אודישה | Odisha‬

מדינת אודישה משתרעת לחוף מפרץ בנגל שבמזרח הודו

מידע כללי על אודישה

אודישה (Odisha‬) מציעה למטיילים בה מקדשים יחודיים, עיירות חוף קסומות ואפשרות להציץ לשבטים מסורתיים שעדיין לא נחשפו לתרבות המערב.

באודישה, שנקראה בעבר אוריסה, נטש המלך אשוקה את רעיון המלחמה והפך למאמין ומפיץ הבודהיזם, השלום והשלווה. באודישה יש שפע של מסורת שבטית וריקודי פולקלור, המפורסם שבהם הוא ריקוד האודיסי. אודישה היא גם ארצם של האמנים ובעלי המלאכה המתמחים בעבודת נייר וכתיבה תמה.

הידעת?
ב-1 באפריל באודישה חוגגים את יום העצמאות (01.04.1936)
מקדש לינגראג', בובנסואר, אודישה (צילום: BOMBMAN)מקדש לינגראג’, בובנסואר, אודישה (צילום: BOMBMAN, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים באודישה

בובנשוואר (Bhubaneshwar) – היא עיר הבירה של אודישה ומשמשת בעיקר כנקודת מעבר לקומפלקס המקדשים של לינגארז’ (Lingaraj) – המכונה גם “עיר המקדשים”. המקדשים המתוארכים למאות 13-8 לספירה, מתאפיינים בתחריטים אירוטיים ופסלים מרשימים.

בובנשוואר - Bhubaneshwarבובנשוואר – Bhubaneshwar

פורי (Puri) – היעד התיירותי והמוכר ביותר באודישה. פורי הינה אחד מארבעת אתרי העלייה לרגל המקודשים ביותר להינדים בהודו, מקדש ג’גאנת’ הנמצא בדרומה של פורי מהווה מוקד עלייה לרגל לצלייני הודו. לפורי רצועת חוף יחסית הומה, אך עדיין פופולרית מאוד על המטיילים, כמו גם על הודים מאזור כלכותה ומערב בנגל.

קונראק ומקדש השמש (Konark Sun Temple) – העיר קונארק מזוהה עם מקדש השמש המונומנטלי, אחד האטרקציות העיקריות באודישה ובהודו בכלל. המקדש בנוי כמרכבה המוקדשת לאל השמש סוריה שנחשב לאחד האלים החזקים בממלכה, סביב המקדש גלגלי אבן והוא רתום לשבעה סוסי אבן, גלגלי האבן מייצגים את מחזור הזמן ונחשבים לסמל של מקדש השמש ומופיעים גם במרכזו של דגל הודו. בקירות המקדש תחריטי אבן אירוטיים ובמתחמו פסלים רבים ומגדל מעוצב. בסמוך למקדש השמש נמצא מקדש תשעת כוכבי הלכת, ובסמוך נמצא מוזיאון ארכיאולוגי ובו ממצאים שנתגלו באתר המקדש.

מקדש השמשמקדש השמש

אגם צ’ילקה (Chilka Lake) – הוא למעשה לגונה מלוחה הסכורה על ידי שונית חול הנמצא במרחק של שעתיים נסיעה מפורי. ניתן לצאת לשייט בלגונה שצמחייתה עשירה ועשרות זנים של צפורים מקוננות בה.​

מקדש השמשמקדש השמש

אגם צ'ילקה - Chilka Lakeאגם צ’ילקה – Chilka Lake

שמורות טבע באודישה – באודישה מספר שמורות טבע בהן ניתן לבקר ולצפות בבעלי חיים. בצפון המדינה, בשטח מיוער והררי, פרושה שמורת סימפליפל (Simplipal), בה ניתן לצפות בפילים, ביזונים, נמרים בנגלים וטיגריסים. האטרקציה העיקרית בשמורת ביטרקאניקה (Bhitarkanika), הנמצאת דרומה מכאן לכיוון פורי הם צבי הים הענקיים שהגיעו לכאן מדרום-אמריקה הרחוקה.

שמורת טיקרפארה (Tikarapara) – מציעה למבקרים בה פעילויות אתגריות בין נופים דרמטים של יערות עבותים.

מבט על חוף הים ממגדלור גופלפור, אודישה

מלונות באודישה

באודישה רוב המלונות הם בדרג הביניים (שלושה-ארבעה כוכבים) ומספר רב של מלונות ברמה של אכסנייה / באד אנד ברקפסט (ראו עוד תחת מלונות באודישה ומלונות בהודו).

אטרקציות וסיורים מודרכים באודישה

טיול לאזורי השבטים – באזור היערות של דרום-מערב אודישה, חיים מיליוני אנשי-שבטים בתנאים שלא השתנו בהרבה מאז ימי-קדם. ניתן לצאת לטיולים לאזורים אלו הכוללים טרקים בג’ונגל וביקור בכפרים ובשווקים. יש לארגן אותם באופן מסודר בסוכנויות הנסיעות שבפורי ובובנשוואר.
טיפים והמלצות כלליות למבקר באודישה

  • אודישה ידועה באמני מלאכות היד הפזורים בה – זהו המקום לרכוש מזכרות עבודת יד מהודו!
  • מומלץ לנסות את מיץ הסוכר קנים הנפוץ באודישה!

 

מידע שימושי למבקר באודישה

הגעה לאודישה:

  • טיסה – שדה התעופה הגדול ביותר הוא בבובנסואר (Bhubaneswar).
  • רכבת – יש תחנות רכבת רבות וניתן להגיע בקלות ממקומות כמו דלהי, בנגלור, הידרבאד צ’נאי וכלכותה.
  • רכב פרטי – ניתן להגיע ברכב מכל מקום מרכזי בהודו.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3021" zoom="16"]