הכל על - פירנאים

 


דף הבית >> כמה מילים על >> ספרד 2018 | המדריך התיירותי, המקיף ביותר בעברית >> פירנאים
איגוסטרטס Aigüestortes

עוד מידע באתר על הפירנאים:

עוד מידע באתר על קטלוניה:


עוד מידע באתר על אראגון:


עוד מידע באתר על חבל הבאסקים:


עוד מידע באתר על חבל נווארה:


כמה מילים על ספרד:

פרסומות
 

הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בספרד:
מלונות | טיסות | כדורגל והופעות | השכרת רכב
למידע נוסף יעוץ אישי למלונות
Booking.com

 

פרסומות 

 

פירנאים - טבלת ניווט מהיר
מידע כללי והיסטוריה
אתרים מרכזיים ודפי מידע על הפירנאים
גיאולוגיה, חי וצומח, תרבות
המלצות
מפה ומידע שימושי
להוספת תמונות, המלצות או תגובות 
עזרה בתכנון חופשה בספרד

מידע כללי והיסטוריה

הפירנאים הם רכס ההרים בן בערך 345 ק"מ ששוכן על גבול צרפת-ספרד מהים התיכון ועד לאוקיינוס האטלנטי. רכס הרים זה מחולק לחלקים שונים שלעתים אינם בעלי הבדל גיאוגרפי, אלא מדיני-מוניציפלי בלבד.
*פרסומת*

פירנאים - ריפול
העיירה ריפול - עיירה טיפוסית בפירנאים הקטלונים (צילום מקורי)

חבל הפירנאים נשלט על ידי שלוש ישויות ריבוניות - צרפתספרד ואנדורה, כאשר החלק הספרדי מחולק בין האוטונמיה הקטלונית לאוטונומיה הבאסקית והאוטונמיה של אראגון. החבל נתחם מדרום על ידי חבל נווארה שגם אותו כוללים לא פעם בטיול בפירנאים.
גובהם של הרי הפירנאים הוא למעלה מ-3,000
מטר, כאשר הפסגה הגבוהה ביותר היא פסגת אנטו (Pic d'Aneto), שגובהה 3,404 מטר.
 
בחלק זה של האתר נתמקד בצידם הספרדי של הפירנאים (בעתיד יהיה מידע גם על הפירנאים של צרפת). 

הידעת?
חניבעל עבר באזור כדי להפתיע ולאגף את הצבא של רומא. לא פשוט לעבור בדרכים הללו עם 50,000 חיילים וכמה עשרות פילים.
הפירנאים הספרדים היו מאז ומעולם הפתח המערבי לאירופה ואחת הדרכים המחברות בין אירופה אל חצי האי האיברי, ומשם לאפריקה. מה שהפך אותם, כמו את צפון ספרד בכלל, במשך לא מעט שנים לאזור הנתון במאבק וסובל מהחלפות ידיים בין צרפתים וספרדים ולעתים גם מוסלמים שהגיעו מדרום (ראה ספרד בעת החדשה וספרד המוסלמית). המאבק על השליטה בחבל הארץ היפהפה הזה התרכז לרוב בקצוות של הפירנאים (אזור הכביש צרפת-ספרד שעובר דרך קטלוניה ומחוז חירונה והכביש שעובר בין צרפת לספרד דרך סאן סבסטיאן). הסיבה לכך הייתה שהרי הפירנאים קשים מאוד למעבר וחסרים מעברים נוחים במרכזם. תופעה זו הביאה לכך שלצד החלפות הידיים הרבות של הפירנאים, ליושבי פנים הפירנאים הייתה תמיד סוג של יכולת אוטונומית וניתוק, מה שאיפשר את ההישרדות של העמים הקטלוני והבאסקי לאורך כל כך הרבה שנים, ולנוכח רדיפות רבות מצד השליטים המרכזיים המתחלפים.
 
