טאמיל נאדו | Tamil Nadu

מדינה הממוקמת בדרום הודו, ממזרח למדינת קרלה

מידע כללי על טאמיל נאדו

טאמיל נאדו (Tamil Nadu) נקראה עד 1968 מאדראס (Madras) וכללה שטחים משכנותיה, שפוצלו ממנה למדינות נפרדות. סממני התרבות הדראווידית ניכרים בכל מקום בטאמיל נאדו: במקדשים המרשימים, במוזיקה, במחול ואפילו במזון הצמחוני היחודי לאזור.
עולי רגל רבים מכל רחבי הודו מגיעים לטאמיל נאדו על מנת לבקר באתרים הקדושים שבמדינה ולאורך כל השנה מתקיימים פסטיבלים דתיים במקום. טאמיל נאדו משמרת את יחודה התרבותי גם בשפה.

לאורך חופי טאמיל נאדו פזורות ערי נופש וכפרי דייגים מוקפים בשרשראות הרים גבוהים מיוערים.

הידעת?
פירוש השם טאמיל נאדו – ארצו של טאמיל.

טבע, טאמיל נאדו (צילום: Vinoth Chandar)טבע, טאמיל נאדו (צילום: Vinoth Chandar, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים בטאמיל נאדו

צ’נאי (Chennai) – מאדראס (Madras) – בירת טאמיל נאדו, היא העיר הרביעית בגודלה בהודו, המשמשת לרוב כשער הכניסה לדרום הודו. זוהי עיר גדולה על כל המשתמע עם זיהום אוויר בדרגה מאוד גבוהה. התושבים המקומיים במאדראס הם פטריוטים נלהבים של התרבות הטאמילית והמתנגדים החריפים ביותר לנסיונות להפוך את ההינדי לשפה הלאומית של הודו. אם יוצא לכם להישאר מעט בצ’נאי, תוכלו לבקר באולפני הקולנוע הגדולים של העיר המקרינים סרטים טאמילים.

מדוראי (Madurai) – אחת הערים העתיקות, שוקקות החיים, הצפופות והפופולריות ביותר בטאמיל נאדו. לפי האגדה, כאן נשרה לאל שיווה טיפה אחת מנקטר האלים שנשא ולכן היא נקראת מדוראי – עיר הנקטר. האטרקציה העיקרית במדוראי היא מקדש סרי מינקשי (Sri Meenakshi Temple), שנמצא בלב העיר העתיקה. המקדש המפורסם, נבנה לכבוד האלה מינקשי, האלה בעלת העין האחת, זוגתו של שיווה. מתחם המקדש כולל 12 מגדלי שער, גופראמים, בני תשע קומות כל אחד, עמוסי דמויות הינדיות צבעוניות של אלים, חיות וגיבורים מיתולוגים. המקדש עמוס מתפללים ושוקק פעילות מזריחה ועד שקיעה. מומלץ לתת לעצמכם ללכת לאיבוד בין חדרי ומבוכי המקדש ואם יתמזל מזלכם תוכלו להיות עדים לחתונה טאמילית. אחת האטרקציות במקדש היא לראות את הכוהנים, בסוף היום, מלבישים ומאכילים את האלים ומשכיבים אותם לישון.

מקדש בצ'נאי - Chennaiמקדש בצ’נאי – Chennai

מדוראי - Maduraiמדוראי – Madurai

קודאיקנל (Kodaikkanal) – עיירת קייט אהובה מאוד על המטיילים בטאמיל נאדו ובדרום הודו בפרט, שמגיעים אליה בעיקר על מנת לנוח ולהירגע. קודאיקנל היא בעצם היל סטיישן, עיירת נופש הררית – אלא שניגוד להיל סטיישן אחרות, קודאיקנל הוקמה ע”י מיסיונרים אמריקאים. בזכות גובהה (2,343 מטרים) קודאיקנל נהנית ממזג אוויר ממוזג וניתן לבקר בה במשך כל השנה. כל אזור קודאיקנל מדהים ביופיו. העיירה הקטנטנה מוקפת שדות תה, מפלים, נהרות וצוקים תלולים ויושבת על שפת אגם מלאכותי חביב. ניתן לטייל באזור ברגל או בג’יפ שכור. ניתן לצאת לשייט על האגם או לבקר במצפה הכוכבים שבעיר.

