1. עמוד הבית
 2. »
 3. הודו 2024 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
 4. »
 5. אזורים מרכזיים בהודו – סקירת מומחים על אזורי התיירות של הודו
 6. »
 7. מרכז הודו | Central India
 8. »
 9. אגרה | Agra
 10. »
 11. טאג’ מאהל, הודו – כרטיסים בהנחה, סיורים מודרכים, דילוג על התור והמדריך המקיף בעברית | Taj Mahal

טאג’ מאהל, הודו – כרטיסים בהנחה, סיורים מודרכים, דילוג על התור והמדריך המקיף בעברית | Taj Mahal

הטאג’ מאהל – מונומנט האהבה המפורסם הנמצא באגרה, הארמון נבנה על ידי הקיסר המוגולי החמישי, שאה ג’האן, לזכר אשתו האהובה שמתה במהלך לידת בנם.

מידע כללי על טאג' מאהל

בנייתו של הטאג’ מאהל (Taj Mahal) ארכה כ-23 שנים ודרשה 20,000 פועלים של השאה ג’האן. חומרי הגלם – החול, השיש, והאבנים המיוחדות – הובאו מכל העולם, לאחר מותו, נקבר שאה ג’האן לצד אשתו האהובה.

רבים הם המבקרים השוהים בדלהי מתלבטים האם לבקר בטאג’ מאהל, ואילו הבוחרים להגיע מנסים להבין כיצד להגיע בצורה הנכונה ביותר. בנוסף, תיירים רבים הבוחרים לבקר בטאג’ מאהל חושבים כיצד להבטיח כרטיסים בזמנים המתאימים להם, ואיך לחסוך את התורים שיכולים להיות משמעותיים מאד. על כל השאלות הללו ננסה לענות בעמוד זה.

הידעת?
האגדה מספרת כי לאחר שסיים האדריכל לבנות את הטאג’ מאהל, כרת הקיסר את ידיו כדי שלא יוכל עוד לבנות מבנה מרהיב כזה.
הטאג' מאהל. מבט מהגינה הסמטרית הפרוסה לרגליו. הטאג’ מאהל. מבט מהגינה הסמטרית הפרוסה לרגליו.

מה רואים בטאג' מאהל

הסימטריה של מבנה הטאג מאהל מדהימה והיא מורגשת מכל זווית. בשנת 1983 הכריז אונסק”ו על הטאג’ מהאל כאתר מורשת עולמית ובשנת 2007 הוכרז הטאג’ מהאל כאחד משבעת פלאי תבל החדשים.

אל הטאג’ מאהל נכנסים דרך חצר חיצונית ובה שלוש כניסות, הכניסה לחצר הפנימית היא דרך שער ענק של אבן חול אדומה. בדרך אל הטאג’ מאהל תעברו דרך גנים מוגולים סימטרים ומטופחים שביניהם תעלות מים, משני צדדיו של הטאג’ מאהל עומדים שני מבני מסגדים כאשר האחד אינו פעיל ונבנה רק לשם הסימטריה – גם הצריחים הלבנים המקיפים את הבמה שעליו עומד הטאג’ נבנו למטרות יופי בלבד.

מבנה הטאג מאהל המרכזי בנוי שיש לבן חצי-שקוף, המעוטר בדוגמאות פרחוניות ומשובץ אלפי אבנים בדוגמאות מרשימות. מצבות הזיכרון של השאה ושל אשתו נמצאות מתחת לכיפה המרכזית ואילו הקברים עצמם נמצאים בחדר נעול במרתף שמתחת.

מבנה הטאג’ מאהל מורכב מהמאוזוליאום ומשני צדדיו מגדלים, אחד הוא מסגד והשני נבנה לצורך הסמטריה. לרגליו הגן הסימטרה ולפני שער הכניסה אשר בה ניתן לקנות את הכרטיסים.

שער הכניסהשער הכניסה

כרטיסים וסיורים מודרכים בטאג’ מאהל

הטאג’ מאהל הוא אחד מהאתרים החשובים בהודו ואף בעולם, הוא הוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק”ו וגם נחשב לאחד משבעת פלאי תבל ולכן הוא נמצא תחת תוכנית המסלול של כמעט כל הטיולים המאורגנים במרכז הודו.