מה רואים בפירנאים הספרדיים?
"עיירות הר" ציוריות כמו למשל סורט ,  ריפול, וכדומה. שמורות טבע נפלאות, לאומיות (ספרדיות או צרפתיות) או שמורות טבע אוטונומיות - המפורסמות שביניהן איגואסטורטס שבקטלוניה ואורדסה שבחבל ארגון. כבישים מדהימים ביופיים בין ההרים ומקפים שמורות - הכביש שמקיף את האיגואסטורטס או דרך איזבל שבאראגון. עמקים גדולים כמו עמק וואלה. נחלים, נהרות עמוקים וזה ממש על קצה המזלג.

 

אתרים מרכזיים ודפי מידע באתר על הפירנאים
מלונות בפירנאים

מלונות בפירנאים

שנם סוגי לינה רבים בפירנאים, ישנה לינה בכל הרמות מאסניות לתרמיליאים דרך בקתות בתוך שמורות ועד מלונות פאר מבודדים. פשוט תבחרו את המלון המתאים לכם. מלונות שיהיו במרכז העיירות הגדולות (ויילה...
לקריאה נוספת »
השכרת רכב בפירנאים

השכרת רכב בפירנאים

השכרת רכב בפירנאים - מידע על השכרת רכב והתנהלות עימו בקו הרכס הצפוני של ספרד.
לקריאה נוספת »
אנדורה Principat d'Andorra

אנדורה Principat d'Andorra

אנדורה היא נסיכות הנמצאת בין ספרד לצרפת ונשלטת על ידי נציגים של שתי המדינות. היא מוכרת בעיקר בגלל שלושה דברים - נופי הטבע שלה (אגמים הרים מהיפים של הפירינאים). חופשות הסקי וקניות (באנדורה ניתן...
לקריאה נוספת »
עמק נוריה Val de Nuria

עמק נוריה Val de Nuria

עמק נוריה הוא "עמק הנמצא בפסגה של הרי הפירנאים של קטלוניה הוא מעניק לתייר שיולב של אתר בעל נוף מרשים אתרים הסטורים והרבה פעילות ואטרקציות ברמות שונות ולגיליים שונים.
לקריאה נוספת »
איגואסטורטס Aigüestortes

איגואסטורטס Aigüestortes

איגואסטורטס‏ (Aigüestortes) היא שמורה לאומית הממוקמת בפירינאים של קטלוניה. שמורה לאומית זו היא השמורה הלאומית היחידה בקטלוניה ואחת משתי השמורות הלאומיות היחידות...
לקריאה נוספת »
אורדסה Ordesa

אורדסה Ordesa

שמורת האורדסה היא שמורה לאומית הממוקמת בפירינאים הספרדים (בחלק של אוטונמיית אראגון) שמורה לאומית זו יחד עם איגואסטורטס‏ (aguies tortes) היא מהמשמורות החושבוות בפירנאים והיא...
לקריאה נוספת »
ריפול Ripoll

ריפול Ripoll

ריפול (Ripoll ) היא עיירה קטנה הנמצאת בתחילת הטיפוס לפירנאים של קטלוניה. זוהי בירת אזור "ריפול" שנמצא בצפון מערבו של חבל קטלוניה הספרדי. העיירה נמצאת בעמק הנוצר מחיבור נחלים גדול (מתחברים בה הנ
לקריאה נוספת »
ריבס דה פרסר Ribes de Freser

ריבס דה פרסר Ribes de Freser

ריבס דה פרסר (Ribes De preser) היא בירת עמק ריפול שנמצא בחלק המזרחי של הפירנאים של קטלוניה....
לקריאה נוספת »
אלפ Alp

אלפ Alp

העיירה אלפ(Alp) הינה עיירה קטנה וציורית (כ1800 נפשות) הידועה בעיקר בשל אתר הסקי המפורסם שסמוך לה La Molina.
לקריאה נוספת »
סורט Sort

