הכל על - מידע כללי על ברצלונה
 
דף הבית >> הכל על ברצלונה >> ברצלונה מידע כללי >> מידע כללי על ברצלונה


הכל על ברצלונה

עוד תחת ברצלונה מידע כללי:
 מידע כללי על ברצלונה 
 ההיסטוריה של ברצלונה 
 ספורט וברצלונה 
 אוכל בברצלונה 
 ריקוד סרדנה בברצלונה 
 מבנים גותיים וניאו גותיים בברצלונה 
 ברצלונה לדתים ושומרי מסורת 
 חופשת חורף בברצלונה 
 חופשה רומנטית בברצלונה 
 יעוץ בבניית חופשה בברצלונה 


עוד מידע באתר על ברצלונה:
 

פרסומות
 

 
 
 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בברצלונה:
מלונות | טיסות | חבילות | כדורגל | השכרת רכב
Booking.com  

הצעות חמות למלונות 


 

ברצלונה מידע כללי


 
 
לחץ לצפייה


טבלת ניווט מהיר - מידע כללי
על ברצלונה
סרטון מידע כללי
משטר ושלטון
מיקום וגיאוגרפיה
כלכלה ומסחר
לימודים וסטודנטים
ברצלונה והיהודים
תכנון חופשה בברצלונה


120 שניות מידע כללי על ברצלונה:

פרסומת

ברצלונה, בירתה של קטלוניה וחבל "ברצלונס", הינה מרכז כלכלי (ראה בהמשך) ותרבותי בקנה מידה בינלאומי ונחשבת לאחת מערי התיירות החשובות באירופה. ברצלונה היא העיר השנייה בגודלה בספרד, ומתגוררים בה כ-1.6 מיליון תושבים, ועוד כ-3.2 מיליון תושבים בפרבריה. המשטר בברצלונה (ראה בהמשך) הוא אוטונמי, כחלק מהמדיניות של הממשל המרכזי הספרדי להעניק אוטונומיה ללאומים השונים בספרד.
שמה של ברצלונה ניתן לה על שם הכפר "ברצלונס" שהיה באזור העיר בתקופה הרומית, הסברה העיקרית של החוקרים היא שמשמעות השם בשפה הקטלונית הוא שילוב של שלוש מילים שפירושן גל, מים ובאר (קרא עוד על נושא זה תחת ההיסטוריה של ברצלונה).  

ההיסטוריה של העיר ברצלונה רצופה מלחמות והחלפת שליטים, עובדה עגומה הנובעת באופן ישיר ממיקומה האסטרטגי של העיר, כגורם המחבר בין חצי האי האיברי לאירופה ועובדת היותה עיר נמל חשובה (כפי שאפשר לראות בצילום הלוויון המצורף). עובדה היסטורית חשובה אחרת היא שלאורך פעמים רבות בהיסטוריה הייתה ברצלונה כיס ההתנגדות הראשי לרודנים שתפסו את השלטון המרכזי בספרד (כך היה בימי פראנקו, דה רברה ובימי מלחמת הירושה הספרדית).


ברצלונה נחשבת לעיר עם אופי מיוחד, המשלב חוצפה, גאונות, שגעון אמנותי ויכולת ליהנות מהחיים. ברצלונה מתגאה בכך שאמנים בסדר גודל בינלאומי מגיעים להופיע בה דרך קבע (ראה הופעות בברצלונה). בנוסף ישנם לא מעט אמנים מקומיים שנותנים לעיר קצב משלה.
העיר ברצלונה מאופיינת בתרבות ספורטיבית ענפה, הכוללת כמעט את כל ענפי הספורט המוכרים. העיר מתגאה במועדון FC Barcelona, אחד ממועדוני הכדורגל (והכדורסל) מהגדולים והחשובים באירופה. בעיר ישנה גם תרבות לימודים וסטודנטים (ראה בהמשך) ענפה וקיימות בה אוניברסיטאות רבות. ריבוי צעירים זה מביא לחיי לילה ומועדוני מוזיקה מצוינים בעיר. העיר ברצלונה מצטיינת גם בחיבתה לאמנות ותרבות, ולכן מחזיקה מוזיאונים רבים וחשובים, כמו המוזיאונים של חואן מירו ופאבלו פיקאסו והיא מתאפיינת בבניית המודרניסטה שהאייקון המרכזי שלה הוא אנטוני גאודי חלק מממבני המודרניסטה כמו "הסגרדה לה פמיליה", ו"פארק גואל" קיבלו הכרה מאונסק"ו כאתרי תרבות בינלאומיים.

