פושקר | Pushkar

עיירה קטנה במרכז ראג’סטן (ממערב לג’איפור)

מידע כללי על פושקר

פושקר (Pushkar) היא עיירה קטנה במרכז ראג’סטן (ממערב לג’איפור), אשר מאוד חביבה על התיירים בהודו ועל התרמילאים הישראלים בפרט.

פושקר נחשבת לעיר קדושה וככזאת היא מלאה במקדשים ובטקסי פוג’ה (טקסים דתיים) הנערכים על שפת האגם שבמרכז העיר, לעיר מראה יווני במקצת עם בתים נמוכים צבועים בלבן היורדים אל האגם.
בניגוד ליעדים תיירותיים אחרים בראג’סטן ובהודו בכלל, פושקר היא באמת מקום קטן, רק 15,000 תושבים יש במקום, אין כניסה לכלי רכב ממונעים (אין רקשות, אין צופרים), מה שמקנה לעיירה שקט ושלווה פסטורלית, המופרת לעיתים רק על ידי המוני הקופים הפושטים על העיר עם שחר.

הידעת?
בפושקר חוגגים ההודים את חג ההולי באופן הכי אינטנסיבי בהודו, מהצעירים ביותר ועד הזקנים ביותר – כולם יוצאים לכיכר העיר לרקוד במסיבה גדולה כאשר אבקות צבעים עפות לכל עבר – מומלץ לבקר שם בחג! (אמצע מרס).

אגם פושקר הנמצא במרכז העיר משמש גם כמקום מפגש לאמני רחוב, הופעות ומוזיקה בזמן השקיעה (צולם עאגם פושקר הנמצא במרכז העיר משמש גם כמקום מפגש לאמני רחוב, הופעות ומוזיקה בזמן השקיעה (צולם ע”י – Arian Zweger) (צילום: Arian Zweger, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים בפושקר

אגם פושקר (Lake Pushkar) האטרקציה המרכזית בפושקר, שלצידה מרוכזים רוב המסעדות, הדוכנים, והגסטהאוסים. האגדה מספרת כי ברהמה טס לו רכוב על גבי ברבור ושמט מידו את פרח הלוטוס, במקום שבו נפלו עלי הכותרת נוצרו שלושה אגמים זכים ויפים. ה”פעילות” המרכזית היא לשבת על שפת האגם ולצפות בפוג’ות (טקסי התפילה) שנערכות שם. היו מוכנים לכך שהודים מקומיים יציעו לכם לערוך עבורכם טקס פוג’ה. אם תסכימו, תמורת תשלום לפי ראות עינכם, תקבלו בסוף גם סרט אדום למזל.

כל יום, לעת שקיעה, מתחילים להתאסף עשרות מטיילים ותושבים מקומיים על מדרגות האגם, בסביבות בית הקפה Lake view. באופן ספונטני ומתואם להפליא מתחילים סשנים של טיפוף וירטואוזי המשתלבים עם השקיעה הקסומה למדיטציה מופלאה.

ציור קיר בפושקרציור קיר בפושקר

מקדש ברהמה (Brahma Temple) בפושקר העיר הקדושה ישנם מקדשים רבים כשהמפורסם מבינהם הוא מקדש ברהמה. זהו אחד המקדשים היחידים בהודו המוקדשים לאל ברהמה וככזה הוא מושך אליו מאמינים רבים מכל רחבי הודו.

טיולי זריחה/שקיעה בפושקר – פושקר מוקפת גבעות מחודדות, כשלחלקן ניתן להגיע לצפייה בזריחה או בשקיעה. שתי הגבעות הפופולריות הן הגבעה הצפון מערבית, שם יושב מקדשה של גיאטרי והגבעה הדרום מערבית, הגבוהה יותר, שם נמצא מקדש סאביטרי.

טיולי גמלים בפושקר – למי שנמאס מלרבוץ בבתי הקפה בפושקר, יוכל לגוון בסיור גמלים, בן מספר שעות, לגבעות שמסביב.

ריקוד נשים בפושקרריקוד נשים בפושקר

יריד הגמלים בפושקר – האירוע המפורסם בפושקר, וללא ספק אחד הססגוניים והמרתקים בהודו, הוא כמובן יריד הגמלים שמתקיים בעיר כל שנה בחודש נובמבר סמוך לליל ירח מלא. במועד זה, כל העיר מתמלאת עשרות אלפי אנשים שמגיעים לפושקר מכל רחבי הודו לסחור בגמלים ובבהמות נוספות. בנוסף ליריד, יש כאן פסטיבל של ממש עם שירה, ריקודים וכמובן אוכל ושתייה.

יריד הגמלים בפושקריריד הגמלים בפושקר

אתרים בפושקר

מלונות בפושקאר

בעיר מלונות רבים ברמות השונות, ישנם מספר מלונות יוקרה בודדים, אך מספר לא מבוטל של מלנות בדרג הביניים (שלושה וארבעה כוכבים) ולא מעט מלונות ברמה של אכסנייה / באד אנד ברקפסט (ראו עוד תחת מלונות בפושקר ומלונות בהודו).

אטרקציות וסיורים מודרכים בפושקאר

פושקר היא אחד מהאתרים החשובים לטיול מאורגן להודו. היא נמצת תחת תוכנית המסלול של רוב הטיולים המאורגנים במערב הודו. בדרך כלל עם היעדים אודאיפור וג’איפור.

השכרת רכב בפושקאר

בפושקר, היות והיא נורא קטנה מומלץ להתנייד בקטנוע/אופנוע – כ200-600 רופה ליום (ראו עוד תחת השכרת רכב בהודו).

מסעדות בפושקאר

בפושקר מגוון מסעדות בכל הרמות – תוכלו למצוא אוכל הודי מסורתי אוכל מערבי וכמובן גם אוכל ישראלי!
טיפים והמלצות כלליות למבקר בפושקר

  • מומלץ להתאכסן במלון Hotel Oasis – הנמצא בנקודה אסטרטגית בעיר וגם מציע בריכה לאורחיו!
  • יש בעיר גם הקפדה על צניעות בלבוש (בעיקר לנשים), במגע בין גברים לנשים (גם תיירים) וטבעונות שאוסרת אכילת ומכירת כל סוג של בשר, ביצים ואלכוהול. על הפרה של כללי הצניעות יעירו לכם, בזמנו גם היה מקרה של זוג שנעצר/נקנס כיוון שלא כיבד את החוקים והתנשק על שפת האגם.

 

מידע שימושי למבקר בפושקר

הגעה לפושקאר:

  • טיסה – שדה התעופה הקרוב ביותר לפושקר נמצא במרחק של כ-140 קילומטר, בג’איפור (Jaipur) והוא שדה תעופה בינלאומי Jaipur Airport.
  • רכבת – תחנת הרכבת הקרובה ביותר לפושקר היא באג’מר Ajmer Junction Railway Station, כ-30 דקות נסיעה מפושקר.
  • רכב פרטי – פושקר מחוברת לשאר הודו בכביש בשם Pushkar Road – מסומן H-89.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3226" zoom="16"]