סורט Sort

העיירה סורט(Sort) היא בירתה של אזור קומרקס, ושייכת מבחינה מוניציפאלית ל-ליידה(Lleida) אשר בחבל קטלוניה המרהיב, וממוקמת בפירנאים, כ692 מ' מעל פני הים.
לקריאה נוספת »
אולוט Olot

אולוט Olot

אולוט(Olot) אשר ממוקמת במחוז חירונה אשר בחבל קטלוניה, הינה בירתה של קומרקה בGarrotxa בפירנאים.
לקריאה נוספת »
בסלו Besalu

בסלו Besalu

בסלו ( Besalu) הינה עיר קטנה בקטלוניה שבספרד, הנמצאת בתחום השיפוטי של מחוז חירונה ונמצאת כ31 ק"מ מבירת המחוז חירונה. העיר הוקמה במאה ה-6 ע"י שבטים קלטים שהיו באזור. העיר מוקפת חומה ומבנים עתיקים.
לקריאה נוספת »
קווראלבס Queralbs

קווראלבס Queralbs

קווארבלס (queralbs) הינה עיירה קטנה הממוקמת בנקודה המיושבת הגבוהה ביותר באזור עמק נוריה היפיפה שנמצא בהרי הפירנאיים. הכפר נמצא בתחומה השיפוטי של חירונה (girona) ובשטחו של חבל קטלוניה המקסים.
לקריאה נוספת »
עמק בוי Vall de Boi

עמק בוי Vall de Boi

עמק בוי(בּוֹאִי) המרהיב ביופיו שוכן למרגלות הרי הפירנאים, בשטחה המוניציפאלי של העיר ליידה, אשר בחבל קטלוניה האוטונומי והמקסים. בעמק בואי תוכלו למצוא 9 כנסיות רומנסקיות ידועות שבגללן נחקק עמק זה כאתר.
לקריאה נוספת »
איינסה Ainsa

איינסה Ainsa

איינסה (Ainsa), עיירה קטנה ומצויירת הנמצאת במחוז אראגון. בעיירה ניתן להנות מסיורים בין מבנים עתיקים מימי הביניים לצד מסעדות ובתי קפה. בעיירה תצפיות מרהיבות.
לקריאה נוספת »
ויילהה Vielha

ויילהה Vielha

ויילהה(Vielha) המקסימה היא רשות מוניציפאלית בקומרקס של עמק אראן אשר בחבל קטלוניה, וילהה היא למעשה איחודם של 13 עיירות שהיו קיימות באזור קודם לכן, ואחדו לרשות אחת בשנת 1970.
לקריאה נוספת »
טורלה Torla

טורלה Torla

טורלה (Torla) הינה עיירה קטנטנה המונה כ315 נפשות. העיירה שוכנת באזור הגבול הצפוני של ספרד עם צרפת ( אם כי אין דרך המחברת בינהן). הכפר נמצאת בתחומה השיפוטי של אראגון. בקרבת העיירה הגדולה באזור ברוטו..
לקריאה נוספת »
ליידה Lleida

ליידה Lleida

ליידה (Lleida) אחת הערים העתיקות בחבל קטלוניה, הינה עיר הבירה של הפרובינצייה ליידה. העיר העתיקה מציעה אתרים רבים למבקר, כמו גם מרכז תיירותי ותחבורתי חשוב באזור זה.
לקריאה נוספת »
ברוטו Broto

ברוטו Broto

ברוטו (Broto) היא עיירה קטנה ובה כ-550 נפשות (במושגים של עיירות בפירנאים של אראגון זו עיירה בינונית+ והיא למעשה העיירה הגדולה ביותר באזור שמורת אורדסה).היא נמצאת בסמוך לשמורה הלאומית אורדסה.
לקריאה נוספת »
אורגל Urgell

