סרינגאר | Srinagar

סרינגאר עיר במדינת ג’אמו וקשמיר שבצפון הודו, הנמצאת בעמק קשמיר על גדותיו של נהר הג’הלום

מידע כללי על סרינגאר

סרינגאר (Srinagar) נחשבת לבירת הקיץ של המדינה. סרינגאר מפורסמת באגמיה, ובמיוחד באגם דל ובתי סירה שבו. בתי הסירה הם בעצם בתי מגורים הבנויים על המים ומשמשים כיום בעיקר כבתי מלון לתיירים.

כלי התחבורה המרכזי בסרינגאר הן השיקרות, אותן סירות המשמשות גם כמוניות המובילות אותך ממקום למקום וגם כ”דוכני קניות ניידים” המגיעים עד לפתח הגסטהאוס שלך ומציעות לך שלל דברים למכירה החל מפירות, ירקות ועד לשוקולדים, ביגוד ומזכרות.

בזכות הפסטורליות של סרינגאר רבים מהמטיילים מעדיפים להשתקע באחד מבתי הסירה הרבים שבעיר, ליהנות מהחיים הטובים עם השיקרות שמספקות את כל מבוקשם ולא לעשות הרבה (למעט אולי שייט באגם). מנגד, מטיילים רבים רואים בסרינגאר נקודת מוצאת לטיולים רבים בעמק קשמיר.
סרינגאר (צילום: KennyOMG)סרינגאר (צילום: KennyOMG, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים בסרינגאר

אגם דל (Dal Lake) – אגם דל הוא בעצם מבוך תעלות מים ומחולק למספר אגמים, ביניהם אגם נגין (Nigeen Lake). באגם גדלים צמחים מקומיים כמו פרחי לוטוס וחבצלות מים וגם ירקות שונים הגדלים על ערוגות צפות. בשנים האחרונות גם אגם דל סובל מזיהום ולכלוך ומתמעטים בו צמחי המים. אגם נגין, הנקי יותר מהווה אלטרנטיבה רגועה יותר עבור המטיילים המגיעים למקום.

השוק הצף – בשעות הבוקר המוקדמות מאוד נערך באגם דל שוק צף שהוא בעצם שיקרות רבות עמוסות תוצרת חלקאית המתרכזות במקום. מומלץ להגיע לשוק ולהתרשם מהפעילות המסקרנת שבמקום, ניתן כמובן גם להצטייד בפירות וירקות להמשך השהות.

שאלימר באג – הגנים המוגוליים (Shalimar Bagh) – גנים מוגוליים מסודרים, מטופחים וגיאומטריים העולים בשורה של מדרגות, מבנים ומזרקות לנקודת תצפית נופית יפה. הגנים מטופחים, ומהווים ניגוד מוחלט לסרינגאר הסואנת והאפורה. בגנים תוכלו למצוא מדשאות ופרחים ובעיקר המוני תיירים הודיים שבאים להצטלם במקום בתלבושות קשמיריות מסורתיות.

מסגדים בסרינגאר

בסרינגאר נמצאים מספר מסגדים מרשימים שבחלקם ניתן גם לבקר:

מסגד יום השישי – מסגד עץ גדול מימדים הנראה כמו שילוב בין כנסיית עץ בסגנון רוסי למקדש הינדואי בסגנון נפאלי. מסביב למקדש אזור שווקים הומה שמעניין לבקר גם בו.

מסגד רוזהבעל – מסגד שלפי האמונה נקבר בו ישו הנוצרי.

מסגד הזראת בעל (המלכותי) – לפי האמונה, טמונה במסגד אחד משערות ראשו של מוחמד ובשל כך המקדש מוגן ע”י המשטרה ההודית. המסגד מאופיין בארכיטקטורה מוגהלית.

אגם דל, סרינגאר

מלונות בסרינגאר

בעיר מלונות רבים כאשר רובם נמצאים בשני ריכוזים – מרכז העיר ו- Boulevard Road – שהוא הכביש המרכזי לאגם. ניתן למצוא מלונות ברמות שונות – מספר מלונות יוקרה, מספר לא מבוטל של מלונות בדרג הביניים (שלושה כוכבים-ארבעה כוכבים) וגם לא מעט מלונות זולים ברמה של אכסנייה / באד אנד ברקפסט (ראו עוד תחת מלונות בסרינגאר ומלונות בהודו).

אטרקציות וסיורים מודרכים בסרינגאר

סרינגאר היא חלק מהרבה טיולים מאורגנים בצפון הודו – בדרך כלל כולל הטיול גם את לאדאק.

בעיר מתארגנים סיורים מודרכים דרך סוכנויות הטיולים למגוון האטרקציות באזור. באגם דל יש מגוון אטרקציות מים ששווה לראות.

השכרת רכב בסרינגאר

בעיר מספר מקומות להשכרת רכב. במידה והטיול הוא בתוך העיר בלבד מומלץ להתנייד בתחבורה ציבורית (ראו עוד תחת השכרת רכב בהודו).

מסעדות בסרינגאר

רוב המסעדות פזורות במרכז העיר ולאורך כביש A1, החוצה את העיר. תוכלו למצוא אוכל הודי וקשמירי וכן מזון מהיר.
טיפים והמלצות כלליות למבקר בסרינגאר

  • ביטחון אישי בסרינגאר – בשנים האחרונות התרחשו בסרינגאר פיגועים רבים שהשפיעו בין היתר על תנועת התיירים במקום. במטרה למנוע פיגועים אלו ולחדש את התיירות במקום, מוצבים בעיר אלפי חיילים הודים שאמונים על שמירת הביטחון בעיר. להמלצות בטיחותיות לטיול בחבל קשמיר – לחצו כאן.
  • פפייר מאשי – בעיר תוכלו למצוא את הפפייר מאשי, קופסאות העשויות מנייר מוקשה שעליהן ציורי מיניאטורות. עם השנים התמחו הקשמירים בייצור קופסאות אלו, שמוצאן בפרס, והם נמכרות ומוכרות בכל הודו. המיניאטורות שעל הקופסאות כוללות תיאורים של זוגות אוהבים, סצנות צייד ועוד תמונות מחיי המלוכה.
  • פשמינה – בעיר ניתן להשיג את השאל הקשמירי המפורסם. מדובר בצעיף קל ונעים מאוד שעל פי הקשמירים מיוצר משערות הזקנקן של העז ההימלאית או משערות עדינות של יאק. בשל איכותם ומורכבות הכנתם, נעים מחירי הפאשמינות מכמה מאות עד עשרות אלפי רופי.

 

מידע שימושי למבקר בסרינגאר

הגעה לסרינגאר:

  • טיסה – לסרינגאר שדה תעופה בינלאומי משלה – Srinagar International Airport. אל השדה מגיעות טיסות מהערים המרכזיות בהודו באופן תדיר (ראו גם טיסות להודו).
  • רכבת – בעיר אין תחנת רכבת. התחנה הקרובה ביותר היא באודמפור (Udhampur) כ-130 ק”מ.
  • רכב פרטי – לעיר מגיעים דרך כביש A1 החוצה אותה לאורכה.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3185" zoom="16"]