הכל על - רובע המצודה Hradcany
 
דף הבית >> הכל על פראג >> הכל על פראג - חלקי העיר המרכזיים >> רובע המצודה Hradcany


הכל על פראג

עוד על פראג באתר הכל על 

 הכל על פראג - מידע כללי 
 הכל על פראג - חלקי העיר המרכזיים 
 טיסות וחבילות לפראג 
 הכל על פראג - אתרים מרכזיים 
 הכל על פראג - מידע שימושי 
 מלונות בפראג 
 אטרקציות וסיורים בפראג 
 תמונות מפראג 
 אירועים, ספורט והופעות בפראג 
 מסעדות ואוכל בפראג 
 קניות בפראג 

-----------------------------------------

עוד תחת פראג מידע כללי:


פרסומות:

 

 

 

 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בפראג:
מלונות | טיסות | חבילות | הופעות| השכרת רכב
Booking.com
 

הצעות חמות למלונותרובע המצודה

מצודת פראג

 Hradcany

על רובע המצודה מלונות ליד רובע המצודה תמונות מרובע המצודה סיורים ואטרקציות באזור מצודת פראג

 
 
לחץ לצפייה

טבלת ניווט מהיר - רובע המצודה בפראג
סרטון הדרכה על רובע המצודה בפראג
ההיסטוריה של רובע המצודה בפראג
רובע המצודה - אתרים מרכזיים
מידע שימושי על רובע המצודה
מלונות ברובע המצודה
מפת רובע המצודה

"אילו ערי אירופה היו שרשרת, אז פראג הייתה היהלום שבין כל הפנינים..."

אמנם ראשיתה של פראג הוא באזור מצודת וישהראד, אבל הבנייה המאסיבית של העיר התחילה כאן, ברובע המצודה. הצריחים של מצודת פראג (Prazsky hrad) שולטים בקו הרקיע של העיר, ניתן לראות אותם מכל פינה ואזור, וממנה ניתן גם לתצפת על רובה.

חילופי המשמר בארמון המלוכה
החלפת משמרות ברובע המצודה (צילום מקורי)


המצודה של פראג היא אחת המצודות העתיקות ביותר בעולם שעדיין קיימות ואחת המצודות הגדולות בעולם. אזור המצודה הוא אחד מאתרי התיירות המרכזיים של העיר.

ההיסטוריה של מצודת פראג:

סיפורה של המצודה הוא סיפורה של צ'כיה ופראג כולה. מצודת פראג עמדה במלחמות רבות והחליפה ידיים רבות לאורך ההיסטוריה, כאשר כל שליט שכבש את אזור בוהמיה החליט להתיישב בה או להושיב בה מישהו מטעמו, כמו במקומות דומים בעולם הסובלים מהחלפת ידיים תכופה (רמז: עיר הקודש ירושלים), כל שליט תורן ניסה להטביע בעיר את חותמו, מה שמסביר באופן ישיר את המגוון הרב של סגנונות הבנייה הרווחות בה.

סרטון הדרכה על רובע המצודה:


מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל על
 
היא נבנתה באזור המאה ה-9, קצת אחרי בנייתה של מצודת וישהראד, והיא זו שהייתה המקור ממנו צמחה העיר והקנתה לה את שמה. 
היות והמצודה מסמלת את השלטון בעיר, היא זכתה להרבה אירועים מכוננים: המרד הבוהמי החל בהשלכת נציגי השלטון מחלון המצודה, התפרעויות ורגימות באבנים בשנים בהן השלטון לא היה אהוד על בני העיר, שהביאו לנטישתה על ידי נציגי האצולה האבסבורגית (כמו בימי מרד ההוסיסטים). מנגד, בימים בהם השלטון היה חזק הוא הביע זאת בבנייה במצודה כמו שניתן לראות באופן מוגזם במקרה של ארמון ולדשטיין.
מלבד אירועים טראגים אילו ידעה המצודה לא מעט אירעי החתרה של מלכים, אשר היו הולכים בדרך המלכותית מהעיר העתיקה, דרך גשר קארל ורחוב נרדובה שבמאלה סטרנה והיו מסיימים את הכתרתם במצודה (את אולומות ורחבות ההכתרה השונים ניתן לראות בעת ביקור במצודה). 