אורגל Urgell

העיירה המופלאה אורגל שוכנת בצפון מזרח ספרד, בפירנאים אשר ב חבל קטלוניה המרהיב. העיירה מהווה את עיר הבירה המרכזית של המחוז Alt Urgell, ונקראית בשמה המלא La Seu d'Urgell. אורגל ממוקמת על מפגשם של שתי ה
לקריאה נוספת »
ליאבורסי Llavorsi

ליאבורסי Llavorsi

ליאבורסי (llavorsi) כפר קטן באזור עמק ליידה. הכפר נמצא באזור בו יש תיירות קיץ וחורף. בחורף ניתן לעשות סקי ובקיץ ניתן להנות ממגוון של טרקים שונים ורפטינג בנהר.
לקריאה נוספת »
אספוט Espot

אספוט Espot

אנו( אישתי, ביתינו ואני ) נהיה בפירנאים עם רכב שכור 7 לילות . מכיון שאני רוצה להמנע מלהחליף דירה\מלון כל לילה , שאלתי האם כדאי להתמקם ב-ESPOT ומשם לצאת לטיולי כוכב ?
לקריאה נוספת »
פירנאים מידע שימושי

פירנאים מידע שימושי


לקריאה נוספת »

פעילויות תיירות בפירנאים

פעילות קיץ - ראפטינג, טיולי הליכה וטרקים, רכיבה על סוסים ונסיעה של רכבי 4x4.
פעילות חורף - חופשות סוקי על סוגיהן השונות. 


עמק נוריה - אחת השמורות היפות של הפירנאים (צילום מקורי)

גיאולוגיה וגיאוגרפיה של הפירנאים

הרכס בנוי בחלקו מגיר (בעיקר חלקו המזרחי, מה שיוצר לא מעט מערות) וחלקו מגרניט, בשלבי שינוי שונים. החלק הגבוה ביותר באזור הוא רכס מלדטה והפסגה הגבוהה ביותר היא פיקו דה אנטה שמגיעה ל-3,404 מטר מעל פני הים. בעבר היה האזור מכוסה ים (מה שמסביר את המאובנים הרבים שנמצאו באזור), לאחר נסיגתו נוצר זעזוע של לוחות עמוקים ונוצרו הרי הפירנאים, העמקים והקרקסים. פעילות הרוח ומי הקרחונים הוסיפה ליצור את צורתם הייחודית של הפירנאים והשמורות בסביבה.

חי ו​צומח
 
בגלל שהפירנאים הם אזור לא מתועש במיוחד. ניתן למצוא כאן בעלי חיים וצמחים רבים שנעלמו עם השנים ממקומות אחרים בספרד ובאירופה. 

בין בעלי החיים שתראו בפירנאים ניתן למנות:
 • יונקים כמו סוסי בר, צבאים ועיזי בר, יעלים הפירינאיות (Rupicapra rupicapra), דלקים.
 • ציפורים לרוב, כמו רחם (Tetrao urogallus), נשר (Aquila chrysaetos), תרנגולת הבר (Lagopus mutus) והנקר (Dryocopus martius).
 • זוחלים ופרפרים ממגוון עצום (חלקם אנדמיים לאזור זה).
את מרבית בעלי החיים האלה תוכלו לראות בשמורות הטבע השונות ואפילו במהלך נסיעה בכבישים המפותלים והעזובים יחסית של הפירנאים (פחות בכבישים הראשיים).
 
