קשמיר | Kashmir

חבל קשמיר הוא חלק ממדינת ג’אמו וקשמיר שבצפון הודו

מידע כללי על קשמיר

קשמיר (Kashmir) עומדת במרכזו של סכסוך מתמשך בין הודו לפקיסטן ונחשבת לאזור מסוכן לטיול. ולמרות הסכסוך, אזור עמק קשמיר נחשב לאטרקציה תיירותית בזכות הנופים הקסומים של הרים גבוהים ירוקים, עמקים פורחים, והעיר סרינגאר (Srinagar) עם אגם דל על תעלותיו ובתי הסירה שבו. כל אלו ועוד מושכים אל קשמיר מטיילים רבים מדי שנה.
הסכסוך הקשמירי
החל משנת 1947, אז חילקו הבריטים את שטחי הממלכה בין הודו ופקיסטן, עומד חבל קשמיר במוקד סכסוך מדיני אלים בין שתי המדינות. במהלך השנים קשמיר עמדה במרכזן של כמה וכמה מלחמות בין הודו ופקיסטן כשתמיד האו”ם הצליח להשיג סוג של הפסקות אש. ואולם, פקיסטן מעולם לא הסכימה עם החלוקה ודורשת להחזיר אליה את החלק ה”קשמירי” הנמצא תחת שלטון הודו.

הידעת?
האזור היחיד(!) בהודו בו האוכלוסיה מוסלמית ברובה.

בתים על שפת הנחל, קשמיר (צילום: Volitare88) (צילום: Volitare88)בתים על שפת הנחל, קשמיר (צילום: Volitare88) (צילום: Volitare88, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים בקשמיר

אגם דל (Dal Lake) – נמצא בסרינגאר, בירת ג’אמו קשמיר, משתרע על שטח של כ-18 קמ”ר. ניתן לשכור בו בית סירה או סתם לשוט. האגם הוא נקודה מרכזית טובה להתחיל ממנה סיבוב לשאר המקומות המעניינים באזור.

אגם נגין (Nigeen Lake) – למרות שעל פניו נראה כי זהו אגם בפני עצמו, הוא בעצם חלק מאגם דל. גם בו ניתן לשכור בית סירה ועוד מגוון אטרקציות מים.

גונדולת גולמרג (Gulmarg Gondola) – הרכבל הכי גדול באסיה! מגיע לגובה של 4,200 מטר והנוף ממנו עוצר נשימה.

אגם דל - Dal Lakeאגם דל – Dal Lake

קשמיר

מלונות בקשמיר

בקשמיר מלונות רבים ברמות השונות כאשר רובם נמצאים בסרינגאר. ניתן למצוא מלונות ברמות שונות – מלונות יוקרה בודדים, מספר לא מבוטל של מלונות בדרג הביניים (שלושה-ארבעה כוכבים) וגם לא מעט מלונות זולים ברמה של אכסנייה / באד אנד ברקפסט (ראו עוד תחת מלונות בקשמיר ומלונות בהודו).

טיולים מאורגנים בקשמיר

קשמיר נמצאת כחלק מהרבה טיולים מאורגנים באזור צפון הודו. בדרך כלל באותו מסלול יחד עם לאדאק והימאצ’ל פאראדש.
טיפים והמלצות כלליות למבקר בקשמיר

 • אזהרת המטה ללוחמה בטרור לביקור בחבל קשמיר – “מזה זמן רב מתקיימות בחבל קשמיר נוכחות ופעילות אינטנסיביות של אירגוני טרור העויינים את ישראל. אירגוני טרור אלה מודעים עתה לנוכחותם של ישראלים רבים בחבל ארץ זה ולאחרונה ניכרת מגמתם לפגוע בישראלים אלה. בשל ההחרפה המוחשית של איום טרור זה, מחמיר המטה ללוחמה בטרור את אזהרת המסע על חבל קשמיר וממליץ בתוקף לאזרחי ישראל להמנע מכל ביקור או המשך שהייה בחבל ארץ זה.”
 • אם בכל זאת בחרתם להגיע לקשמיר, כמו עוד כ-1,000 מטיילים ישראלים בשנה, כדאי להקפיד על כמה כללי בטיחות:
  1. מומלץ להתעדכן במצב הנוכחי בקשמיר לפני שמגיעים אליה, ואם אפשר לעשות זאת באזורים קרובים אליה.
  2. המנעו מלטייל בגפכם בקשמיר, השתדלו לטייל בחבורות גדולות, והתעדכנו עם ישראלים שכבר נמצאים במקום וקבלו המלצות על מקומות מומלצים ללינה, לארוחה ולביקור.
  3. הצמדו לתוכניתכם המקורית ואל תתפתו להצעות חדשות של דילים מיוחדים מהמקומיים.
  4. ידעו אנשים נוספים, חברת ביטוח, הורים ואפילו את השגרירות הישראלית בהודו על כניסתכם לאזור.

 

מידע שימושי למבקר בקשמיר

הגעה לקשמיר:

 • טיסה – שני שדות התעופה הגדולים ביותר בקשמיר הם: Srinagar International Airport ו – Jammu Airport.
 • רכבת – בקשמיר מספר תחנות רכבת מרכזיות. רכבות מגיעות ממגון יעדים בהודו.
 • רכב פרטי – הכביש הראשי המוביל למדינה ומחבר אותה עם שאר הודו הוא NH-A1.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3186" zoom="16"]