הארידואר | Haridwar

אחת מ-7 הערים הקדושות ביותר להודים ומוקד עליה לרגל

מידע כללי על הארידואר

הארידואר (Haridwar) נמצאת במדינת אוטארנצ’ל (Uttaranchal) שבצפון הודו. לאורך כל השנה פוקדים את העיר הארידואר המאמינים שמגיעים לטבול במי הגנגס הקדושים. את העיר הארידואר חוצה נהר הגנגס, וגשרים עמוסי קופים, פרות, כלבים ואנשים, מחברים בין אזוריה השונים של העיר.

הארידואר היא גם אחת מארבע הערים הקדושות בהודו בהן נערך, בסבב, אחת ל-12 שנה, פסטיבל הקומבה מלה (Kumbh Mela Festival). זהו המפגש הדתי הגדול, המוכר והמפורסם בעולם, פסטיבל זה הוא חוויה של תרבות, אמונה, דת ואנשים מכל רחבי תבל.
הידעת?
בזכות מיקומה בנקודה בה נהר הגנגס הקדוש יוצא מאזור ההימלאיה אל המישורים, היא נחשבת לאחת הערים הקדושות ביותר בהודו.

 (צילום: Livefree2013) (צילום: Livefree2013, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים בהארידואר

פוג’ות בהארידואר (Puja) – טקסי הפוג’ה הנערכים על נהר הגנגס, בעיקר בגהאט הטבילה המרכזית – האר קי פאירי (Har Ki Pauri), המוניים ומרשימים באופן מיוחד. המאמינים ההודים (שרובם לא יודעים לשחות כלל) נכנסים לטבול במים כשהם אוחזים בשלשלאות הקשורות למדרגות כדי לא להסחף בזרם. על פי האמונה ההינדית באמצעות רחצה בגנגס ותפילות, הם יוכלו להתקרב לאל וישנו מבחינת רוחניות. לאחר השירה והתפילות מניחים הנזירים אלפי נרות על המים להיסחף עם הזרם והמחזה מרשים ביותר.

טקס הפוג'הטקס הפוג’ה

מקדש מאנסה דווי (Mansa Devi Temple) – המקדש נמצא על הר גבוה ונשקף ממנו הנופים הירוקים וההרריים של הארידואר וסביבתה. למקדש מגיעים באמצעות רכבל. הנסיעה ברכבל מהנה מאוד וניתן להשקיף ממנו על העיר.

הפארק הלאומי ראג’אג’י (Rajaji National Park‏‏‏) – הפארק הלאומי רג’אג’י ממוקם על שטח עצום של מעל ל-800 ק”מ, כ-8 ק”מ מהעיר הארידואר. בפארק, המוקף הרים ירוקים, חיות בר רבות, בין היתר כ- 500 פילים, איילים, נמרים וטיגרסים. ניתן לקיים בפארק טרקים של מספר ימים.

רישיקש (Rishikesh) – לא רחוק מהארידואר שוכנת רישיקש, המהווה גם היא מוקד משיכה להמוני מטיילים. שתי ערים אלה דומות אך שונות בהתנהלות ובאווירה השוררת בהן, ומומלץ לבקר בשתיהן.

טקס טבילה בגנגס – הארידואר

מלונות בהארידואר

בעיר מלונות רבים ברמות השונות כאשר רובם נמצאים לאורך הרחוב הראשי – מלונות יוקרה בודדים, מספר לא מבוטל של מלונות בדרג הביניים (שלושה כוכבים וארבעה כוכבים) וגם לא מעט מלונות זולים ברמה של אכסנייה / באד אנד ברקפסט (ראו עוד תחת מלונות בהארידואר ומלונות בהודו).

אטרקציות וסיורים מודרכים בהארידואר

הארידואר אינה נמצאת תחת המסלול של רוב הטיולים המאורגנים. ניתן להגיע אליה באופן עצמאי.

  • מהארידואר, המוקפת הרים ירוקים ומפלים, ניתן לצאת לטרקים, לטייל בהרים ובמפלים, לעשות רפטינג בנהר הקדוש והסוער ולבקר בפארק מים הודי, המהווה משב רוח מרענן בחום ההודי.
  • בעיר הארידואר מצויים אשראמים רבים במסגרתם תוכלו להשתתף בקורסים של מדיטציה, יוגה ו-ויפאסנה ולהכיר מקרוב את התרבות ההודית של התבודדות ושתיקה.
  • הגנגס באזור ארידואר נקי יותר וגם שוצף וגועש יותר, תנאים מצויינים לראפטינג. ברחבי העיר פזורות סוכנויות טיולים רבות במסגרתם תוכלו לצאת לראפטינג הנמשך מספר ימים.

מסעדות בהארידואר

רוב המסעדות בעיר נמצאות לאורך הרחוב הראשי המקביל לגנגס. ביניהן מסעדות המגישות אוכל הודי מסורתי ומזון מהיר מערבי.
טיפים והמלצות כלליות למבקר בהארידואר

  • מומלץ לבקר במלון The Haveli Hari Ganga הנחשב לאחד המלונות הטובים בעיר במיקום טוב ליד הגנגס. בנוסף נמצאת שם מסעדת המלון גם היא נחשבת לאחת המסעדות הטובות בעיר – במסעדה אופציה לבופה!
  • בכניסה מחוץ לעיר חנות משקאות חריפים – לא חוקי לשאת אלכוהול בתחומי העיר ולכן מומלץ לא לקנות בה.

 

מידע שימושי למבקר בהארידואר

הגעה להארידואר:

  • טיסה – שדה התעופה הקרוב ביותר הוא ג’ולי גרנט (Jolly Grant Airport) הידוע גם בשם Dehra Dun Airport. מדובר בשדה תעופה מקומי, הממוקם כ-40 ק”מ מהארידואר.
  • רכבת – בהארידואר קיימת תחנת רכבת ראשית (Haridwar Junction), ממנה ניתן לקחת רכבות יומיות לרישיקש.
  • רכב פרטי – כביש NH-45 מגיע להארידואר ומתחבר לשאר הכבישים המרכזיים. חשוב לציין כי הכבישים מדלהי להארידואר טובים ונוחים לנסיעה. אורך הנסיעה מדלהי או כ 6-8 שעות. אורך הנסיעה מרישיקש הוא כשעה.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3166" zoom="16"]