הצומח מחולק לפי מדרגות הגובה של ההרים:
 • החלק הנמוך יותר (עד 1,700 מטר מעל פני הים) כולל יערות מחטניים כמו ברושים (Pinus sylvestris, Pinus uncinata) ואשוחים (Abies alba), שדות מרעה נרחבים, עצי הבתול (Betula pendula) ועצי אשור (Fagus sylvatica). בנוסף הוא כולל אזורי פריחה של מיני סחלבים נדירים.
 • בחלק האמצעי (1,700-2,100 מטר מעל פני הים) ניתן לראות עצים נמוכים ממשפחת הברושים (Pinus mugo) וכדומה. 
 • בחלק העליון (מעל 2,100 מטר מעל פני הים), אליו תגיעו בעיקר בביקור בשמורות השונות, נעלמים העצים וניתן לראות בעיקר כרים של שיחים קוצניים נמוכים.
--פרסומת--
תרבות
 
את הפירנאים מרכיבות כמה תרבויות עיקריות: קטלונים (משני צידי הגבול - צרפת וספרד), באסקים במערב, ואראגון במרכז.
שפות מדוברות: ספרדית קטלונית, באסקית (אאושקרה), צרפתית. 
נקודה מעניינת היא שהפיתוח התיירותי שעבר על הפירניאים מצד אחד, יחד עם משברים כלכלים קשים שכמעט העלימו את התעשייות המסורתיות מאיימים מאוד על התרבות של האזור. למשל רועי הצאן המסורתיים שפעם היו פה, נעלמו. שטחים חקלאים שהיו בחלקים הנמוכים יותר של הפירנאים הצטמצמו מאוד, האזור מזדקן מאוד מפני שהאוכלוסיה הצעירה עוזבת אותו ולמעשה התיירות שהיא תעשייה רווחית וגדולה - אך מאוד לא יציבה ובעלת השפעות חברתיות משמעותיות מבחינה תרבותית. הופכת להיות המנוע הכלכלי המשמעותי של אזור זה. ומעניין לראות כיצד האוטונמיות השונות המנהלות את אזור הרי הפירנאים מתמודדים עם קשיים אילו - כל אחת בדרכה. 

 

המלצות כלליות של "הכל על" למטייל בפירנאים
 • הפירנאים הם אזור ענק, אורכם כמעט פעם וחצי מדינת ישראל (תלוי איפה תוחמים אותם בדיוק), עשיר מבחינה תיירותית ובעל שונות גבוהה מאוד שתייר ישראלי שאינו מנוסה לא תמיד מבין. לא תמיד מומלץ למשל, לנסות להקיף את כל הפירנאים, במקרים רבים מומלץ להתרכז באזור אחד או שניים. למשל הפירנאים של קטלוניה יכולים להיות אופציה נהדרת למי שמטייל בברצלונה וקוסטה בראווה, ולהתרחק מזרחה לכיוון אראגון / הבאסקים יכול להיות לא כדאי, בוודאי אם באים לזמן קצר. באופן כללי, אפשר להינות מהפירנאים מיום אחד (טיול חד יומי מברצלונה, קוסטה בראווה וסאן סאבסטיאן) ועד ל10-14 יום בטיול מתגלגל או טיול כוכב.
 • יש לקחת בחשבון הבדלים מהותיים מבחינת מזג האויר, לפעמים באזורים הנמוכים של הבאסקים יכול להיות קריר עם מעט גשמים ולמעלה באזור אורדסה סופות שלגים שחוסמות כבישים מסויימים. במאי -יוני למשל, מאוד פופלארי להתחיל לטייל באזור המזרחי של הפירנאים של קטלוניה, וקורה מצבים שבעוד שבחלקים הנמוכים יחסית, למשל באזור בסאלו או אפילו אולוט מתחילה תיירות הקיץ - בחלקים גבוהים יותר עוד רדום, קר ומושלג. הדברים אמורים גם להיפך. קורים מצבים בהם בחלקים הנמוכים של הפירנאים כבר אביב, אבל בהרים למעלה יש עדיין אתרי סקי פעילים. להבדלים הללו יש משמעות גם בהיבטים נוספים - כמו התאמת הרכב לטיול, לבוש, מחירים, כן או לא לטייל עם ילדים, הידע של המקומיים עם השפה האנגלית, בכל ההיבטים הללו הפירנאים הם יעד עם שונות גבוהה מאוד. המסר העיקרי של המלצה זו - היא לתכנן היטב את הביקור ולהיות מודע למאפיינים השונים של תנאי השטח.
 • חשוב - כל המידע שיש לנו, כל ההמלצות הן לתייר בורגני המגיע עם רכב שכור, ו/או מדריך לאתר או עיירה מסויימת ומטייל בה. אין לנו כל ידע במסלולי טראקים, טיולי אקסטרים (מג'יפים ועד היקינג בשלג) שהפירנאים מציעים. הפירנאים מדהימים, אך יכולים להיות גם מסוכנים! מסוכנים מאוד (ראו למשל מקרה עצוב זה מ2017). למי שמתכנן טיולים כמו אלו, אנו ממש ממליצים להתייעץ עם אנשי מקצוע וכמובן לסגור ביטוח נסיעות מתאים ולהיות מאורגנים עם ציוד הולם - נושאים שאנו לא המומחים להם כלל (על אף שאנו מקבלים הרבה מאוד שאלות בנושא).
 • התחבורה הציבורית בפירנאים היא דלילה - ישנם מקומות אליהם מגיעים אוטובוסים, אך להרבה יעדים לטייל על בסיס תחבורה ציבורית זה לא פשוט, מגביל ומסורבל. בטיול המתמקד בפירנאים (אין הכוונה לטיול חד יומי לעמק נוריה למשל) לתייר הבורגני, אנו ממליצים מאוד לתכנן זאת עם רכב שכור - ראה השכרת רכב בפירנאים והשכרת רכב בספרד.
 • בגלל השונות הגבוהה של הפירנאים לא ניתן לדבר על נושא המלונות באזור זה באופן אחיד. כל אזור הוא סיפור נפרד. ככלל אנו יכולים להגיד שהמלונות באזור מאוד מושפעים מעונות השנה - אפילו יותר מאזורים אחרים. המחירים בחורף מלבד המלונות של אתרי הסקי מאוד נמוכים. עוד דבר שכדאי להכיר הוא שלמי שמתנייד עם רכב - יש הרבה מאוד אופציות לינה באזור שאינן בדרכים הראשיות. יש הרבה מאוד דירות, וילות וחוות לשעבר שהוסבו לבתי הארחה או דירות אירוח במחירים מעולים - והן אופציה נהדרת לטיול רומנטי או טיול משפחות וקבוצות - שווה מאוד לבדוק אותם לדעתנו. ישנן גם הרבה מאוד אופציות למלונות זולים, חלקם משפחתיים שאינם שייכים לרשתות הגדולות - זו חוויה שונה לגמרי מהמלונות הנמצאים בערים הגדולות של ספרד - ותהנו מאוד לדעתנו לטעום ממנה. מגוון עצום זה מאפשר למטיילים רבים לא להחליט על מקומות הלינה שלהם מראש, ולהזמין מלונות ברגע האחרון או תוך כדי הטיול. במרבית עונות השנה זה מעניק גם גמישות רבה וגם מחירים טובים - המלצה זו לא תקפה בקיץ ולקבוצות גדולות של מעל שלושה מטיילים. אנו ממליצים לקרוא עוד בנושא בעמוד על מלונות בפירנאים

​המלצות לקריאה נוספת:

להוספת המלצה


מפה ומידע שימושי

 

 
 

צריך/ה עזרה בתכנון החופשה בספרד? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים/ות שלנו לתכנן את החופשה שלהם/ן בברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאלונדוןמדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס/י פרטים בטופס המצורף


 

              
                                     
                                     
                                      

 

איגוסטרטס Aigüestortes

 כמה מילים על הפירנאים
 כל דפי המידע על הפירנאים באתר הכל על

אתרים מרכזיים בפירנאים
 

פירנאים מידע כללי
הפירנאים של קטלוניה
אוכל קטלוני


מידע שימושי

חופשה בפירנאים - טיפים, המלצות, שאלות ותשובות
לרשימה המלאה »