אגרה | Agra

אגרה היא עיר על הנהר ג’מונה במדינת אוטר פראדש שבהודו

מידע כללי על אגרה

אגרה (Agra) היא עיר מאוד גדולה עם אופי תעשייתי אך מוקד העניין בה הוא הטאג’ מאהל הידוע, מונומנט האהבה הגדול והמפורסם ביותר בעולם, המושך אל העיר מדי שנה מליוני תיירים.
טאג' מאהל באגרה (צולם עטאג’ מאהל באגרה (צולם ע”י – Tiberio Frascari) (צילום: Tiberio Frascari, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים באגרה

טאג’ מאהל (Taj Mahal) – את הטאג’ מאהל בנה הקיסר המוגולי החמישי, שאה ג’האן, לזכר אשתו האהובה שמתה במהלך לידת בנם. 23 שנים לקח ל-20,000 הפועלים של שאה ג’האן לסיים את מלאכת בניית הטאג’. חומרי הגלם – החול, השיש, והאבנים המיוחדות – הובאו מכל העולם. לאחר מותו, נקבר שאה ג’האן לצד אשתו האהובה. הסימטריה של מבנה הטאג מאהל מדהימה והיא מורגשת מכל זווית. בשנת 1983 הכריז אונסק”ו על הטאג’ מהאל כאתר מורשת עולמית ובשנת 2007 הוכרז הטאג’ מהאל כאחד משבעת פלאי תבל החדשים. אל הטאג’ מאהל נכנסים דרך חצר חיצונית ובה שלוש כניסות, הכניסה לחצר הפנימית היא דרך שער ענק של אבן חול אדומה, בדרך אל הטאג’ מאהל תעברו דרך גנים מוגולים סימטרים ומטופחים שביניהם תעלות מים. משני צדדיו של הטאג’ מאהל עומדים שני מבני מסגדים (כאשר האחד אינו פעיל ונבנה רק לשם הסימטריה). גם הצריחים הלבנים המקיפים את הבמה שעליו עומד הטאג’ נבנו למטרות יופי בלבד. מבנה הטאג מאהל המרכזי בנוי שיש לבן חצי-שקוף, המעוטר בדוגמאות פרחוניות ומשובץ אלפי אבנים בדוגמאות מרשימות. מצבות הזיכרון של השאה ושל אשתו נמצאות מתחת לכיפה המרכזית ואילו הקברים עצמם נמצאים בחדר נעול במרתף שמתחת (ראו עוד טאג’ מאהל).

איטימאד א-דאולה – בייבי טאג’ (Itimad-Ud-Daulah – Baby Taj) – אחוזת קבר זו נראית כמו דגם מוקטן (ומעט פחות מפואר) של הטאג’ מאהל’ ולכן מכנים אותה בייבי טאג’.

מבצר אגרה לאל קילה (Agra Fort Lal Qila) – מבצר אדיר מימדים הממוקם אל מול הטאג’ מאהל. במבצר זה, נכלא הקיסר שאה ג’האן, לאחר הפיכה נגדו, האגדה מספרת שהוא בילה את שארית חייו מביט על הטאג’ מאהל. בתוך המבצר יש ממש עיר שלמה ובה בין היתר: מסגדים, אולמות, ארמונות ומגדלים אך רק לחלק מהמבנים ניתן להיכנס.

פאטפור סיקרי (Fatehpur Sikri) – היא עיר רפאים מעניינת לביקור אשר הוקמה על ידי הקיסר המוגולי אכבר ונועדה לשמש כבירת האימפריה המוגולית בהודו. פאטפור סיקרי שימשה כבירת האימפריה המוגולית בין השנים 1571 ל-1585, אז ננטשה על ידי תושביה ככל הנראה מכיוון שסבלה ממחסור במים. ניתן להגיע לפאטפור סיקרי הנמצאת כ-40 ק”מ מערבית לאגרה בטיול יום מאגרה או להישאר ללון בה. האזור המתוייר בעיר הוא מתחם הארמון והמסגד, כמו כן מעניין גם לצאת מהמתחם ולשוטט בין בתי העיר הנטושים. בשנת 1986 הכריז אונסק”ו על פאטפור סיקרי כאתר מורשת עולמית.

אתרים מרכזיים באגרה

מלונות באגרה

בעיר ישנם מלונות רבים ברמות שונות, ממספר מלונות יוקרה ועד מספר לא מבוטל של מלנות בדרג הביניים (שלושה וארבעה כוכבים) וכן לא מעט מלונות ברמה של אכסנייה / באד אנד ברקפסט. הרוב הגדול נמצא ליד הטאג’ מאהל (ראו עוד תחת מלונות באגרה ומלונות בהודו).

אטרקציות וסיורים מודרכים באגרה

באגרה תוכלו למצוא מגוון עצום של סיורים מודרכים, חד יומיים ואף יותר בהם תוכלו לראות את האתרים המרכזיים של אגרה ולשמוע על ההיסטוריה שלה.

בזכות הטאג’ מאהל – אגרה היא אחד מהאתרים החשובים לטיול מאורגן להודו. היא נמצת תחת תוכנית המסלול של כמעט כל הטיולים המאורגנים במרכז הודו.

מסעדות באגרה

רוב המסעדות בעיר ממוקמות באזורים שמסביב לטאג’ מאהל.
טיפים והמלצות כלליות למבקר באגרה

  • מומלץ להגיע לטאג’ מאהל קצת לפני שעת הזריחה על מנת לצפות בהשתנות הצבעים מכיוון שהמחזה מרהיב.
  • במקרה ובחרתם לטייל באחד מהאתרים המרכזיים עם מדריך תיירים מקומי, מומלץ לברר עם כמה מדריכים מה התעריף שלהם ומה כלול בהדרכה, בדרך כלל עומדים כמה מדריכים באותו המקום ולכן ניתן לעשות מעין סקר שוק בקלות רבה.

 

מידע שימושי למבקר באגרה

הגעה לאגרה:

  • טיסה – באגרה ישנו שדה תעופה מקומי סמי צבאי Kheria Air Force Station המפעיל טיסות בחלק מימי השבוע ליעדים כמו צ’נאי, מומביי ,דלהי וורנאסי.
  • רכבת – באגרה תחנת רכבת Agra Cantonment Railway Station ובאמצעותה ניתן לנסוע בקווים הראשיים מומביי, דלהי וצ’נאי.
  • רכב – אגרה מחוברת בכשמונה כבישים ראשיים לשאר חלקי הודו.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3203" zoom="16"]