רישיקש | Rishikesh

נחשבת למרכז רוחני ולאחד המקומות הקדושים ביותר לדת ההינדו בהודו

מידע כללי על רישיקש

רישיקש (Rishikesh) הנמצאת כ-200 ק”מ צפונית לדלהי, היא מוקד תיירות למיליוני תיירים הודים מדי שנה המגיעים לעיר כדי לטהר את עצמם מחטאיהם ע”י טבילה במי הגנגס הקדושים. ברישיקש נמצאת גם נקודת המפגש של נהר הגנגס (Ganges River) עם נהר הצ’נגראבהאג’ה (Chandrabhaga River). העיר התפרסמה גם בזכות ביקורם של חברי להקת הביטלס שהגיעו אליה בשנות השישים כדי לפגוש את הגורו שלהם המהרישי.

בין 40,000 תושבי רישיקש, סאדואים (קדושים הינדים) רבים, אותם ניתן לפגוש בין שבילי העיר, יושבים עם קופסת קיבוץ הנדבות שלהם. בדיוק כמו שכנתה הארידואר, הממוקמת כ-24 ק”מ צפונית אליה, גם רישיקש שופעת באשרמים והיא התפתחה כאחד המרכזים הטובים ביותר בעולם לבתי ספר ליוגה ומדיטציה בהודו. רוב האשרמים ברישיקש מתרכזים בגדה המזרחית של הגנגס וברובם אפשר ללון תמורת מחירים נמוכים.

רישיקש מוקפת ברכס Shivalik השייך לשרשרת הרי ההימלאיה. נהר הגנגס שבדרך כלל ידוע בזרמיו החזקים ובסחף הופך ליד רישיקש לאיטי ורגוע (בעונה היבשה) ומימיו נקיים יחסית למקומות אחרים. בין שני חלקי העיר אותם מפריד נהר הגנגס, מחברים שני גשרים עיקריים לקשמן ג’ולה (Lakshman Jhoola) וראם ג’ולה (Ram Jhula). גשרים אלו מהווים נקודות ציון שלפיהן ניתן להתמצא בעיר, ומרבית הכתובות מסומנות בהתייחסן לאחד מהגשרים.
הידעת?
טמפרטורות המקסימום ברישיקש בקיץ יכולות להגיע ל-41 מעלות צלזיוס, ובחורף ל-30 מעלות צלזיוס. אך שימו לב כי טמפרטורות המינימום בחורף יכולות לצנוח מתחת לעשר מעלות.

גשר לקשמן (צילום: meg and rahul)גשר לקשמן (צילום: meg and rahul, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים ברישיקש

גהאט טריווני (Triveni Ghat) – נקודת רחצה מקודשת על גדות הגנגס שבה המאמינים טובלים בנהר, מתפללים ונותנים מנחות. לאחר שקיעת השמש משיטים בנהר פנסים מחימר שמאירים את הנהר באלומות קטנות ומספקים מראה מרהיב. ניתן גם סתם לשבת כאן ולהנות מהבריזה הקרירה שבמקום.

בהראט מנדיר (Bharat Mandir) – המקדש העתיק ביותר ברישיקש הנמצא בסמוך ל- Triveni Ghat. המקדש נבנה לכבוד Bharat אחיו הצעיר של לורד ראמה.

אשראם שיווננדה (Sivananda Ashram) – המפורסם באשראמים, ניתנים בו הרצאות אודות החיים הרוחניים וגם בו ניתן לתרגל יוגה ומדיטציה.

הארידואר – Haridwar – לא רחוק מרישיקש שוכנת הארידואר, המהווה גם היא מוקד משיכה להמוני מטיילים. שתי ערים אלה דומות אך שונות בהתנהלות ובאווירה השוררת בהן, ומומלץ לבקר בשתיהן.

העיר רישיקשהעיר רישיקש

אתרים מרכזיים, רישיקש

מלונות ברישיקש

בעיר מלונות רבים ברמות השונות כאשר רובם נמצאים בצפון העיר. מלונות יוקרה בודדים, מספר לא מבוטל של מלונות בדרג הביניים (שלושה כוכבים וארבעה כוכבים) וגם לא מעט מלונות זולים ברמה של אכסנייה / באד אנד ברקפסט (ראו עוד תחת: מלונות ברישיקש ומלונות בהודו).

אטרקציות וסיורים מודרכים ברישיקש

רישיקש היא אחד מהאתרים החשובים לטיול מאורגן להודו. היא נמצאת תחת תוכנית המסלול של רוב הטיולים המאורגנים בצפון הודו.

  • רישיקש מציעה טרקים לפסגות ההימלאיה ולמקורות הגנגס. טרקים מפורסמים הם טרק הגאנגוטרי וטרק עמק הפרחים. בעיר הרבה סוכנויות המציעות מגוון טיולים – בין יום ועד חמישה ימים.
  • למחפשי אקסטרים – Jumpin Heights – אטרקצית הבאנג’י היחידה באזור, אם לא במדינה כולה!
  • בחודשי אוקטובר עד מאי הגנגס בחלק זה הוא נקי והזרימה חזקה, מאפשר לעשות רפטינג נהדר.

השכרת רכב ברישיקש

בעיר מספר מקומות בודדים להשכרת רכבים. מומלץ להתנייד בתוכה בתחבורה ציבורית (ראו עוד תחת השכרת רכב בהודו).

מסעדות ברישיקש

רוב המסעדות ברישיקש ממוקמות בחלקה הצפוני, אך ניתן למצוא מקומות טובים לאכול גם לאורך הגנגס החוצה אותה. רוב המסעדות מגישות אוכל הודי מסורתי.
טיפים והמלצות כלליות למבקר ברישיקש

  • רישיקש עיר מאוד קדושה ולכן למי שמעוניין לקנות חפצי קודש הודיים זהו המקום לחפש בו.
  • רישיקש ידועה במספר הרב של מורים ליוגה ומדיטציה המלמדים בה – אם יש זמן מומלץ מאוד ללכת לשיעור או לקחת קורס. ניתן לעשות אפילו תעודה להוראת יוגה.

 

מידע שימושי למבקר ברישיקש

הגעה לרישיקש:

  • טיסה – שדה התעופה הקרוב ביותר הוא ג’ולי גרנט (Jolly Grant Airport) הידוע גם בשם Dehra Dun Airport. מדובר בשדה תעופה מקומי, הממוקם כ-35 ק”מ מרישיקש.
  • רכבת – תחנת הרכבת הקרובה ביותר נמצאת בהארידואר (Haridwar Junction).
  • רכב פרטי – הכביש הראשי NH-58 מתחבר לרישיקש ומאפשר נסיעה בטוחה רוב השנה. הנסיעה מדלהי אורכת כ6-7 שעות, הנסיעה מהארידואר אורכת כשעה.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3167" zoom="16"]