דרמסלה | Dharamsala

דרמסלה – העיר הראשית במחוז קנגרה שבהימצ’ל פרדש – ידועה בקרב התרמיאלים כעיר הקורסים והסדנאות

מידע כללי על דרמסלה

דרמסלה (Dharamsala) הנמצאת בצפון הודו היא אחת מנקודות החובה במסלול בצפון הודו אם לא בהודו כולה. עיר שהייתה תחת השלטון הבריטי וסבלה מרעידת אדמה גדולה. כשאומרים דרמסלה בדרך כלל לא מתכוונים לעיר עצמה אלא לכמה כפרים הסובבים אותה – מקלוד גאנג’ (McLeod Ganj), באגסו (Bhagsu) ודרמקוט (Dharamkot). רוב האטרקציות התיירותיות, הגסטהאוסים, המסעדות ושאר התתרחשויות קורות שם.
הידעת?
בדרמסלה שוכנת ממשלת טיבט הגולה – שם הם דואגים לפליטים הטיבטיים שהוקמה ע”י הדאלאי לאמה ה14.

הירידה מדרמקוט לבאגסותמונת מקורהירידה מדרמקוט לבאגסותמונת מקור

מה רואים ואתרים מרכזיים בדרמסלה

מקלוד גאנג’ (Mcleod Ganj) – כפר חביב מלא בנזירים עוטי גלימות אדומות. הוא משכנה של הנהגת טיבט הגולה בראשות הדלאי לאמה ה-14, טנזין גיאטסה, שחיוכו החביב קנה לו אלפי תומכים במאבקו הלא אלים לשחרור טיבט. אוויר ההרים הצלול בליווי אווירת הבודהיזם הקסומה, הנופים עוצרי הנשימה ושפע המסעדות, הקורסים ושאר האטרקציות הופכים את מקלוד גאנג’ לאחד המקומות התיירותיים והמהנים בצפון הודו אם לא בהודו כולה. הנקודה המרכזית במקלוד גאנג’ היא תחנת האוטובוסים, מהתחנה יוצאים מספר כבישים מרכזיים. האחד יורד אל העיר דרמסלה ושני כבישים נוספים מובילים האחד לבאגסו והשני לדרמקוט. במקלוד גאנג’ יש סניף דואר ובנק, אולם על מנת לפדות כרטיסי אשראי יש לרדת לסניף הבנק הגדול הנמצא בדרמסלה.

מקלוד גאנג' (Mcleod Ganj)מקלוד גאנג’ (Mcleod Ganj)

באגסו (Bagso) – מטיילים רבים המעדיפים למצוא מקום לינה יותר מבודד פונים לבאגסו, הנמצאת כשני ק”מ ממקלוד גאנג’, במעלה ההר, כעשרים דקות טיפוס. במקום תוכלו למצוא מסעדות וגסטהאוסים ואפילו מספר דוכני קניות.

דרמקוט (Dharamkot) – לכאן מגיעים המתבודדים האמיתיים. למרות ריחוקו, תוכלו למצוא במקום מסעדות וגסטהאוסים סבירים בהחלט. ההגעה היא בריקשה (15 דקות, הגבלה לשני נוסעים בלבד) או ברגל דרך קיצור דרך ממעלה מקלוד גאנג’.

נאדי (Nadi) – כפר קטן וציורי עם נופים מקסימים. זהו הכפר המבודד ביותר באזור דרמסלה וניתן להגיע לכאן בטיול יום נחמד בשביל העולה מדרמקוט או להגיע לזמן ממושך יותר. באופן מפתיע מחיר הלינה בנאדי גבוה למדי.

המפלים בדרמקוטתמונת מקורהמפלים בדרמקוטתמונת מקור

דרמסלה

מלונות בדרמסלה

גם בעיר, אך בעיקר בכפרים שבאזור, ניתן למצוא מלונות ברמות שונות – מלונות יוקרה בודדים, מספר לא מבוטל של מלונות בדרג הביניים (שלושה-ארבעה כוכבים) וגם לא מעט מלונות זולים ברמה של אכסנייה / באד אנד ברקפסט (ראו עוד תחת מלונות בדרמסלה ומלונות בהודו).

אטרקציות וסיורים מודרכים בדרמסלה

דרמסלה היא אחד מהאתרים החשובים לטיול מאורגן להודו. היא נמצאת תחת תוכנית המסלול של רוב הטיולים המאורגנים בצפון הודו. לרוב היא מחוברת עם רישיקש ומנאלי.

 • מסלול קצר ומומלץ הוא טיול לבאגסו וביקור במקדש העתיק ובמפל הענק.
 • מומלץ לצאת לסיור במקדשו של הדאלי לאמה, במקלוד גאנג’, בכניסה אליו ישנו גם מוזיאון טיבטי אליו הכניסה חינם. בקומה הראשונה היסטוריה מקוצרת של הכיבוש הסיני ובקומה השנייה יצירות אמנות של פליטים טיבטיים.
 • טיול יומי למפלים סמוך לדרמקוט.
 • טיול אחר בן 8 שעות מוביל לטרייונד (הלוך חזור), ניתן לישון במקום במערות או להזמין בקתה (מאוד יקר).
 • מדרמקוט אפשר לעשות טרק ל”פאס השלג” – טרק של יום אחד.
 • טיול לכפר נאדי שמתחתיו, אגם דאל מקום יפיפה ופחות מתוייר על ידי ישראלים. ניתן להגיע ביום טיול שקט ופסטורלי או בריקשה.

השכרת רכב בדרמסלה

אין אפשרות לנסיעה בתוך הכפרים של דרמסלה – המעבר הוא ברגל בלבד (ראו עוד תחת השכרת רכב בהודו).

מסעדות בדרמסלה

ברחבי העיר פזורות מסעדות רבות, ביניהן מסעדות המגישות אוכל הודי מסורתי וגם אוכל מערבי כמו פיצה דומינו. הרבה מסעדות מגישות גם אוכל ישראלי.
טיפים והמלצות כלליות למבקר בדרמסלה

 • במידה ומגיעים בתחבורה ציבורית מומלץ לחשב שזמן ההגעה יהיה באור יום – בלילה יהיה קשה למצוא מקום לישון.
 • מומלץ לכל אוהבי מלאכת היד לקחת לפחות אחד ממגוון הקורסים הנרחב המוצע בכפרים. תוכלו לעבור מיוגה דרך מסאז’ לפיסול בעץ, בישול הודי ותכשיטנות.
 • דרמסלה הינו יעד פופולרי לסדנאות מוזיקה מקומיות, וישנם לא מעט כאלו. אחד המקומות הפופולריים בקרב ישראלים בנושא הוא Divine Indian music center.

 

מידע שימושי למבקר בדרמסלה

הגעה לדרמסלה:

 • טיסה – שדה התעופה הקרוב ביותר נמצא בגגל (Gaggal), שדה התעופה דרמסלה-גגל (Dharamshala Airport Gaggal). זהו שדה תעופה מקומי הנמצא כ-15 ק”מ מדרמסלה, אליו ניתן לטוס מדלהי (ראו גם טיסות להודו).
 • רכבת – תחנת הרכבת המרכזית הקרובה ביותר לדרמסלה נמצאת במרחק של כ-95 ק”מ ממנה, בפטנקוט (Pathankot).
 • רכב פרטי – נסיעה של כ-3 שעות מפטנקוט. ניתן לשכור רכבים או להזמין מוניות.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3171" zoom="16"]