כרטיס כניסה רגיל לטאג’ מאהל בלבד ניתן לרכוש מראש באתר הרשמי של הטאג’ מאהל בעלות של 1050 רופי (1000 רופי עלות כניסה+ 50 רופי עמלה). הכרטיס אותו תרכשו באתר הוא הסטנדרטי ביותר, אך יש אופציה לבחירה של אתרים נוספים באזור של אגרה בנוסף לטאג’ מאהל בתוספת תשלום באתר הרשמי. יש לציין שהאתר של הטאג’ מאהל לא נגיש ונוח לתפעול, וייתכן ולא תמצאו תאריכים זמינים לרכישה. בהגעתכם תוכלו למצוא מדריכים רבים שיציעו הדרכה והסבר על המקום בתשלום נוסף, יש לוודא שהמדריך הינו מדריך מוסמך עם תעודה של איגוד המדריכים, אחרת- זהו מתחזה. 

אופציה נוחה לרכישה של כרטיס לטאז’ מאהל, שיכולה למנוע את חיפוש המדריך במקום היא לרכוש כרטיס כאןהכוללת דילוג על התור וסיור מודרך עם אופציה לביטול בחינם.  

ניתן לרכוש כרטיסים לטאז‘ מאהל בקופות שבכניסה, אך יש לדעת כי אופציה זו אינה מומלצת בימים בהם תגיעו בזמן ירח מלא, בהם האתר מוגבל לרכישה של 400 כרטיסים שנחטפים במהירות. 

בנוסף לטאג’ מאהל יש באגרה עוד מספר אטרקציות נוספות, המפורסמות שבהן: רד פורט והבייבי טאג’ מאהל – הידוע גם בשם המאוזוליאום של איתמעד עוד דאולה.

בכניסה לטאג’ מאהל עומדים הרבה מדריכי טיולים – יש לשים לב שהם נושאים תעודה של איגוד המדריכים אחרת זהו מתחזה. הדרכה לא אמורה לעלות על 500 INR לקבוצה.

כרטיסים נוספים לטאג’ מאהל

סיור זריחה מודרך בטאג’ מאהל וביקור במצודת אגרה היוצא מדלהי

סיור זה מתאים לאלו המגיעים מדלהי ומעוניינים בדרך הגעה נוחה הכוללת ארוחת בוקר במלון 5 כוכבים, וסיור מודרך בטאג’ מאהל ובמצודת אגרה. כרטיס זה משתלם ונוח, והוא יחסוך לכם את הזמן של חיפוש ההסעה מדלהי לאגרה. ההסעה תיקח אתכם מכל מקום שתבחרו, וניתנת אופציה גם לאיסוף משדה התעופה/ החזרה לשם. ביקור בטאג’ מאהל בזריחה הינו מומלץ מאוד, והגעה אליו עם מדריך מתואם מראש תיתן לכם כניסה מהירה בראש שקט וללא מלכודות תיירים. כרטיס זה ניתן לביטול עד 24 שעות לפני מועד ביקורכם. ניתן לרכוש את הכרטיס כאן.

טיול יום מדלהי הכולל הסעה לטאג מאהל, מצודת אגרה ולטאג הקטן 

כרטיס זה מתאים לאלו המגיעים מדלהי והוא נותן הגעה הלוך-חזור ברכב פרטי וממוזג מדלהי לטאג’ מאהל, מצודת אגרה ולטאג’ הקטן ומציע מספר אופציות לבחירה בתוספת תשלום- תוספת הדרכה, תוספת ארוחה, תוספת דמי כניסה או סיור הכל כלול. עלות כרטיס הכל כלול הינה יקרה, אך קניה של כרטיס זה תיתן לכם הגעה עם יחס אישי ושירות מצויין ככה שתוכלו להגיע בראש שקט לטיול מסודר עם מדריך שילווה אתכם, ככה שתוכלו להימנע ממלכודות תיירים. ניתן לבחור את שעת האיסוף, ככה שאם תרצו לעשות טיול בזריחה תוכלו לצאת מדלהי בין 2:00 ל3:00 ולהספיק להגיע עד הזריחה לאגרה. הכרטיס ניתן לביטול עד 24 שעות לפני מועד ביקורכם, ותוכלו לרכוש אותו כאן (האופציה של הכל כלול היא האופציה האחרונה).