 
פרסומת
 

גם בעת המודרנית שמשה ועדין משמשת מצודת פראג ככלי להבאת כוח השליט במדינה. כמו אימפריות דורסניות בעבר, גם לדורסנות הנאצית בימי מלחמת העולם השנייה היה רצון עז להטביע את חותמה בעיר. הנאצים עשו זאת על ידי הצבת משרדי שלטונם ברובע המצודה, וכך עשו גם אחיהם לדורסנות (משמאל), הקומוניסטים.
עוד נקודה היסטורית מעניינת, לפני שאנו קופצים לתאר את מצודת פראג בימינו, חובבי הטריוויה ודאי ירצו לדעת שאת רובו של הסרט "אמדאוס" על חייו של מוצרט צילמו כאן בין רחובות רובע המצודה.

 
מצודת פראג בלילה

מה רואים בטירת פראג היום?

כיום אזור המצודה היא ביתו של ראש הממשלה הצ'כי. אחת האטרקציות היפות בעיר היא טקס החלפת המשמרות של החיילים הצ'כים על בגדיהם המיוחדים וצלילי תזמורת. החלפת המשמרות מתקיימת בכל יום ב-12:00 בצהריים על יד השערים הראשיים של המצודה - שער מריה תרזה ושער מטיאס .

מצודת פראג
הכניסה למצודת פראג (צילום: roger)

קתדרלת סנט ויטוס (St. Vitus Cathedral)
ארמון הקיץ "בלוודר" (Belveder)
ארמון המלוכה (Stary Kralovsky Palace)
הבזיליקה והמנזר על שם ג'ורג' הקדוש
ארמון לובקוביץ (Lobkovicky Palace)
סמטת הזהב/ סמטת האלכימאים (Zlata Ulicka):
מוזיאון הצעצועים בפראג
לורטו פאלאס (Loreto Palace)

האתרים המרכזיים ברובע המצודה


קתדרלת סנט ויטוס (St. Vitus Cathedral): 

הכנסייה הגדולה והחשובה ביותר בפראג ליד הקתדרלה תוכלו לראות את מגדל אבק השרפה העגול, ששימש כמחסן לאבק שרפה שנועד להגן על המצודה.
(קרא עוד על כנסיית סנט ויטוס).

ארמון הקיץ "בלוודר" (Belveder):

הארמון מתקןפת הרנסנס הוא אחד המבנים היחידים בפראג הבנוי בסגנון איטלקי. הארמון נבנה על ידי המלך פרדיננד הראשון כתשורה לאשתו אנה, שנפטרה לאחר לידת בנה ה-15. ליד המבנה אפשר לראות את המזרקה המזמרת - מזרקה עשויה ברונזה שצלילי המים הנופלים עליה משמיעים צליל מיוחד. הארמון סגור רוב הזמן וניתן להיכנס אליו רק בזמני קונצרטים.
כתובת: Mariánské hradby 52/1.

ארמון המלוכה (Stary Kralovsky Palace):

בו תוכלו לראות את אולמות הכתרת המלכים ונהשיאים, שם תוכלו גם לראות כתרים ודיוקנות של מלכי עבר. כמו כן, בארמון אולמות ענק ששימשו את האצילים לצפות במרוצי סוסים תחת קורת גג כשעשוע.

