טאג' מאהל | Taj Mahal

הטאג’ מאהל – מונומנט האהבה המפורסם הנמצא באגרה, הארמון נבנה על ידי הקיסר המוגולי החמישי, שאה ג’האן, לזכר אשתו האהובה שמתה במהלך לידת בנם.

מידע כללי על טאג' מאהל

בנייתו של הטאג’ מאהל (Taj Mahal) ארכה כ-23 שנים ודרשה 20,000 פועלים של השאה ג’האן. חומרי הגלם – החול, השיש, והאבנים המיוחדות – הובאו מכל העולם, לאחר מותו, נקבר שאה ג’האן לצד אשתו האהובה.

הידעת?
האגדה מספרת כי לאחר שסיים האדריכל לבנות את הטאג’ מאהל, כרת הקיסר את ידיו כדי שלא יוכל עוד לבנות מבנה מרהיב כזה.

**פרסומת**הטאג' מאהל. מבט מהגינה הסמטרית הפרוסה לרגליו.
הטאג’ מאהל. מבט מהגינה הסמטרית הפרוסה לרגליו.

מה רואים בטאג' מאהל

הסימטריה של מבנה הטאג מאהל מדהימה והיא מורגשת מכל זווית. בשנת 1983 הכריז אונסק”ו על הטאג’ מהאל כאתר מורשת עולמית ובשנת 2007 הוכרז הטאג’ מהאל כאחד משבעת פלאי תבל החדשים.

אל הטאג’ מאהל נכנסים דרך חצר חיצונית ובה שלוש כניסות, הכניסה לחצר הפנימית היא דרך שער ענק של אבן חול אדומה. בדרך אל הטאג’ מאהל תעברו דרך גנים מוגולים סימטרים ומטופחים שביניהם תעלות מים, משני צדדיו של הטאג’ מאהל עומדים שני מבני מסגדים כאשר האחד אינו פעיל ונבנה רק לשם הסימטריה – גם הצריחים הלבנים המקיפים את הבמה שעליו עומד הטאג’ נבנו למטרות יופי בלבד.

מבנה הטאג מאהל המרכזי בנוי שיש לבן חצי-שקוף, המעוטר בדוגמאות פרחוניות ומשובץ אלפי אבנים בדוגמאות מרשימות. מצבות הזיכרון של השאה ושל אשתו נמצאות מתחת לכיפה המרכזית ואילו הקברים עצמם נמצאים בחדר נעול במרתף שמתחת.

מבנה הטאג’ מאהל מורכב מהמאוזוליאום ומשני צדדיו מגדלים, אחד הוא מסגד והשני נבנה לצורך הסמטריה. לרגליו הגן הסימטרה ולפני שער הכניסה אשר בה ניתן לקנות את הכרטיסים.

שער הכניסהשער הכניסה

מלונות בטאג’ מאהל

ריכוז המלונות הגדול ביותר באגרה נמצא מעט דרומית למבנה הט’אג מאהל ולאורך כביש 62 (fetahabad rd) שזהו גם האזור של שוק סאדאר באזאר, כמו כן ישנו ריכוז נוסף של מלונות לאורך כביש 2 (transport nagar rd). תוכלו למצוא מלונות ברמות השונות ממלונות פאר, מלונות ארבעה או שלושה כוכבים ועד גסטהאוסים שונים (ראו עוד תחת מלונות בהודו, מלונות באגרה ומלונות ליד הטאג’ מאהל).

אטרקציות וסיורים מודרכים בטאג’ מאהל

הטאג’ מאהל הוא אחד מהאתרים החשובים בהודו ואף בעולם, הוא הוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק”ו וגם נחשב לאחד משבעת פלאי תבל ולכן הוא נמצא תחת תוכנית המסלול של כמעט כל הטיולים המאורגנים במרכז הודו.

בנוסף לטאג’ מאהל יש באגרה עוד מספר אטרקציות נוספות, המפורסמות שבהן: רד פורט והבייבי טאג’ מאהל – הידוע גם בשם המאוזוליאום של איתמעד עוד דאולה.

בכניסה לטאג’ מאהל עומדים הרבה מדריכי טיולים – יש לשים לב שהם נושאים תעודה של איגוד המדריכים אחרת זהו מתחזה. הדרכה לא אמורה לעלות על 500 INR לקבוצה.

השכרת רכב בטאג’ מאהל

ישנם מספר סוכנויות להשכרת רכב במרכז העיר ובאזור השוק סדאר בזאר (sadar bazar) – שם גם ניתן לשכור אופנועיםקטנועים (ראו עוד תחת השכרת רכב בהודו).

מסעדות בטאג’ מאהל

רוב המסעדות בעיר ממוקמות באזורים שמסביב לטאג’ מאהל והשוק.

**פרסומת**טיפים והמלצות כלליות למבקר בטאג' מאהל

  • מומלץ להגיע קצת לפני הזריחה או בזמן לשקיעה – בגלל היות המבנה עשוי שיש לבן חצי שקוף ומשובץ בהרבה אבני חן, בשעות האלו האור הפוגע בו מהשמש גורם לו לזהור ולנצנץ בשלל גוונים.
  • מומלץ מאוד ביקור ליילי בטאג’ מאהל! האופציה קיימת רק 5 ימים בחודש, ליל הירח המלא, שני לילות לפניו ושני לילות אחריו. שעות הביקור הן 20:30-00:30. קניית הכרטיסים מתבצעת לפחות 24 שעות מראש במשרדי המכון הארכאולוגי של הודו הממוקמים באגרה agra circle , 22 the mall , agra – מומלץ להזמין כמה שיותר זמן מראש מכיוון שמספר המקומות מוגבל לארבע מאות איש. פרטי יצירת הקשר עם המכון הארכיאולוגי – טלפון: 91-562-2227261, Email: asiagra@sancharnet.in
  • שימו לב כי בכניסה מחרימים כלי נשק, אלכוהול, טבק, מצתים, אוכל וכל ציוד אלקטרוני מלבד טלפונים ומצלמות.
  • יש לשים לב כי בשער המזרחי והמערבי נמכרים הכרטיסים מזריחה עד שקיעה ואילו בשער הדרומי רק משמונה בבוקר ועד חמש אחר הצהריים.

 

מידע שימושי למבקר בטאג' מאהל

  • שעות פתיחה – מזריחה עד שקיעה (18:00 בדרך כלל).
  • מחיר כניסה – 750 INR, חינם לילדים מתחת לגיל 15.

הגעה לטאג’ מאהל:

  • טיסה – באגרה ישנו שדה תעופה מקומי סמי צבאי Kheria Air Force Station, המפעיל טיסות בחלק מימי השבוע ליעדים כמו צ’נאי, מומביי, דלהי וורנסי.
  • רכבת – באגרה תחנת רכבת Agra Cantonment Railway Station ובה הקווים הראשיים מומביי, דלהי וצ’נאי.
  • אוטובוס – תחנת האוטובוסים המרכזית ביותר באגרה היא Idgah Bus Stand, בה מופעלים קווים קבועים למקומות כמו דלהי, ג’איפור ופטפור סיקרי.
  • רכב – נסיעה בין דלהי לאגרה אורכת כ4-5 שעות, אגרה מחוברת בכשמונה כבישים ראשיים לשאר חלקי הודו.

 

צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב

סנן על ידי