מדיה פרדש | Madhya Pradesh

מדיה פרדש – מדינה במרכז הודו

מידע כללי על מדיה פרדש

מעטים המטיילים המגיעים אל מדיה פרדש (Madhya Pradesh) וזאת בשל המרחקים הגדולים בין האטרקציות שבמדינה. מי שבכל זאת יגיע, ימצא כאן את המקדשים האירוטיים המרהיבים של הקאמה סוטרה, ארמונות מבוצרים נהדרים, מערות עם ציורי קיר פרהיסטוריים, אוכלוסיה שבטית מעניינת ושמורות טבע מרהיבות. בעלי החיים מרשימים ומגוונים, ואף חלקם בסכנת הכחדה, וכמובן ג’ונגל אחד שהפך לספר אלמותי.

הידעת?
פירוש השם מדיה פרדש – פרובינציית המרכז (מדינת המרכז).
אורצ'ה, מדיה פרדש (צילום: Arian Zwegers)אורצ’ה, מדיה פרדש (צילום: Arian Zwegers, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים במדיה פרדש

בהופל (Bhopal‏‎) – עיר הבירה של מדיה פרדש, נקראת גם עיר הנחלים בשל שני הנחלים החוצים אותה. בעיר, שרידי היסטוריה עתיקים המשולבים עם התכנון המודרני של העיר.

קג’וראהו (Khajuraho) – קג’וראהו ומקדשי הקאמה סוטרה שבה, היא אחד היעדים המפורסמים במדיה פרדש ובהודו בכלל. המקדשים, שהוכרזו גם כאתר מורשת עולמית של אונסקו, בנויים מאבן חול ומפוסלים בסצנות מין מתוך הקאמה סוטרה ובדמויות מיתולוגיות. רוב המקדשים נבנו בתקופת שושלת צ’אנדלה –שושלת רג’פוטית ששלטה באיזור זה בין המאה העשירית לשתיים עשרה. בעיר קג’וראהו עצמה אין מוקדי עניין, למעט שירותי תיירות כמו מסעדות, מלונות ודוכנים לנוחות מבקרי המקדשים.

אורצ’ה (Orchha) – עיירה ציורית וירוקה היושבת על גדות נהר הבטוואה (Betwa). באורצ’ה מספר מקדשים מעניינים, אליהם ניתן להגיע דרך סמטאות צרות עמוסות דוכנים וחנויות. מעל החלק המזרחי של אורצ’ה מתנשא ארמון מהרג’ה גדול ומרשים שחלקו משמש כיום כמלון בו ניתן ללון. בשאר חלקי הארמון ניתן לבקר ללא תשלום. בסמוך לארמון נמצא מקדש ראם ראג’ה, שבעבר גם הוא שימש כארמון. המקדש נמצא מעל כיכר בעלת אופי איטלקי דווקא.​

קג'וראהו - Khajurahoקג’וראהו – Khajuraho

אומקארישוואר - Omkareshwarאומקארישוואר – Omkareshwar

אומקארישוואר (Omkareshwar) – עיירה קטנה השוכנת על אי בצורת אום במפגש הנהרות נרמדה (Narmada) וקאברי (Kaveri). אומקארישוואר, נקראת גם “ורנסי הקטנה”, מושכת אליה המוני מאמינים המתייחסים אליה כקדושה וזאת בשל המצאותה על שפת נהר (הסנגם) וצורתה המיוחדת. בעיר אשרמים ומקדשים רבים והמוני סאדוהים שמסתובבים עם בגדיהם הכתומים ודליי נדבות. בצידו השני של הנהר מתנשא אי גבעתי שעל צלעו בנוי כפר, מספר אשראמים, ארמון ומקדש בו ניתן לטייל.​

סאנצ’י (Sanchi) – עיירה קטנה ופסטורלית בעלת אופי בודהיסטי שלו ורגוע הנחשבת כאחת האטרקציות המרכזיות במדיה פרדש ובמרכז הודו בכלל. סאנצ’י מפורסמת במקדשים ובסטופות שלה ובמיוחד בסטופה אחת, המפורסמת ביותר בהודו, בה לפי האמונה קבורים שרידי גופתו של בודהה. הסטופה, הממוקמת על גבעה ומשמשת גם כנקודת תצפית מצויינת אל האזור, צבועה לבן ומוקפת חומת אבן. בתוך הסטופה ישנם ציורים מדהימים המתארים את חייו של בודהה ומוטיבים מרכזיים באמונה ההינדואית. במוזיאון הארכיאולוגי שבסאנצ’י פריטים ארכיאולוגים רבים השמורים במצב טוב.

