ורנסי | Varanasi

ורנסי היא עיר במדינת אוטר פראדש שבהודו, הממוקמת על גדות נהר הגנגס

מידע כללי על ורנסי

ורנסי (Varanasi) היא אחת הערים העתיקות בעולם, והייתה לבירתה הדתית של הודו במשך אלפיים שנים. ורנסי בנויה על הגדה המערבית של נהר הגנגס בו מתקיימים מדי יום טקסים דתיים שונים כמו טקס הטבילה,טקס שריפת הגופות וטקס הפוג’ה בו משיטים נרות על מימי הנהר ומעטרים אותם בקישוטים מנצנצים.

היום ורנסי מהווה מרכז רוחני ומושכת אליה מליוני תלמידים הינדואיזם ותיירים מכל העולם, המגיעים אליה בכדי להתרשם מאווירת הקדושה המיוחדת האופיינית לה.
הידעת?
ורנסי נחשבת בעיני ההודים לבירת לימודי הפילוסופיה, הרוחניות והמיסטיקה.

 (צילום: ) (צילום: , רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים בורנסי

הגנגס – אל ורנסי מגיעים עולי רגל הינדים לקיים טקסים דתיים שונים, המפורסמים בהם הם טקס שריפת הגופות ופיזור אפרם מעל הגנגס וטקס הטבילה. האמונה היא שטבילה בגהאטות הפרוסות לאורך הגנגס שוטפת את החטאים, ופיזור אפר הגופה בנהר לאחר המוות משפר את החיים בגלגול הבא. עוד גורסת האמונה ההינדית כי מי שיסיים את חייו בורנסי, ישתחרר מהמעגל האין סופי של החיים והמות, לכן הינדים רבים מגיעים לורנסי לסיים בה את חייהם. הגדה המערבית של הגנגס שזורה בעשרות מקדשים, ישנים ומוזנחים למראה, ובמדרגות היורדות ישירות אל הנהר. הגדה המזרחית ריקה ממבנים, מה שמאפשר למבקרים בורנסי להנות מיופי הזריחה. הגהאטות רוחשות פעילות, אם זה בזכות המאמינים הרבים המקיימים את הטקסים, הנשים ההודיות המכבסות בגדים במימי הנהר,או האנשים המתרחצים ומסתבנים במי הגנגס להנאתם. על מנת להתרשם מפעילותה הייחודית של העיר מומלץ לקחת שייט בנהר הגנגס בעיקר בשעת הזריחה או השקיעה.

ורנסי מזוית נהר הגנגסורנסי מזוית נהר הגנגס

שיט על הגנגס, ורנסי

מלונות בורנסי

בורנסי ניתן למצוא מלונות רבים כאשר רובם נמצאים לאורך נהר הגנגס ולצידי הכבישים במרכז העיר. ישנם מספר מלונות יוקרה בודדים, אך מספר לא מבוטל של מלונות בדרג הביניים (שלושה וארבעה כוכבים). כמו כן ניתן למצוא לא מעט מלונות ברמה של אכסנייה או באד אנד ברקפסט (ראו עוד תחת מלונות בורנסי ומלונות בהודו).

אטרקציות וסיורים מודרכים בורנסי

ורנסי היא אחד מהאתרים החשובים לטיול מאורגן להודו.

בורנסי תוכלו למצוא מגוון של סיורים מודרכים, חד יומיים ויותר, בהם תוכלו לראות את האתרים המרכזיים של של ורנסי ולבקר בגהאטות שלאורך הגנגס.

מסעדות בורנסי

רוב המסעדות בעיר נמצאות לאורך הגנגס ולצידי הכבישים במרכז העיר.
טיפים והמלצות כלליות למבקר בורנסי

  • ורנסי ידועה גם כמרכז המוזיקה ההודית-המסורתית של המדינה. בעיר יש חנויות רבות לממכר כלי נגינה, וניתן אף לקחת מספר שיעורים בטבלה (מעין תוף כפול), חליל או בסיטר – כלי נגינה הודים מסורתיים.
  • ורנסי מפורסמת במוצרי המשי שלה ויש בעיר מספר חנויות המתמחות בתחום. כדאי להגיע ולהתרשם, גם אם תחליטו לבסוף לא לקנות, תמיד תוכלו להנות מהמופע המשעשע של המוכרים הדוברים עברית שוטפת.
  • ורנסי מציעה למטיילים בה שפע של קורסים בנושאי יוגה, מדיטציה, עיסויים ועוד, מומלץ לנסות.

 

מידע שימושי למבקר בורנסי

הגעה לורנסי:

  • טיסה – שדה התעופה הקרוב ביותר לורנסי הוא Lal Bahadur Shastri Airport, כ-20 קילומטר צפון מערבית מהעיר.
  • רכבת – בורנסי ישנן שלוש תחנות רכבת מרכזיות: Varanasi Junction ,Manduadih Railway Station ,Mughal Sarai Junction – אליהן יוצאות רכבות סדירות ממקומות מרכזיים כמו דלהי, אגרה, מומבי וכלכותה.
  • רכב – כבישים NH-2 NH-7 ו- NH-29 מחברים את ורנסי עם כלכותה, דלהי ושאר חלקי הודו.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3204" zoom="16"]