ואטה קנאל (Vattakanal) – כפר היל סטיישן הנמצא מעל העיר קודאידאנאל. הכפר הפך תיירותי לפני כ-10 שנים בעיקר ע”י ישראלים. שם תמצאו את המסעדה הישראלית של סנג’י בה אפשר לאכול פלאפל ישראלי עם טוויסט הודי (וטחינה!). במרחק הליכה נמצא מפל יפה עם נוף על כל העמק שמתחת לכפר. אבל האטרקציה המרכזית באזור היא הזריחות, חובה לקום מוקדם פעם אחת לפחות בזמן הביקור כדי לחזות בזריחה המתחילה בגובה העיניים.

ואטה קנאל, כפר על הר (תמונת מקור)ואטה קנאל, כפר על הר (תמונת מקור)

גילופי אבן, ממלאפורם - Mamalapuramגילופי אבן, ממלאפורם – Mamalapuram

ממלאפורם (Mamalapuram) – מקום קטקנטן ומקסים האהוד על מטיילי דרום הודו. ממלפוראם, שבעבר נקראה מהבליפוראם (Mahabalipuram), מורכבת ממספר סמטאות ציוריות עתיקות וחוף ים המשתרע לאורכה. מאמלאפוראם הוא אזור גילוף האבן המרכזי של דרום הודו והאוניסרסיטה הגדולה לתרבות ואומנות זו. שווה לצפות בפסלים וגם בבעלי המקצוע בעבודתם המרשימה. אחד מיותרונותיה הנוספים של מאמלאפוראם, הממוקמת על קו החוף הצפון מזרחי של טאמיל נאדו, הוא נגישותה ומיקומה הקרוב לאטרקציות רבות באזור.

מקדש החוף (Shore Temple) – נמצא דרומית למתחם התיירות והמלונות של העיר. המקדש כולו עשוי מאבן חול והוא נבנה ע”י המלך ראג’אסימה לכבוד האלים החשובים של ההודים. המקום הוכרז ע”י אונסקו כאתר מורשת עולמית, דבר שעזר לשימור המקום.

תבליטי ארג’ונה (Arjuna’s Penance) – אזור עתיקות מתקופת המאה ה-7 וה-8 של מערות מקדש מעוטרות. האטרקציה העיקרית במקום היא אבן עצומה באורך 28 מטרים, הניצבת על שפת מצוק, ועליה חרוטות דמויות של פילים, קופים וציורי סלע נוספים. יצירת אומנות זו נקראת ייסורי ארג’ונה, בשל התבליט המרכזי שבו, המתאר את לבטיו של הנסיך ארג’ונה לפני צאתו לקרב. כל המתחם הוכרז ע”י אונסקו כאתר מורשת עולמית.

מקדש החוף - Shore Templeמקדש החוף – Shore Temple

תבליטי ארג'ונה - Arjuna's Penanceתבליטי ארג’ונה – Arjuna’s Penance

חמשת מקדשי הראטות (Pancha Rathas) – מתחם של מספר מקדשים חצובים בסלע, אשר חמישה מתוכם נקראו על שמותם של דמויות מהמיתולוגיה ההודית. גם מתחם זה הוכרז כאתר מורשת עולמית ע”י אונסקו.

