הודו – חגים ופסטיבלים

מידע כללי

יום הרפובליקה

פסטיבל לציון יום הרפובליקה ההודית המתקיים בעיר דלהי והאזור מדי שנה בחודש ינואר. את הפסטיבל חוגגים בתהלוכות מפוארות הכוללות תלבושות מסורתיות, יריות שמחה, מצעדים צבאיים, מוזיקה הודית עליזה ופילים מקושטים בשרשראות פרחים וציורים.
קריאה נוספת מומלצת:
הודו חגגה ביום הרפובליקה – והתמונות מרהיבות -NRG
הולי Holly

אחד הפסטיבלים ההינדים השמחים ביותר בהודו. הפסטיבל, המתקיים בחודש פברואר, מסמן את סוף החורף ונחגג בזריקה של מים עם צבע ושל אבקה אדומה על מספר אנשים רב ככל האפשר. האבקה האדומה היא אותה אבקה המשמשת לטיקה בין העיניים אותה שמים תושבי הודו למזל והצלחה.בפושקר נחגג החג בצורה האינטנסיבית ביותר. כל מי שנמצא מזקן ועד טף יוצא לכיכר העיר לחגוג.

פסטיבל אלפאנטה

פסטיבל ריקוד ומוסיקה הנערך כל שנה בחודש פברואר באי אלפנטה הסמוך לבומביי.

פסטיבל המוחרם השיעי (חג העאשורה)

פסטיבל בן עשרה ימים המציין את מותו על קידוש השם של אימאם חוסיין, נכדו של מוחמד. הפסטיבל כולל תהלוכה גדולה שבמהלכה, סגפנים אדוקים מלקים עצמם בשוטים, בלהט דתי. הפסטיבל מתקיים בדר”כ בחודש אפריל או במאי (לפי לוח השנה המוסלמי) בעיר לאקנאו, בעלת שיעור האוכלוסייה השיעית הגדול בהודו.

קומב – מלה Kumbh – Mela

פסטיבל אדיר המתקיים בהודו אחת לשלוש שנים. הפסטיבל מציין קרב עתיק שנערך בין האלים לשדים, על כד (בהינדית – קומב) של נקטר. על פי האגדה במהלך המאבק נשרו ארבע טיפות נקטר מהכד ונחתו בערים אלאהאבאד, הארידוואר, נאסיק ואוג’יין. הפסטיבל מתקיים בסבב בין ארבעת הערים הללו. דרך מעולה להגיע לפסטיבלים שמעניינים אתכם היא דרך טיולים מאורגנים ודרך מדריכים שמכירים את כל הפסטיבלים הללו בצורה איכותית.

פסטיבל ראת יאטרה Rath Yatra

פסטיבל קרונות מקדש, הנערך בחודשים יוני-יולי בעיר פורי שבמדינת אוריסה על חופו של מפרץ בנגל, במזרח הודו. במהלך הפסטיבל, שבא לציין סיפור מיתולוגי בו האל ג’אגנאת יצא בקרון לבקר את דודתו, מכינים קרון גדול מימדים לאל ג’אגאנת וכל תושבי העיר גוררים אותו מהמקדש הראשי של העיר לסיבוב גדול הכולל את כל רחובות העיר.

מרוץ סירות הנחש גביע נהרו Snake Boat Race Nehru Cup

אחד האירועים הגדולים של השנה בקראלה הוא מרוץ סירות הנחש שנערך בתעלות שבקרבת העיר אלפי הסמוכה לקוצ’ין .
בתחרות, הנערכת ביום שבת של אמצע חודש אוגוסט, משתתפות סירות עץ רבות, ששטות בתעלות המכונות Backwaters.

בפסטיבל גאנש צ’אוטורתי Ganesh Chaturthi

פסטיבל גאנש צ’אטורתי שחל במהלך החודשים אוגוסט ספטמבר מוקדש לאל גנאש האהוב, בעל ראש הפיל. במהלך הפסטיבל, המאמינים הרבים צועדים ברחובות עירם כשעל ראשם פסלים של האל גנאש, ולבסוף הם מטביעים את הפסל בים או בנהר.
הפסטיבל נחוג בכל הודו ובמיוחד במומביי ובשאר הערים במדינת מהרשטרה בחגיגות ומסיבות גדולות עם יריות שמחה, נפצים וזיקוקים.

פסטיבל דיוואלי Diwali

פסטיבל גמלים גדול וצבעוני נחגג במשך חמישה ימים בחודש נובמבר, בעיר פושקר שברג’סטן. במהלך הפסטיבל התושבים מתהלכים עם גמלים מקושטים ברחבי העיר. ממתקים שנזרקים לכל עבר, מנורות שמן, נפצים וזיקוקים משמשים גם הם בחגיגה זו לכבודם של כמה אלים ומאירים את המדבר השלו.

פסטיבל הצחוק העולמי

פסטיבל שמצויין ביום ראשון הראשון של חודש מאי, הקים אותו מייסד יוגת הצחוק העולמי – ד”ר מדאן קטאריה בשנת 1998 בעיר בומביי. הצחוק, לדבריו, נותן את כוח הריפואי והחוזק בגוף האדם, תורת יוגת הצחוק הגיעה לכל רחבי העולם בכ6000 מרכזי צחוק מיוחדים.

פסטיבל סוף הקיץ

נחוג בעיר לה בתחילת חודש ספטמבר על מנת לסכם ולהודות על סיומה של עונת חקלאות, תיירות, ושמש.  בימי הפסטיבל תושבי לה והתושבים הכפריים שבאזור חבל לאדאק, יוצאים למצעד המוני ברחובות העיר, כשהם לבושים תלבושות טיבטיות מיוחדות וצבעוניות, שונות וייחודיות. הצועדים מפתיעים בקטעי שירה וריקוד מסורתיים. בימי הפסטיבל מתקיימים משחקי פולו, מופעים למיניהם, הצגות, ותחרויות שונות כמו חץ וקשת.
מפה

[wpgmza id=”20″ cat=”5,4″ marker=”3085″ zoom=”4″]