בין אתרי התיירות המרכזיים הנוספים בעיר ניתן למצוא את אצטדיון הכדורגל "קאמפ נואו", נמל "פורט וול", המצפה התת ימי ושדרות הראמבלס, ויחד איתם פארקים, מוזיאונים ואתרי תיירות ובילוי רבים.

 

משטר ושלטון

לפני שמדברים על המשטר העצמי של קטלוניה וברצלונה, חשוב להבין שספרד איננה מדינת לאום הומוגנית והיא בעלת לאומים וקבוצות אתניות רבות המרכיבות אותה. כאשר נשלטה ספרד על ידי שלטונו הדיקטטורי של פראנקו הוא דיכא באכזריות כל שוני תרבותי (ראה מלחמת האזרחים בספרד), אך מאז נפילת משטרו של פראנקו ישנן 17 קהילות ושתי ערים בעלות אוטונומיה חקיקתית וניהולית רחבה. המעמד האוטונומי מושתת בחוקה הספרדית ומבטיח את השוני התרבותי תוך שמירה על אחדות המדינה הספרדית.

כאמור, ברצלונה היא עיר הבירה של הקטלונים ושל חבל "ברצלונס". הקהילה המתגוררת בברצלונה וקטלוניה היא אחת מבין הקהילות הזוכה לסמכות האוטונומית הגדולה ביותר, והיא כוללת סמכויות רבות כמו גביית מיסים וכינון משטרה מקומית חזקה.מאז זכה המחוז באוטונומיה מחודשת בדצמבר 1979, היחסים עם המרכז נעים בין מתיחות מתונה לבין שיתוף פעולה, הרבה בזכות ג'ורדי פוג'ול, ראש הממשלה המחוזי הכל-יכול שכיהן בתפקיד מאז 1980.הקהילה ה"ברצלונאית" נחשבת לקהילה אוטונומית חזקה ביותר, הן מבחינת כוח אלקטוריאלי והן מבחינה כלכלית, והיא מנהלת משא ומתן עם ממשלת ספרד על נושאים רבים כמו למשל כמות המסים שיועברו אליה.
כמו בכל עיר בירה, בברצלונה מוצבים בנייני משטר ופוליטיקה, כמו מושב הממשלה הקטלונית, הפרלמנט ובית המשפט העליון, הנמצאים בפארק המצודה.


בניין הפרלמנט
בתמונה: בניין הפלרמנט בפארק סיוטלדה מהיפים שבפארקים בברצלונה  (צילום: ויקיפדיה)

חזור למעלה


מיקום וגיאוגרפיה

ברצלונה ממוקמת על חופו של הים התיכון. סה"כ שטחה של העיר הוא 100 קמ"ר ויחד עם פרבריה שטח העיר המטרופוליטני הוא כ-500 קמ"ר. מספר התושבים של העיר עומד על 1,650,000 תושבים.
גבולותיה של ברצלונה הם:
ממזרח: הים התיכון
ממערב: נהר ליוברגט - הנהר השני הארוך בקטלוניה באורך של 1,200 ק"מ והרי טיבדאבו 
(Tibidabo) - רכס גבעות בגובע של 512 מ' הצופה על העיר.
מצפון: נהר הבסוס (Besos)

מדרום: מונטז'ואיק – הר היהודים (Montjuic) - הגבעה בת 200 מ' שהיא אחד מחלקיה העתיקים של ברצלונה.


מפת אזור ברצלונה
צילום לווין של אזור חבל ברצלונס, מתוך "google earth"
כלכלה ומסחר ודמוגרפיה
 
ברצלונה היא מרכז כלכלי חשוב לספרד ולאירופה כולה. בעיר נמצא אחד מהנמלים הים תיכוניים החשובים ביותר באירופה, ונמל התעופה הבינלאומי של העיר הוא השני בגודלו בספרד. ברצלונה מראשיתה הייתה עיר מסחר שניצלה את קרבתה לים כדי להיות אחת משתי הערים המשגשגות בחצי האי האיברי.
כיום המצב הכלכלי בברצלונה הוא הטוב ביותר מבין כל ערי ספרד, שנמצאת במיתון ובתקופה כלכלית קשה.
בקרב חלק גדול מתושבי ברצלונה יש תחושה קשה שהם "מממנים את יושביה העצלנים של ספרד באזורים אחרים" (בעיקר בחבל אנדלוסיה שבדרום ספרד). הם מאשימים את העובדה שעליהם לשלם מיסים גבוהים כחלק מהסיבה להאטת הצמיחה של העיר (שהגיעה לקרוב לעשרה אחוזים לשנה בעשור הקודם והיום ירדה מתחת לחמישה).
הכלכלה בברצלונה מבוססת על תעשייה ומסחר ענפים, אך הענף הכלכלי המוביל של העיר הוא ללא ספק ענף התיירות - קרוב ל-17% מכלכלת העיר!