פונדיצ’רי (Pondicherry) / פודוצ’רי (Puducherry) – פונדיצ’רי, היא עיירת חוף מקסימה, שהיתה בעברה מושבה צרפתית ושרידי התקופה ניכרים בה עד היום. פונדיצ’רי (פונדי בפי העם) היא עיר נעימה לביקור עם מבנים בסגנון צרפתי קוליניאלי המטוייחים לבן, רחובות מסודרים בצורת שתי וערב, גנים מטופחים, מוזיאונים, כנסיות ומבנים רבים ששמותיהם נשארו בצרפתית. העיר נהנית ממעמד אקס טריטוריאלי עצמאי ואינה שייכת למדינת טאמיל נאדו. רוב המטיילים מגיעים לפונדיצ’רי כדי לבקר באשראם סרי אורובינדו (Sri Aurobindo Ashram) ובשלוחתו אורוביל (Auroville), הנמצאת עשרה ק”מ מחוץ לעיר. זהו אחד האשראמים הפופולרים בהודו, בו משלבים רוחניות עם מדע מודרני.

חמשת מקדשי הראטות - Pancha Rathasחמשת מקדשי הראטות – Pancha Rathas

פודוצ'רי - Puducherryפודוצ’רי – Puducherry

מלונות בטאמיל נאדו

בטאמיל נאדו מלונות רבים ברמות השונות. מלונות יוקרה, מספר לא מבוטל של מלונות בדרג הביניים (שלושה-ארבעה כוכבים) וגם לא מעט מלונות זולים ברמה של אכסנייה / באד אנד ברקפסט (ראו עוד תחת מלונות טאמיל נאדו ומלונות בהודו).

אטרקציות וסיורים מודרכים בטאמיל נאדו

טאמיל נאדו נמצאת כחלק מתוכנית המסלול של הרבה מהטיולים המאורגנים בדרום הודו. בדר”כ באותו טיול עם גואהקרנטקהמומבאי וקרלה.
טיפים והמלצות כלליות למבקר בטאמיל נאדו

  • הטאמילים מדברים רק טאמילית – לא הינדית ולא אנגלית ולכן מומלץ ללמוד כמה מילים לפני שמגיעים לכאן. יוצא מהכלל היא פונדיצ’רי וכמובן אורוויל. הם בעלי אופי יותר קוסמו פוליטי. כאן תוכלו למצוא לא מעט מבקרים מכל העולם ותוכלו לתקשר עימם ביתר קלות.
  • אחת האטרצקיות הפופלאריות והמומלצות בפונדיצ’רי היא נסיעה בריקשה ברחבי העיר (ריקשה לזוג לשעתיים עולה באזור ה300 רופי).
  • בין הערים המרכזיות של טאמיל נאדו ישנם כמה מראות ייחודים המושכים אליהם תיירים רבים – סיור מומלץ הוא בשדות האורז באזור ו/או במטעי התה.
  • במקדש סרי מינקשי יש הקפדה רבה על מה שניתן להכניס ומה שלא למקדש. אסור להיכנס עם תיקים ומצלמה (ברוב האתר כן מותר לצלם עם פלאפון סלולארי). אסור לבוא עם בגדים קצרים. אין כניסה לא עם נעליים ולא עם גרביים. יש מלתחה בה ניתן להשאיר את הדברים (הנהוג לתת תשר למפעיל המלתחה של 20 רופי). המקדש עצמו כולל הרבה התרחשויות וטקסים שווה לכוון ולצפות באחד מהם.
  • הסיור בטמיל נאדו הוא חלק מהסיור הכללי בדרום הודו – כדי לחבור עם קרלה (Kerala) הסמוכה. ראו גם דרום הודו מורחב ודרום הודו בדגש איים וחופים תחת מסלולי טיול מומלצים בהודו.

 

מידע שימושי למבקר בטאמיל נאדו

הגעה לטאמיל נאדו:

  • טיסה – בטאמיל נאדו מספר שדות תעופה בינלאומיים, המרכזי שבהם, שהוא גם הרביעי בגודלו בהודו, הוא Chennai International Airport.
  • רכבת – טאמיל נאדו מחוברת בכמה מסילות ראשיות לשאר חלקי הודו ויש בה מספר תחנות רכבת מרכזיות.
  • רכב פרטי – טאמיל נאדו מחוברת לשאר חלקי הודו במספר כבישים ראשיים.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3239" zoom="16"]