האמפי | Hampi

מקום מיוחד ביותר בדרום הודו!

מידע כללי על האמפי

האמפי (Hampi) היא אחד האתרים המרתקים ביותר במדינת קרנטקה שבדרום הודו ובהודו בכלל. במקום יש שרידי עתיקות מרשימים ואולם רוב המטיילים מעדיפים פשוט לשוטט בין הגבעות שמסביבה המלאות בסלעי גרניט עצומים הנערמים יחדיו (עד היום – לא ברור כל כך איך זה נעשה) ויפים במיוחד לאור שקיעה, אז הם נצבעים בצבע אדמדם. האמפי נראית כמו ישראל הקטנה עם שלטים בעברית ומסעדות המגישות אוכל ישראלי כמו חומוס, שניצל וגם ארוחת בוקר ישראלית.
בהאמפי עובר נהר רחב הנקרא בפי המקומיים The River או בשמו המלא Tungabhadra. הנהר משמש כמקלחת ציבורית, כמכבסה עירונית, כעורק תחבורה עמוס סירות המעבירות אנשים ממקום למקום ועבור התיירים, בעיקר כזולה מרכזית עם ערסלים וכרי דשא נעימים. על הגדה הדרומית של הנהר ממוקם ההאמפי בזאר. כאן תוכלו למצוא חנויות, ומסעדות, מדרחובים וסמטאות מתפתלות, דוכני מזכרות ועוד ועוד.

בצידה הדרומי של האמפי מצויים גם שרידי העיר העתיקה ויג’איאנגר (Vijayanagara), שהיתה בירת האימפריה של שושלת טלוגו שהגיעה לשיאה באמצע המאה ה-16.

הידעת?
אומרים כי מקדש הקופים בהאמפי היווה השראה לספר הג’ונגל.

מקדשים בהאמפי (צולם עמקדשים בהאמפי (צולם ע”י – Vinoth Chandar) (צילום: Vinoth Chandar, רישיון)

מה רואים ואתרים מרכזיים בהאמפי

מקדש וירופאקשה (Virupaksha Temple‏) – הינו מקדש ענק הנמצא בסמוך להאמפי בזאר ומוקדש לאל שיווה (וירופאקשה היה אחד מגילגוליו של שיווה). במקדש נמצאת פילה שתמורת רופי, בננות או קוקוס, היא תלטף את ראשכם לברכה.

מתחם המקדשיםמתחם המקדשים

הגדה הצפונית – של הנהר הפכה בשנים האחרונות מרכז תיירותי עם גסטהאוסים, מסעדות, גלידריות, מאפיות צרפתיות ועוד דוכני מזון ומזכרות.

רוג'ום סלעי ענק בהאמפי - תופעה מעניינת ביותרתמונת מקוררוג’ום סלעי ענק בהאמפי – תופעה מעניינת ביותרתמונת מקור

מקדש האנומן (Hanuman Temple‏‏‏‎) – מוכר גם כמקדש הקופים, ממוקם על ערמת אבנים וכדי להגיע אל פסגתה יש צורך לטפס ביותר מ-800 מדרגות. במקדש עצמו מתרכזים המוני סדהואים (אותם מאמינים שהקדישו את חייהם לדת) וגם… קופים. מהמקדש ניבט הנוף הקסום של האמפי על סלעיה העגולים המאדימים לעת שקיעה.

נופי האמפי

מלונות בהאמפי

בהאמפי מספר מלונות בדרג הביניים (שלושה כוכבים) וכן לא מעט מלונות זולים ברמה של אכסנייה / באד אנד ברקפסט (ראו עוד תחת מלונות בהאמפי ומלונות בהודו).

השכרת רכב בהאמפי

בתוך האמפי עצמה ניתן להשכיר רק קטנועים בעלות של כ 200-600 רופי, תלוי במיקוח (ראו עוד תחת השכרת רכב בהודו)

מסעדות בהאמפי

ברחבי העיר פזורות מסעדות רבות ביניהם מסעדות המגישות אוכל הודי מסורתי וגם אוכל מערבי. חלק גדול מאוד מהמסעדות מגישות גם אוכל ישראלי.
מידע שימושי למבקר בהאמפי

הגעה להאמפי:

  • רכב פרטי – להאמפי ניתן להגיע דרך הכביש SH – 49.
  • טיסה – שדה התעופה הקרוב ביותר להאמפי הוא בהובלי (Hubli) כ-150 ק”מ מהאמפי – זהו שדה מקומי וקטן אליו ניתן להגיע רק מבנגלור כרגע.
  • רכבת – תחנת הרכבת הבקרובה ביותר להאמפי נמצאת בהוספט (Hospet), כ-15 ק”מ מהאמפי. אליה ניתן להגיע מתחנות מרכזיות בגואה, היידראבאד (Hyderabad) ובנגלור.

 

[wpgmza id="20" cat="5" marker="3222" zoom="16"]