1. עמוד הבית
  2. »
  3. איטליה 2022 המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית
  4. »
  5. כל מה שצריך לדעת לפני ביקור באלברובלו 2022

אלברובלו

אלבורבלו – העיירה הלבנה

מידע כללי למתכננים ביקור באלברובלו | Alberobello

אלברובלו (alberobello) היא עיירה ציורית וייחודית בדרום איטליה במחוז בארי שהוקמה במאה ה-16 על אדמותיו של רוזן מרדן שסירב לשלם מיסים למלך ספרד ששלט באזור. כתוצאה מכך תושביו סבלו מפקודת פינוי והריסה חוזרת של בתיהם, מה שהוליד את סגנון הבנייה הייחודי של העיר שהשתמר עד היום ומביא אליו תיירים מרחבי העולם. ייחודם של הבתים הנקראים טרולי (trulli) הוא שניתן לפרק את גג מהם בין רגע, ולבנות אותם בחזרה בקלות. אפילו רק מהתמונות אפשר להתרשם שמדובר בעיירה יוצאת דופן שחיה בסגנון חיים ייחודי. למבקרים באזור מומלץ להגיע מצוידים במצלמה, ובנוסף כדאי לבקר במוזיאון ההיסטורי, בכנסייה שבנויה באותו אופן כמו שאר העיירה, ולהנות מהאוכל האיטלקי בשוק השבועי.

הסמטאות המובילות לעיר העתיקה (צילום מקורי) (צילום: )הסמטאות המובילות לעיר העתיקה (צילום מקורי)

**פרסומת**חשיבותה ההיסטורית של העיירה אלברובלו

אלברובלו היא עיירה שהתיישבה בתחילת המאה ה-16 כקהילה חקלאית, אך נוסדה באופן רשמי רק כ1500 שנה לאחר מכן. הסיבה לעיכוב מיסודה כעיירה מן השורה היה בעקבות הרוזן שהעיירה האיטלקית שהייתה בשטחו. הרוזן סירב לשלם מיסים ונקרא לעמוד לדין ע”י השלטון הספרדי בשל כך. מול בית המשפט הוא טען שלא קיימים שם בתים בשטחיו, הרס את העיירה ושלח את כל תושבי הכפר לגור ביערות, ורק לאחר סיום המשפט הותר לתושבים לחזור למגוריהם. לאחר כן, הבתים נבנו באופן ייחודי המאפשר לפרק את הגג בקלות לפני הגעתם של שליחי המלך, וכאשר דרשו מיסים התושבים היו טוענים שאי אפשר לקחת מיסים על מבנה ללא גג, כי הרי מבנה ללא גג לא יכול לתפקד כבית. בשנת 1979 תושבי העיר פנו עצמאית למלך ודרשו את עצמאותם. לאחר שקיבלו אותה הם כבר לא היו צריכים לדאוג שבתיהם יהרסו על בסיס קבוע, אבל המשיכו לבנות את בתיהם בסגנון המסורתי האופייני לעיירה.

יום טיול באלברובלו עיר הגמדים והבתים הציוריים

מה תראו באלברובלו

העייריה אלברובלו היא עיירה ייחודית בנוף האיטלקי עם בתים קטנים וציוריים שנקראים טרולי (trulli), שעל פניו נראים תמימים למראה, אך מטרתם היא להתפרק ברגע, כדי להימנע מתשלום מיסים למלך על היותם. הבתים בנויים בצורה כזו שמאפשרת לגג ולתמיכה המרכזית בבית לקרוס ברגע, ולהיבנות מחדש בחלוף הסכנה. צורת הבניה הייחודית הזו המשיכה גם לאחר שלא הייתה נחוצה, מתוך כבוד למסורת. הבתים הלבנים מושכים אליהם תיירים רבים, בעיקר בחודשי הקיץ יולי-אוגוסט, ואפשר לשוטט בסמטאות הקטנות ולהנות מטעימות יין ואוכל איטלקי משובח, אם יש רצון להעשיר את עצמכם בהיסטוריה אפשר לבקר במוזיאון שמציג את ההיסטוריה של העיירה והאזור. אבל אין ספק שלראות ולהצטלם ליד הבתים עצמם זו האטרקציה המרכזית בעיירה.

הסמטאות ארבלובלו ובתי הטרולי (צילום מקורי) (צילום: )הסמטאות ארבלובלו ובתי הטרולי (צילום מקורי)

**פרסומת**3 אתרים מרכזיים באלברובלו

מוזיאון טרולו ווסראנו

מוזיאון טרולו ווסראנו (trullo sovrano) נמצא בבית היחיד בעיירה שהוא בעל 2 קומות, ובו מוצגת ההיסטוריה של אלברובלו והסביבה.

 שעות פתיחה
10.00-13.30 בבוקר, ובאחר הצהריים 15.30-19.00 בחודשי הקיץ.

להזמנת כרטיס כניסה למוזיאון טרולו ווסראנו וסיור מודרך באלברובלו לחצו כאן

כנסיית סנט אנטוניו

כנסיית סנט אנטוניו (sant Antonio church) כמו כל הבתים בעייריה, גם הכנסייה בנויה באותה צורה ייחודית שמאפשרת את הריסתה באופן מיידי.

השוק הפתוח

השוק הפתוח (open market) נפתח  מידי יום חמישי. השוק ססגוני בעיירה בשעות הבוקר היחסית מוקדמות (7:30-12:30). בשוק אפשר למצוא דגים, גבינות, פירות וירקות, הכל טרי וטעים. חשוב לשים לב שבדרך כלל ביום השוק באלברובלו החנויות המקומיות נסגרות אחר הצהריים.