מבצר מנדו (Mandu) – הוא מתחם מבוצר היטב ואחד המרשימים שבמרכז הודו. המבצר מוקף טבע פראי עם ארמונות, מקדשים ומבנים נוספים שנבנו על ידי שליטיה של ממלכת מאלווה הקדומה. המקום עצמו הוא פסטורלי להפליא עם מקורות מים רבים וצמחייה ירוקה.

סאנצ'י - Sanchiסאנצ’י – Sanchi

מבצר מנדו - Manduמבצר מנדו – Mandu

אוג’יין (Ujjain) – אוג’יין, השוכנת על גדת נהר השיפרה (Shipra), היא אחת מארבעת הערים הקדושות בהודו בהם מתקיים פסטיבל הקומבה-מלה (Kumbh-Mela). בחלק העתיק של העיר נמצאים מקדשים רבים ובהם פסלי לינגם. כאן גם נמצא אחד ממצפה הכוכבים המעניינים שבנה המהרג’ה ג’אי סינג.

פארק לאומי קנהה (Kanha National Park) – אחד מהפארקים הגדולים והמטופחים בהודו, עליו מתבסס סיפרו של קיפלינג – “ספר הג’ונגל”. בפארק אוכלוסיה גדולה במיוחד של טיגריסים, איילים וציפורים רבות. ניתן לסייר בפארק בג’יפים או על גבי פילים, איתם ניתן להגיע אל מעבה היער.​

בדאגאת – סלעי השיש (Bhedaghat – Marble Rocks) – היא אחת מהאטרקציות העיקריות של מדיה פרדש הנמצאת נמצא בסמוך לעיר ג’בלפור. מדובר בקניון מדהים שנוצר על ידי התחתרות נהר הנרמדה בסלעי השייש שבמקום. ניתן לטייל מעל לקניון או לשוט בסירה בנהר נרמדה עצמו.

גדת נהר השיפרה (אוג'יין - Ujjain)גדת נהר השיפרה (אוג’יין – Ujjain)

נמר בפארק לאומי קנהה - Kanha National Parkנמר בפארק לאומי קנהה – Kanha National Park

פארק בנדבגר – פארק בנדבגר, הממוקם כ-200 ק”מ מהעיר ג’בלפור, הוא סוג של מיני סאפרי בו ניתן לצפות בבעלי חיים שונים כשגולת הכותרת של המקום היא אוכלוסיית הטיגריסים.

מערות אודאיג’ירי (Udayagiri Caves) – אתר מערות הנמצא 10 ק”מ מסאנצ’י. המערות במתחם מקושטות בעיטורים מיוחדים הקשורים לאלים ההינדואים.

בדאגאת - סלעי השיש Bhedaghat - Marble Rocksבדאגאת – סלעי השיש Bhedaghat – Marble Rocks

עיטורים במערות אודאיג'ירי - Udayagiri Cavesעיטורים במערות אודאיג’ירי – Udayagiri Caves

מערות אודאיג’ירי, מדיה פרדש
מידע שימושי למבקר במדיה פרדש

הגעה למדיה פרדש:

  • טיסה – במדיה פרדש ישנם חמישה שדות תעופה פעילים, מתוכם שניים בינלאומיים – Raja bhoj airport ו- Devi Ahilyabai Holkar Airport.
  • רכבת – במדיה פרדש ישנן תחנות רכבת רבות והיא מקושרת עם שאר הודו במספר מסילות רכבת ראשיות.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3205" zoom="16"]