הפיתוח הכלכלי של ברצלונה - הביא לכך שהיא מוקד הגירה משמעותי, הן מספרד והן מחוץ לה. מה שיצר אתגרים לא מעטים להנהגה המקומית. כדי להמחיש עד כמה הגירה זו היא משמעותית ומאתגרת.  ניתן לציין כי בינואר 2000 היוו האזרחים הזרים שהתגוררו בברצלונה %3.5 מכלל האוכלוסייה, בעוד שבתחילת 2010 חלקם מהווה כ-%17 כמעט 300,000 איש. הגישה השלטת בעיר משנת 2009 להתמודדות עם תופעה זו, היא הגישה הבין תרבותית כפי שמתארת זאת רולינה אסטודיו בילאס (המתאמת הבין-תרבותית של עיריית ברצלונה) במאמר המתאר את מאמצי העירייה להתמודד עם השונות הגוברת בין תושבי העיר, "הגישה הבין-תרבותית מניחה כי על מנת להשיג איזון בין הכיבוד וההכרה בגיוון לבין חיזוק היסודות המשותפים המבטיחים את הלכידות, יש הכרח להקדיש תשומת לב ליחסים הנוצרים בין האזרחים."

חזור למעלה

 

 

פרסומת 


לימודים וסטודנטים

ברצלונה היא עיר הנותנת משקל רב ללימודים. האוניברסיטה המפורסמת של ברצלונה, שנוסדה בשנת 1450, היא אחת מהאוניברסיטאות הראשונות שנפתחו באירופה, והיא איננה היחידה. יחד איתה קיימים בברצלונה מוסדות אקדמיים רבים, כמו: אוניברסיטת פומפאו פברה, האוניברסיטה האוטונומית של ברצלונה, האוניברסיטה הטכנית של קטלוניה והאוניברסיטה הבינלאומית של קטלוניה.
לסטודנטים המעוניינים ללמוד בחו"ל האוניברסיטה של ברצלונה היא אופציה מצוינת. מדובר באחת האונברסיטאות הגדולות והמכובדות באירופה.
למרות שהמוסדות האקדמיים אינם נמנים עם אתריה המרכזיים של העיר, לתיירים המגיעים לעיר לזמן של יותר משבוע מומלץ לבקר במבנה המקורי של האוניברסיטה - מבנה עתיק ומעניין ואתר היסטורי בפני עצמו. גם המבנה של הפקולטה לרפואה שווה הצצה למי שיש לו זמן בנסיעה מהעיר לשדה התעופה (לאתר האוניברסיטה).
בתמונה: בניין הפקולטה לרפואה בברצלונה (צילום: ToNToNi)

חזור למעלה

ברצלונה ויהודים

כנראה שהיהודים הגיעו לברצלונה בערך בתחילת הגלות לאחר חורבן בית שני בשנת 70 לספירה, אך למעשה העדויות הראשונות לקיום של היהודים בעיר הן מהמאה הרביעית - הקברים הראשונים של יהודים שנתגלו במונטזו'איק גם הם מתקופה זו (השרידים נמצאים היום במוזיאון ההיסטורי של העיר).

הכותבת בבית הכנסת מאיור המתארת את העובדה שהוא הקדש של ר' שמואל הסרדי מהשרידים הבולטים של התקופה היהודית בברצלונה
 
הקהילה היהודית התפתחה יפה בעיר עד לימי המאה הארבע-עשר, עדות לכך אפשר לראות בסיפורם של היהודים ברובע הגותי בימי המגיפה השחורה. בימים אלו התבצעו פרעות רבות ביהודים ובמיוחד נפגעו אלה שגרו או עבדו מחוץ לרובע/גטו היהודי. התחילו הוצאות להורג של יהודים, הרחקתם מתפקידים ממשלתיים ולראשונה בהיסטוריה הוכרחו להסתובב עם טלאי צהוב.
עם השנים ובעקבות גירוש ספרד נעלמו היהודים מברצלונה, והם חזרו אליה רק במאה ה-20. הקהילה היהודית בברצלונה מונה כיום כ-4,000 תושבים.

פירטנו על נושא זה רבות תחת:

קרא עוד:


 
צריך עזרה בתכנון החופשה בברצלונה? אנחנו יכולים לעזור!

כבר זמן רב שאנו מסייעים לתיירים רבים בתכנון החופשה שלהם בחו"ל (במיוחד בערים ברצלונה, לונדוןפראג, מדריד ורומא).
 
arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס פרטים בטופס המצורף


 


              
                                     
                                     
                                      
 
 
 
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica