבת יוצאת מהתחנה המרכזית באמסטרדם להאג כל חצי שעה כאשר זמן הנסיעה הוא 50 דקות לכיוון ומחיר נסיעה 12.20 יורו לבן אדם לכיוון. לנסיעות בין עירוניות, במיוחד בשיא עונת התיירות, מומלץ להזמין כרטיסים מראש, תוכלו לעשות זאת בקישור הזה, וכך להבטיח השובה יחד גם בשיא עונת התיירות, בנוסף תוכלו לערוך השוואה בין זמני הנסיעה ועלות אפשרויות ההגעה השונות.

מזג האוויר בהאג

העיר מתאפיינת באקלים לח וגשום שמושפע לרוב מזרמים מהאוקיינס האטלנטי ומהים הצפוני. הטמפרטורה הממוצעת בחודשי החורף הקרים היא 3.9 מעלות צלזיוס (הכי קר בחודש ינואר) ובחודשי הקיץ החמים 17.6 מעלות צלזיוס (יולי אוגוסט). חודשי הקיץ אידיאלים במיוחד מבחינת נוחות מזג האויר. צריך לקחת בחשבון שמזג האויר בעיר לרוב חורפי ויש רוח חזקה לעיתים קרובות במיוחד מנובמבר עד מרץ. לכן, מומלץ לטייל בהאג בחודשי הקיץ ובמהלך היום ללבוש קצר ולקראת הערב לשים ג’קט. למרות מזג האוויר הנעים שמאפיין לרוב את חודשי הקיץ, יש היתכנות לגשמים בעיר לכל אורך השנה ולכן מומלץ להיערך בהתאם ולהצטייד עם בגדים מתאימים, ולתכנן אטרקצות במקומות סגורים לימים הגשומים.

פירוש השם האג והחשיבות ההיסטורית של העיר

פירוש השם האג הוא קיצור של השם המקורי ’s-Gravenhage שפירושו המתחם הפרטי של הרוזנים. השם האג מזכיר את בקתת הציד של רוזני הולנד שהייתה ממוקמת באזור חורש בשם “Haghe”. ב-1284 הוקמה על ידי וילם השני (רוזן הולנד ומלך גרמניה) שנהרג בקרב לפני שהוכתר להיות קיסר האימפריה הרומית. הוא החליט לבנות את ארמונו ביער בהולנד ומסביב נבנתה כל האימפריה שלו עד שעם השנים הפכה האג למרכז האדמיניסטרטיבי של רוזני הולנד. האג הקטנה נבחרה על ידי ערים מרכזיות במדינה כמו ליידן, דלפט, ועוד, כמרכז המנהלי של הולנד, ובעקבות כך הרוזנים, הממשלה ואנשים החשובים בממלכה התכנסו בעיר האג במשך שנים. עד המאה ה-16 האג לא קיבלה זכויות של עיר או הורשתה לבנות חומות כדי לשמור על כך שלא תגדל. ב1850 הממשלה שישבה שם קיבלה תאוצה מה שהוביל להתפתחות העיר. עד היום האג נשארה המרכז השלטוני של הולנד שבו ממוקמים כל השגרירויות הזרות ומשרדי הממשלה, בית המשפט העליון וארגונים בינלאומיים וממלכתיים.

העיר האג וחוף הים מתוך צילומי רחפן
המלצות "הכל על" למבקרים בהאג

  • האג היא עיר גדולה ועמוסה בכלי רכב, ובמרכז העיר קשה להתנייד עם רכב מהחינת עומסים ומציאת חנייה. לכן אנו ממליצים להשאיר את הרכב בשולי העיר, ולהתנייד בעיר באמצעות התחבורה הציבורית הנוחה שהיא מספקת
  • הזמן הטוב ביותר בשנה לבקר בהאג לפעילויות מזג אוויר חמים הוא מסוף יוני עד תחילת ספטמבר.
  • בחודש יוני מתקיימים 2 פסטיבלים גדולים פסטיבל הג’אז ופסטיבל האג אשר מתמקדים במוזיקה, תיאטרון ומחול.
  • עבור שומרי הכשרות יש בעיר יש סניף של בית חבד שמספק ארוחות ויש בו בית כנסת. ליצירת קשר עם בית חבד האג ניתן למצוא פרטי התקשרות באתר https://www.chabadthehague.com/.
  • מומלץ לשלב ביקור באמסטרדם הסמוכה ובסחווינינגן עיר הדייגים כאשר מגיעים לבקר בהאג זה מעשיר את הטיול ומתאים במיוחד למשפחות עם ילדים.
  • האג קרובה מאוד לערים רוטרדם, נורדוויק, ולידן (כ30 דקות נסיעה ברכב לכל אחת), ולכן מומלץ לשלב בטיולכם גם יעדים אלו, דבר שיאפשר לכם להנות מהחוויות השונות והקסומות שיש להולנד להציע.

שאלות נפוצות על האג

הביקור בהאג מומלץ למי שנוחת באמסטרדם ורוצה לטייל מסביב לעיר וגם למי שמטייל בהולנד ומקדיש זמן לאטרקציות וסיור במבנים חשובים במדינה. לרוב מומלץ למשפחות עם ילדים.

העונה המומלצת היא בין מאי לאוקטובר ובמיוחד ביולי אוגוסט בחודשי הקיץ החמים בהם כל מקומות הבילוי והאטרקציות יהיו פתוחים שעות נוספות והולנד בעונה המתויירת ביותר שלה.

על מנת להספיק את האטרקציות המרכזיות בעיר לא צריך יותר מיום יומיים בהאג.

ניתן להגיע מאמסטרדם להאג באמצעות רכב שכור, תחבורה ציבורית או באמצעות הסעה מסודרת הכוללת כרטיס כניסה להאג.

יש להגיע לנמל התעופה Schiphol וממנו ניתן להגיע לעיר ברכבת, באוטובוס ובמונית או רכב שכור. הרכבת יוצאת מהתחנה המרכזית באמסטרדם להאג כל חצי שעה כאשר זמן הנסיעה הוא 50 דקות לכיוון ומחיר נסיעה 12.20 יורו לבן אדם לכיוון.

ניתן להזמין רכב שכור בנמל התעופה Schiphol בלינק זה או בלינק זה. מומלץ למי שמתכנן לשכור רכב לא רק להגעה להאג, אלא לטיול ארוך או רחב יותר באזור.

להשוואת מחירים לנסיעה בתחבורה ציבורית אפשר להיכנס לאתר זה שמשווה בין כל אמצעי התחבורה מבחינת מחיר וגם מבחינת משך נסיעה, לאתר זה שמשווה בין מחירי אוטובוסים או לאתר זה שאמנם לא מאפשר השוואה אך ניתן להזמין דרכו נסיעה.

במידה ואתם מעדיפים להימנע מתחבורה ציבורית ניתן להזמין מראש כרטיס כניסה (המאפשר דילוג על התור) עם הסעה מאמסטרדם (לדוגמה באפשרות זו או זו) וכך להגיע להאג בנוחות. אפשרות זו מועדפת בדרך כלל על ידי משפחות, או על תיירים שמחפשים נוחות מרבית.