הבזיליקה והמנזר על שם ג'ורג' הקדוש:

בזיליקת סנט ויטוס

בזיליקת ג'ורג הקדוש (צילום: rubenvik)

בזיליקת ג'ורג' הקדוש (Bazilika Sv Jiri), הקרויה על שמו של הקדוש הנוצרי מהחשובים ביותר (בעיקר לזרם האורתודוקסי אך גם לנוצרים האחרים ובמיוחד לכנסייה היוונית), היא אחת הכנסיות העתיקות בצ'כיה. היא קיימת כבר משנת 912. ג'ורג' הקדוש, או ג'ורג' קוטל הדרקון, היה חייל בצבא הרומי שקיבל עליו את הנצרות ובגלל זה הוצא להורג. עם השנים נקשרו בו אגדות של חיסול הדרקון, שיש הרואים בו משמעות סימבולית של רוע או כפירה.

בזיליקת ג'ורג' הקדוש היא הכנסייה השנייה הכי עתיקה בפראג. היא הייתה בנויה מעץ בנקודה זו כבר במאה ה-10 ועדיין ניתן לראות את שאריות מבנה העץ של הכנסייה. בתוך הכנסייה אפשר לראות תבליט מהמאה ה-13 של מריה הבתולה וקברים של נסיכים מקומיים.
את המבנה לא ניתן לפספס בגלל צבעו האדמדם ובגלל שני המגדלים האפורים הצמודים לכנסייה הבולטים כמעט מכל נקודה בפראג. הכניסה בתשלום כחלק מכרטיס כולל של כל אתרי רובע המצודה. במנזר הסמוך לבזיליקה נמצאת הגלריה הלאומית המציגה אמנות צ'כית בסגנון גותי.

ארמון לובקוביץ (Lobkovicky Palace):

ארמון לובקוביץ
בתמונה הכניסה לארמון לובקוביץ' (צילום: asw90
ארמון חדש יחסית המוחזק בבעלות פרטית מאז המאה ה-17, למרות שהוחרם על ידי השלטונות בזמן שליטת הקומוניסטים. בארמון, הבנוי בסגנון הרנסנס, יש אולמות נשף גדולים המשמשים כיום בעיקר לקונצרטים וכמוזיאון לאומי. במוזיאון ישנו אוסף של ציורים לאומיים ובגדים מכל אזור בוהמיה, אוסף של שריונות וכלי נשק ואוסף גדול של כלי נגינה ומוצגים מוסיקליים אחרים, בו מוצגים מוסיקאים גדולים כמו בטהובן והנדל. 
בתוך הארמון פועל בית קפה שנחשב לאחד הטובים בפראג. 

המוזיאון מקיים פעילויות רבות בתוכו ובקהילה בחוץ ושווה להתעדכן דרך האתר בפעולותיו.

כתובת: Jiřská 2/3
איך מגיעים? טראם: קווים 22, 91 לתחנת Královský letohrádek
שעות פתיחה: ימי ג'-א' 10:00-18:00

מחיר: 275 קרונות למבוגר, ילדים בגיל 7-15 175 קרונות
אתר אינטרנט: לאתר הרשמי

 

סמטת הזהב/ סמטת האלכימאים (Zlata Ulicka):

סמטת האלכימאים
סמטת האלכימאים (צילום: flydme)
סמטה צבעונית וציורית במיוחד, שנקראה על שם האלכימאים הרבים שהתגוררו בעיר, שניסו ליצור זהב למלכים המקומיים השונים.המקורות ההיסטוריים החדשים מראים שכנראה מעולם לא ישבו בסמטה אלכימאים, כי אם חיילים ושומרים של המצודה, ורק מאוחר יותר הגיעו צורפים ותכשיטנים, ומכאן כנראה מקור השם. במאה ה-20 התיישבו בה אנשי הרוח (כמו פרנץ קפקא שהתגורר בבית מספר 22 והפך אותו למוקד עלייה לרגל בימינו). בהמשך הסמטה יש שני מוזאונים נחמדים: מוזיאון עינויים קטן (עדיף ללכת לזה שליד גשר קארל) ומוזיאון הצעצועים, המומלץ ביותר.