מוזיאון טרולו ווסראנו (צילום מקורי) (צילום: )מוזיאון טרולו ווסראנו (צילום מקורי)

לינה באלברובלו

המידע יעודכן בימים הקרובים

השכרת רכב באלברובלו

המידע יעודכן בימים הקרובים

מזג האוויר באלברובלו

מזג האוויר באלברובלו הוא סטנדרטי לדרום איטליה, עונת התיירות נפתחת במאי כשהטמפרטורות מתחילות לטפס לכיוון ה-20 מעלות צלזיוס, ביולי אוגוסט הטמפרטורות יכולות להגיע ל-30-28 מעלות צלזיוס בצהריים, וזה הפיק. בנובמבר כבר רשמית מתחיל החורף וכבר מומלץ להימנע מביקור באזור. בנוסף למעלות חשוב לשים לב לכמות ימי הגשם שנעים בין 15-5 ימי גשם בחודש, בהתאמה לעונות השנה. אין עונה שחפה לגמרי מגשמים, תביאו מטריות אבל אל תילחצו, גשם בקיץ באיטליה לא יראה כמו גשם בינואר בירושלים.
המלצות הכל על למבקרים באלברובלו

  • אם אתם מחפשים טיול יום חמוד וקליל, ויש לכם קצת זמן “לשרוף”, אלברובלו היא הבחירה המושלמת. עיירה מאוד יפה שתספק לכם תמונות מאוד מרשימות לשלוח לחברים ולמשפחה, אם במקרה תסתנכרנו עם שוק האוכל ביום חמישי מה טוב. במידה ואתם יותר מתוכננים וקצובים בזמן, ובהגעתם לאיטליה לשבוע ואתם מחפשים להספיק כמה שיותר, אלברובלו לא הייתה הבחירה הראשונה או השלישית עליה היינו ממליצים. היופי שלה הוא ייחודי אין ספק, אבל בתוכן ועניין היא נשארת מאחור בהשוואה לערים ועיירות אחרות.
  • אלברובלו היא אחת העיירות המתוירות במחוז בארי, ולכן חשוב לשים לב שאם בחרתם להגיע בפיק עונת התיירות, הלוא הם יולי אוגוסט, תשתדלו לסנכרן את הביקור שלכם בעיירה ללפניאחרי שעות העומס. עד 10 בבוקר ובשעות אחר הצהריים גל המבקרים נרגע ואתם תוכלו להנות משוטטות בשקט יחסי.
  • לשעות הערב חשוב להביא אתכם ביגוד חם, הבדלי הטמפרטורות מהצהריים לערב יכולות להגיע ל10-15 מעלות צלזיוס. חבל לסבול בדרך חזרה כשהיה אפשר לחסוך את זה בעוד עליונית בתיק.

מידע שימושי על אלברובלו

דרכי הגעה לאלברובלו

 שכירת רכב – האופציה הנוחה והאלגנטית ביותר להגיע לאלברובלו היא בעזרת רכב שכור. יש מספר חברות שמציעות שירותי שכירת רכב לתיירים, ויש שפע של מגרשי חניה באזור אלברובלו, ככה שחניה לא תהיה אתגר עבורכם.
 רכבת – מהעיר בארי אפשר להגיע בנוחות יחסית בעזרת הרכבת, עם החלפה אחת בתחנת פוטיגנאנו (putignano), הנסיעה סה”כ אורכת כשעתיים לא כולל ההמתנה בהחלפה ועולה כ-10 יורו לאדם. הרכבות יוצאות בתדירות גבוהה, בין חצי שעה לשעה המתנה, אבל תהיה המתנה גם בהחלפה בין הרכבות שתאריך את זמן הנסיעה.
 אוטובוס – לאנשים שלא איכפת להם לוותר על הנוחות והרווחה שיש לרכבת להציע, נסיעה באוטובוס תהיה מהירה יותר וזולה יותר. כרטיס יעלה לכם כ-8 יורו לאדם, והנסיעה תארך כשעה כיוון שהאוטובוס הוא אוטובוס ישיר לעיירה. ישנם אוטובוסים בתדירות קצת פחות גבוהה מרכבת (בין שעה לשעתיים המתנה) והקו האחרון יוצא ב19.30 לאזור.

תשובות לשאלות נפוצות על אלברובלו

למי מומלץ לבקר באלברובלו?

מתאים לכל האוכלוסיות והגילאים. משפחות עם ילדים חשוב לשים לב שאין שם אטרקציות שמותאמות לגילאים האלו, ולכן כדאי לחכות שילדים יגדלו קצת ובינתיים לבחור מקומות אחרים.

מתי מומלץ לבקר באלברובלו?

החודשים המומלצים ביותר מבחינת מזג האוויר הם חודשי הקיץ. השמש זורחת, יש 30 מעלות בחוץ בשעות היום, אפשר להסתובב בנוחות עם בגדים קלים, לקראת הערב חשוב להביא עליונית כי הטמפרטורות יורדות. מצד שני, העיירה היא אחת העיירות המתוירות בסביבה ויולי-אוגוסט הם החודשים העמוסים ביותר. כדאי למצוא איזון בין התיירים למזג האוויר, והפתרון הוא לרדת לשוליים. סוף יוני או תחילת ספטמבר יבטיח שנחיל התיירים ירגע מעט ומזג האוויר עדיין יישאר נוח.

כמה זמן מומלץ להקדיש באלברובלו?

מומלץ להקדיש לטיול באלברובלו מספר שעות ולא יותר, תספיקו למצות את היופי של העיר, להצטלם קצת, לאכול קצת, וזה כל מה שיש לעיירה להציע בגדול. תוכלו גם לקפוץ למוזיאון ההיסטורי או לכנסיה, אך גם אז אין מה להתעכב.

**פרסומת**