טיול יום מאגרה הכולל נסיעה לטאג’ מאהל ומצודת אגרה

כרטיס נותן הגעה ברכב פרטי הלוך-חזור מאגרה לטאג’ מאהל ולמצודת אגרה, והוא מתאים לאלו המגיעים מאגרה. בנוסף לנסיעות, כרטיס זה ייתן לכם הדרכה משוריינת מראש (באנגלית/ ספרדית/ גרמנית לבחירתכם). בכניסה לטאג’ מאהל ולמצודת אגרה תצטרכו לשלם דמי כניסה, במידה ואתם רוצים להימנע מעמידה בתורים ניתן לרכוש את האופציה השנייה מבין הכרטיסים הכוללת את דמי הכניסה, יש לציין שכרטיס זה הינו יקר יותר מרכישה במקום, אך מונע עמידה בתורים ומבטיח את כניסתכם לאתר. כרטיס זה ניתן לביטול עד 24 שעות לפני מועד ביקורכם אותו ניתן לרכוש כאן.

מלונות בטאג’ מאהל

ריכוז המלונות הגדול ביותר באגרה נמצא מעט דרומית למבנה הט’אג מאהל ולאורך כביש 62 (fetahabad rd) שזהו גם האזור של שוק סאדאר באזאר, כמו כן ישנו ריכוז נוסף של מלונות לאורך כביש 2 (transport nagar rd). תוכלו למצוא מלונות ברמות השונות ממלונות פאר, מלונות ארבעה או שלושה כוכבים ועד גסטהאוסים שונים (ראו עוד תחת מלונות בהודומלונות באגרה ומלונות ליד הטאג’ מאהל).

השכרת רכב בטאג’ מאהל

ישנם מספר סוכנויות להשכרת רכב במרכז העיר ובאזור השוק סדאר בזאר (sadar bazar) – שם גם ניתן לשכור אופנועיםקטנועים (ראו עוד תחת השכרת רכב בהודו).

מסעדות בטאג’ מאהל

רוב המסעדות בעיר ממוקמות באזורים שמסביב לטאג’ מאהל והשוק.

שאלות לתשובות נפוצות

על מנת להמנע מעמידה בתורים שבכניסה לקופות אנו ממליצים לרכוש מראש כרטיסי כניסה. בנוסף, אלו שיבחרו להגיע לטאג' מאהל בירח מלא יש לדעת כי הכרטיסים נגמרים מהר ומוגבלים ל400 כרטיסים, כך שרכישה מראש ב5 הימים בהם האתר פתוח בלילה של הירח המלא אנחנו ממליצים מאוד לרכוש כרטיסים מראש.

כרטיסי כניסה נוחים לרכישה עם ביטול חינם, דילוג על התור וכניסה וסיור מודרך תוכלו לרכוש כאן.

הדרך הנוחה ביותר להגעה מדלהי היא על ידי מונית או הסעה אותה תזמינו מראש. הגעה עם הסעה אמנם יקרה יותר, אך זו אופציה נוחה לאלו הרוצים לחסוך נסיעה בתחבורה הציבורית של הודו ורוצים להגיע בראש שקט ולהנות מהטאג' מאהל ומהדרך.

ניתן לרכוש כאן כרטיס לטאג' מאהל הכולל הסעה מדלהי וכולל דילוג על התור עם אופציות לסיור מודרך.

 

כן, הטאג' מאהל הוא מקום קדוש בהודו, ולכן יש להגיע בלבוש צנוע- מכנסיים ארוכים וחולצה ארוכה/ כיסוי כתפיים לנשים. בנוסף, הכניסה עם נעליים אסורה.

הזמן המועדף ביותר להגעה לטאג' מאהל הוא באחד מ5 הימים בחודש בהם יש ירח מלא. שימו לב הכרטיסים בימים אלו הם המבוקשים ביותר ולכן מומלץ לרכוש אותם מראש. אלו שאינם מגיעים בימי ירח מלא, זמנים מומלצים נוספים להגעה לטאג' הם לפני הזריחה או בזמן השקיעה - בגלל היות המבנה עשוי שיש לבן חצי שקוף ומשובץ בהרבה אבני חן, בשעות האלו האור הפוגע בו מהשמש גורם לו לזהור ולנצנץ בשלל גוונים. אופציה לסיור זריחה בטאג' מאהל היוצא מדלהי תוכלו למצוא כאן.

מזג האוויר ברוב ימות השנה באגרה הוא חם ולח ברמה קיצונית. אך בתקופת החורף, בין החודשים אוקטובר עד מרץ הלילות קרים יותר והלחות יורדת וזה הזמן הטוב ביותר להגיע לביקור בטאג' מאהל. בין חודשים אפריל עד יוני מזג האוויר חם ברמה קיצונית, והגעה בימים אלו היא ממש בלתי נסבלת. ביולי עד ספטמבר מזג האוויר באגרה יהיה עדיין חם ולח, וייתכנו מונסונים רבים.
טיפים והמלצות כלליות למבקר בטאג' מאהל

 • מומלץ להגיע קצת לפני הזריחה או בזמן לשקיעה – בגלל היות המבנה עשוי שיש לבן חצי שקוף ומשובץ בהרבה אבני חן, בשעות האלו האור הפוגע בו מהשמש גורם לו לזהור ולנצנץ בשלל גוונים.
 • מומלץ מאוד ביקור ליילי בטאג’ מאהל! האופציה קיימת רק 5 ימים בחודש, ליל הירח המלא, שני לילות לפניו ושני לילות אחריו. שעות הביקור הן 20:30-00:30. קניית הכרטיסים מתבצעת לפחות 24 שעות מראש במשרדי המכון הארכאולוגי של הודו הממוקמים באגרה agra circle , 22 the mall , agra – מומלץ להזמין כמה שיותר זמן מראש מכיוון שמספר המקומות מוגבל לארבע מאות איש. פרטי יצירת הקשר עם המכון הארכיאולוגי – טלפון: 91-562-2227261, Email: asiagra@sancharnet.in
 • שימו לב כי בכניסה מחרימים כלי נשק, אלכוהול, טבק, מצתים, אוכל וכל ציוד אלקטרוני מלבד טלפונים ומצלמות.
 • יש לשים לב כי בשער המזרחי והמערבי נמכרים הכרטיסים מזריחה עד שקיעה ואילו בשער הדרומי רק משמונה בבוקר ועד חמש אחר הצהריים.
 •  הטאג’ מאהל הוא מקום קדוש, לכן הכניסה אליו היא ללא נעליים (ניתן לקבל כיסוי נעליים במקום), ובנוסף עם לבוש צנוע ובגדים ארוכים המכסים הרגליים והידיים.
 • בכניסה לטאג’ מאהל תידרשו להפקיד את הציוד הציוד האישי שלכם, אנחנו ממליצים בחום לשמור על המספר אותו קיבלתם על מנת לאתר בקלות ביציאה את הדברים שלכם.
 • הצילום בחלק מהאזורים הוא אסור ויש שלטים המורים על כך, ניתן להביא מצלמות אך אין כניסה עם רחפנים.
 • באגרה מזג האוויר ברוב ימות השנה הוא חם מאוד, לכן אנחנו ממליצים להגיע עם מיים וכובע (בכניסה לטאג’ מאהל יש גם חלוקה של בקבוקי מיים). החודשים המומלצים ביותר לביקור בטאג’ מאהל מבחינת מזג האוויר הם בין חודשים אוקטובר למרץ.

 

מידע שימושי למבקר בטאג' מאהל

 • שעות פתיחה – מזריחה עד שקיעה (18:00 בדרך כלל).
 • מחיר כניסה – 1000 רופי+ 50 רופי עמלה. כניסה חינם לילדים מתחת לגיל 15.

הגעה לטאג’ מאהל:

 • טיסה – באגרה ישנו שדה תעופה מקומי סמי צבאי Kheria Air Force Station, המפעיל טיסות בחלק מימי השבוע ליעדים כמו צ’נאי, מומביי, דלהי וורנסי.
 • רכבת – באגרה תחנת רכבת Agra Cantonment Railway Station ובה הקווים הראשיים מומביי, דלהי וצ’נאי. יש לציין שהגעה ברכבת רגילה הינה נסיעה קשה, אין מיזוג אוויר ויש צפיפות רבה וחוסר במקומות ישיבה.
 • רכבת אקספרס– ישנה רכבת מהירה המגיעה מדלהי לאגרה תוך שעתיים, נסיעה בה הינה נוחה בהרבה מנסיעה ברכבת רגילה, היא כוללת ארוחת בוקר, שתייה מושבים נוחים ומיזוג אוויר. הנסיעה ברכבת המהירה יקרה יותר מעלות נסיעה ברכבת הרגילה, אבל בהחלט שווה את זה. חברת רכבות אקספרס מומלצת הינה Bhopal Shatabdi Express.
 • אוטובוס – תחנת האוטובוסים המרכזית ביותר באגרה היא Idgah Bus Stand, בה מופעלים קווים קבועים למקומות כמו דלהי, ג’איפור ופטפור סיקרי.
 • רכב – נסיעה בין דלהי לאגרה אורכת כ4-5 שעות, אגרה מחוברת בכשמונה כבישים ראשיים לשאר חלקי הודו.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3043" zoom="16"]