ארמון ולדשטיין:

ארמון בארוקי (אחד מהראשונים באירופה) שנבנה על ידי אציל קתולי בשם אלברט פון ולדשטיין, אשר הנהיג את הכוחות הלוחמים במלחמת 30 השנה כנגד הפרוטסטנטים וככל הנראה היה רברבן לא קטן ורצה להשוויץ בעושרו הרב. המבנה המדהים, המשמש כיום כמשכנו של הסנאט ושל משרד החינוך והתרבות הצ'כי, כולל גנים מטופחים בסגנון צרפתי ואולמות בעלי קירות ותקרות מצויירים בציורי שמן מרשימים ביותר בסגנון בארוקי. 

מוזיאון הצעצועים:

מוזיאון הצעצועים
בתמונה: הכניסה למוזיאון הצעצועים
(צילום מקורי)
מוזיאון הצעצועים נמצא בסמטת הזהב והוא חלק מאתרי רובע המצודה. המוזיאון הקטן והנחמד הזה מומלץ לתיירים הצעירים ולצעירים ברוחם. המוזיאון הוא למעשה חצי מאוסף שחציו השני נמצא במינכן והוא מציג אוסף גדול של בובות ענק, בובות בארבי, לגו, חיילי צעצוע, צעצועים ישנים, דגמי משחק של חדרים מתקופות שונות, דובי פרווה, מכוניות, וכל אשר ילדים מכל הגילאים יאהבו לראות.
כתובת: Jirska 4

איך מגיעים? טראם: 22/23
ילדים: מומלץ ביותר, אך גם המבוגרים יהנו.
שעות פתיחה: 9:00-17:30
מחיר: 40 קרונות למבוגר, 20 לילד

מוזיאון הצעצועים מוזיאון הצעצועים
תמונות ממוזיאון הצעצועים (צילום מקורי)

לורטו פאלאס Loreto Palace - ארמון לורטה:

כנסיית הלורטה
בתמונה כנסיית הלורטו/לורטה (מקור לצילום)
על אתר זה נכתב עמוד מידע חדש ראה: לורטו פאלאס Loreto Palace 

אם תלכו ישר ביצאה מהכניסה הראשית של מצודת פראג ותמשיכו ללכת ישר עד לרחוב Loretanske. תגלו מבנה עתיק של כנסייה הבנויה בסגנון הבארוק (המאה ה-17). בעברית זה אומר ציורים מדהימים על הקירות המשתמשים בטכניקות מדהימות של הבלטת בניה הממוזגת עם הציור, ציורים מעוררי רושם מהמאה ה17 - בקיצור חגיגה לעיניי התיירים המבקרים במקום. הכנסייה יכולה להיקרא לורטו או לורטה מדובר באותו אתר.

בתוך הכנסייה מלבד ציורי קיר וציורים "רגילים" מהמאה השבע עשרה תראו אוסף של תכשיטים, כאשר בקומה השנייה של הכנסייה תצפו באוסף יהלומים עוצר נשימה.

במרכז החצר של הכנסייה ניצבת רפליקה של ה"סנטה קאזה" - ביתה של מריה הבתולה מנצרת. על פי האגדה נישא הבית בידי מלאכים מארץ ישראל עד ללורטו שבאיטליה, ובלהט הדתי ששטף את הממלכה הבוהמית לאחר ניצחונם של הקתולים במלחמת 30 השנים (ראה פראג הסטוריה ) נבנו כ־50 סנטה קאזות כאלה.

כדאי לדעת:
 • הכנסייה משמשת מוקד לעלייה לרגל לאלפי מאמינים נוצרים.
 • במקום מותר לצלם אך ללא פלאש!
​מידע שימושי:
 • כתובת:Loretanske namesti 110/4, 110 00 Prague-Praha 1 - Hradcany, Czech Republic
 • הגעה:חשמלית: קו 22, 25, 57 עד לתחנת Pohorelec
 • אתר המקום: http://www.loreta.cz/en/index.htm

חזור למעלה


רובע המצודע
צילום מהאוויר של רובע המצודה
צילום:
 http://architecture.relig.free.fr/index.php
המלצות "הכל על" למבקר ברובע המצודה:
 • לא לפספס את החלפת המשמרות, אחת המיוחדות שיש באירופה (לא מצועצעת כמו באתונה או לונדון, אבל בכל זאת שווה את הכל). ההחלפה מתבצעת בכל שעה עגולה במהלך היום, כאשר בשעה 12:00 בצהריים מתקיים בטירה טקס החלפה מורחב הכולל גם נגינת תזמורת.
 • כדאי להשקיע כמה שעות לביקור במצודה כיוון שהיא גדולה ורבת אזורי תיור. בתוך המצודה עצמה יש הרבה מה לראות - מגדלים, פסלי ענק, חצרות מטופחות, דגם מוקטן של מגדל אייפל ומזרקות. בין כל המבנים תוכלו לראות את החיילים השומרים על הרובע (מדיהם מגוחכים משהו אך יפים וצבעוניים).
 • כדאי לבקר במוזאון לצעצועים במיוחד אם אתם מטיילים עם ילדים. מדובר בהפוגה נחמדה מכל היהסטוריה הכבדה שבאזור המצודה.
 • אפשר לקנות כרטיס כניסה משולב לכל אתרי הטירה ב-350 קרונות (עסקה די משתלמת למי שמעוניין לבקר בחלק מהאתרים).
 • רובע הטירה עמוס (ובמהלך הקיץ גם חם) וצריך לבוא מוכנים מנטלית לדוחק בין מיליוני תיירים.
 • בכניסה מאוחרת אחרי השעה 17:00 לסמטת האלכימאים אפשר להיכנס ללא תשלום, אלא שאז רוב החנויות סגורות.
 • חשוב לדעת שבחורף הגנים סגורים למבקרים.
 • לא להתקרב עם רכב לאזור (בכלל לא מומלץ להגיע עם רכב לטיול בפראג - ראה השכרת רכב בצ'כיה)
   
 • המלצות של גולשי האתר לרובע המצודה:
   
  •  נטע כהן: המבצר מרשים ביותר. קנינו כרטיס קצר בניגוד לכתוב הם לא קיבלו תעודת סטודנט בעברית (יש גם הגבלה להנחת סטודנט עד גיל 26).
   את טקס החלפת המשמר לא ראינו טוב בגלל הצפיפות של התיירים הצופים יחד איתנו לכן אני ממליצה להגיע קודם.
   חשוב לי לציין שלקתדרלת סנט ויטוס ניתן להיכנס בחינם (רק להתחלה) אך בלי הכרטיס לא ניתן להיכנס לסמטת האלכימאים המדהימה (לא לפספס).
   • מערכת האתר: הי נטע, תודה על ההמלצות והתגובות המלמדות. חשוב לנו רק לומר שאנו לא פרסמנו שיש הנחה לסטטודנטים ישראלים. הנחה זו תקפה רק למי שלומד באיחוד האירופי אולי ראית זו באתר אחר :) בנוסף לרוב חלקי המצודה לא ניתן להיכנס ללא כרטיס ויש לקחת זאת בחשבון כי היא באמת מדהימה. 
     
  • אבישי וידר:סיור קצר במתחם מצודת פראג עולה 250 קרונות . לסטודנטים מתחת לגיל 26 עם תעודת סטודנט – המחיר הוא חצי מכך (יש להביא תעודה בינ"ל תקפה! אפשר להוציא אותה במשרדי איסתא). קנינו כרטיסים, אבל בתום הסיור הגענו למסקנה שהם לא שינו בהרבה את ההנאה שלנו. הכרטיס מאפשר כניסה לחלקים פנימיים יותר של קתדרלת סנט ויטוס, אך גם מי שאין לו כרטיס יכול להיכנס לכנסיה ולהתרשם מכמה מהויטראז'ים. הכרטיס גם מאפשר כניסה לארמון המלכותי הישן ובזיליקת סנט ג'ורג' . כל המבנים הללו נחמדים מבנים אבל מרשימים בעיקר מבחוץ, ובשביל זה לא צריך כרטיס. המבנים היחידים שבשביל לראות אותם צריך כרטיס הם אלה שבסמטת הזהב, אבל גם אליהם הכניסה חינם החל משעות אחה"צ.
    
  • אפרת סינגלובסקי: אני ממליצה להגיע מוקדם, אנו כבר הגענו בשמונה וחצי בבוקר, לפני כל התיירים, והתורים הארוכים - כל אזור קתדרלת ויטוס היה לרשותנו - לכן גם הפקנו צילומים נטולי המוני תיירים וגם יכולנו להכנס ראשונים לאתרי המקום.
    
  • אברהם חנקין: אני ממליץ לרדת בתחנה הגבוהה (הכי צפונית) באוטובוס המגיע למצודה. כדי לא לטפס ברגל.

מלונות ברובע המצודה בפראג

השכרת מלונות ברובע המצודה מתאימה למי שמוכן להשקיע תשלום נוסף עבור ההזדמנות ללון באחד מאזורי התיירות היפים של אירופה, הכולל נוף מדהים ואווירה שקטה. כיף להתעורר על רקע מצודת פראג.

חילופי המשמר בארמון המלוכה בדוק עכשיו
74  מלונות באזור מצודת של פראג

מידע בעברית והשוואת מחירים
מתוך מאה אתרים שונים!

מקור לתמונת המלון בוקינג
בין המלונות המומלצים באזור מצודת פראג ניתן למנות (בלחיצה על הקישור תקבלו מידע בעברית על המלונות ואת הצעת המחיר הזולה ביותר עבורם מתוך מאה אתרים):
Santini Residence - מלון חמישה כוכבים הסמוך ממש למצודה, כולל נוף מרשים ואירוח מדהים. חסרונו הוא במחיר. 
Golden Well - מלון חמישה כוכבים, מהמבוקשים בפראג. ידוע כמלון עם הנוף היפה ביותר בעיר. גם החסרון שלו הוא בעיקר במחיר

קרא עוד על:

מלונות בפראג
מלונות מומלצים בפראג
 
חזור למעלה

פרסומת 
מידע שימושי על רובע המצודה:
כתובת: 
Jirska
איך מגיעים?
מטרו: קו A לרדת בתחנת Malostranska או Hradcanska
חשמלית (טראם): קווים 22 ו-23 עד המצודה.

ילדים: יהנו מהמראות המיוחדים ובמיוחד ממוזיאון הילדים.
שעות פתיחה: 1 באפריל-31 באוקטובר בין 9:00-18:00, 1 בינואר-31 במרץ ו-1 בנובמבר-31 בדצמבר 9:00-16:00.
מחיר: אפשר לקנות כרטיס כניסה משולב לכל אתרי הטירה ב-350 קרונות.
אתר אינטרנטwww.hrad.cz
קישורים מעניינים: כולל הסבר מפורט באנגלית http://www.hrad.cz/file/cs/prazsky-hrad/HRAD-plan-hradu.pdf


חזור למעלה

מפת אתרים מרכזיים ברובע המצודה:
 

 
 

 
 
חזור למעלה
 

צריך/ה עזרה בתכנון החופשה בפראג? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים/ות שלנו לתכנן את החופשה שלהם/ן בברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאלונדוןמדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס/י פרטים בטופס המצורף


               
                                     
                                     
                                      
 
 

חזור אל:
 
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica