הכל על - מוזיאון הוותיקן
 

 


דף הבית >> הכל על רומא >> אתרים מרכזיים ברומא >> מוזיאון הוותיקן

הכל על רומא

עוד תחת אתרים ברומא:


עוד תחת הכל על רומא:

פרסומות
 
 
 
בניית חופשה ברומא:
מלונות | טיסות | חבילות | כדורגל| השכרת רכב
Booking.com

הצעות חמות למלונות 

מוזיאון הותיקן

Musei Vaticani

על מוזיאון הוותיקן מלונות ליד המוזיאון תמונות מהמוזיאון סיורים מודרכים במוזיאון תגובות, טיפים ושאלות ותשובות
 
מוזיאון הותיקן - טבלת ניווט מהיר
מידע כללי
הסטוריה
חלקי המוזיאון והמוצגים המרכזיים
המלצות
מידע שימושי 
מפה
עזרה בתכנון חופשה ברומא

"כשרומא שובה אותך בקסמה העתיק, כל הרעות שדיברתה בה נעלמות ואתה יודע שהנך בר מזל על שזכית לחזות בה" (פ. פליני)
 
מוזיאון הוותיקן (Musei Vaticani) הוא אחד המוזיאונים המפורסמים והגדולים בעולם, ואחד מהמוזיאונים הגדולים של רומא. מוזיאון הוותיקן הוקם במאה ה-16 ונמצא בתוך קרית הוותיקן. המוזיאון מורכב מכמה מוזיאונים שונים, המורכבים גם הם מכמה גלריות שונות (סה"כ 14,000 חדרים) ובהם מוצגים אוספים אמנותים ומוצגים היסטוריים שהופכים אותו לחגיגה אדירה לחובבי ההיסטוריה והאמנות. המוזיאון מגלה במקצת על גדולתה של רומא הנוצרית בימי הרנסנס.
 

אפשר לבקר בותיקן במשך יומיים רצופים ולא לראות את כל מה שהמוזיאון מציע. לכן ניסינו לרכז כאן את החדרים העיקריים ואת המוצגים העיקריים, אשר בזמן המועט העומד לרשות התייר ממוצע, מומלץ לראות במיוחד. כך תוכלו להכיר במקצת את העושר הרב שיש במוזיאון הזה, אך מכיוון שזה באמת רק על קצה המזלג אפשר לומר שיש עוד הרבה מוצגים אחרים שלא נכנסו לרשימה שלנו. חשוב לזכור שמוזיאון הוותיקן הוא אתר חובה גם למי שאינו אוהב מוזיאונים!
פרסומת
 
חזרה למעלה

ההיסטוריה של מוזיאון הותיקן

כפי שרומא הענקית החלה בהתיישבות של שבטים לאטיניים בבתים קטנים על גדות הטיבר (לפירוט ראה ההיסטוריה של רומא), כך גם מוזיאון הותיקן,שהוא אולי המוזיאון העשיר והמפורסם ביותר בעולם, אשר התחיל מפסל קטן אחד שפירט את סיפורו של לאוקואון ובניו (שהיה כוהן העיר טרויה) ונמצא במקרה בפרבר קטן סמוך לרומא. 
הפסל נרכש על ידי האפיפיור בהמלצתו של לא אחר מאשר מיכאלנג'לו. הוא גם זה שייעץ לו לאפשר להמונים לבוא ולצפות ביצירת אמנות זו, וכך החל במאה ה-16 הרעיון שהכנסייה תיצור מוזיאון שיעיד על עוצמתה.
המוצגים הראשונים הוצגו בחדר קטן, עד שהאפיפיור פיוס האחד עשר הורה על הקמת מבנה חדש עבור המוזיאון שתוכנן על ידי אדריכל הרנסנס, לוקה בלטראמי.


חזרה למעלה
 
סרטון הדרכה על הותיקן - מתוך ערוץ היוטיוב של אתר הכל עלחלקי המוזיאון העיקריים ומוצגים מרכזיים:

הקפלה הסיסטינית

הקפלה הסיסטינית היא אחד המוצגים המפורסמים במוזיאון הותקין. רבים כתבו עליה מאמרים שלמים. אנו הסתפקנו בדף נפרד שיאפשר לכם להבין חלק מיצירה אדירה זו, המציגה את אמנות הרנסנס במלוא הדרה. לקריאה נוספת: הקפלה הסיסטינית.

גלריית הציורים (Pinacoteca)

גלריה זו הינה מאוחרת יחסית, מתקופת המאה העשרים, והיא כוללת אוסף עצום של ציורים המחולקים ל-18 חדרי תצוגה. אפשר לראות כאן ציורים של רפאל, לאונרדו דה וינצ'י, קאראווג'ו, ועוד ציירים רבים וטובים.

מוזיאון פיו קלמנטינו (Museo Pio-Clementino)

חלק זה של המוזיאון מציג פיסול יווני ופיסול רומאי וקרוי על שם האפיפיור קלמנטיוס, שהורה על בנייתו. החלק הזה הוא מהחשובים במוזיאון הותיקן והוא מציג כמה מוצגים חשובים במיוחד הממחישים את הפיסול הקלאסי במלוא הדרו. תפגשו כאן את הפסל "לאוקואון ובניו", שהוא הפסל הראשון שהוצג במוזיאון ואחד מהמודלים של הבנייה הקלאסית בכלל (הפסל שאותו רואים היום הוא בחלקו שחזור של מיכאלאנג'לו). פסל זה מציג את סופם הטרגי של כוהן העיר טרויה ובניו כאשר הם נאבקים בנחשי המים שנשלחו, על מנת להעניש את הכוהן על בגידתו באלים. פסל מדהים אחר אותו תראו בחלק זה של המוזיאון הוא פסל "אפולו בלוודרה" (Apollo Belvedere), אשר רוב הטענות המושמעות היום בנוגע אליו הן שהוא תיאטרלי ומוגזם ואינו תיאור "אמיתי" של אל השמש.
 
שני פסלים אלו מציגים כאמור פיסול קלאסי מושלם, כולל פרופורציות מדויקות, דמויות בתנועה וירידה מדהימה לפרטים. מספיק להסתכל בבגדים או בגלימות שלובשות הדמויות, הנראים עשויים בד ממש, כדי להבין את הטכניקה הגבוהה שהפגינו הפסלים שפיסלו אותן.
 
לאקון ובניו ותיקן אתנה בותיקן
פסל לאוקואון ובניו הנאבקים בנחשי המים. זהו הפסל שהיווה את תחילתו של מוזיאון הותיקן. 
(צילום: JuanMa)
פסלה של אתנה (מנרווה) היוצאת לקרב. במקור החזיקה ביד ימין לפיד או חרב, שנשברו במרוצת הימים. (צילום: Shii)
אפולו בלוודרה מוזיאון הותיקן
פסל אפולו בלוודרה Apollo Belvedere

מלבד פיסול קלאסי תמצאו בחדר זה סרקופגים מדהימים מהתקופה הרומית, כמו זה המתאר את מלחמת האמזונות (נשים לוחמות) בהתקפתן על אתונה - חלק חשוב במיתולוגיה ההליניסטית; האופוקיסאומנוס, שהוא פסל של מתאגרף המתכונן לקרב (מושח עצמו בשמן) ובאמת קצרה היריעה מלכתוב על כמות הפסלים המדהימים שיש במתחם זה. מומלץ בחום לא לפספס ולבוא עם סבלנות. גם מי שאינו מתמצא באמנות יבין מה העוצמה של האוצר הזה.
כדאי לשים לב שבתקופות העומס דוחקים את התיירים החוצה מחלק זה לכיוון חלקים אחרים. סמוך לחדרים אלו ישנו ה"סלה די אנמלי" הכולל פסלים של חיות מאבן - אם קצרה סבלנותכם על חלק זה אפשר לדלג.
 
אמזונות,ותיקן,רומא הרמס
סרקופג המתאר את מלחמת האמזונות 
(צילום: Sailko)
האופסיאומונוס (צילום: Broc
הרמס בלוודרה (צילום: Jean-Pol GRANDMONT)

סלה רוטונדה (Sala Rotonda)

חלק זה, המזכיר בבנייתו את הפנטאון וכולל גלריית פסלים מיוחדת הבנויה סביב למזבח, הוא אחד החלקים היפים ביותר במוזיאון הותיקן. תוכלו לראות כאן את פסלה של "הרה ברבריני", את פסלו של זאוס ואת אחד הפסלים היפים של הגליה, פסלו הענק של הרקולס שעמד בתיאטרון של העיר פומפיי, שנהרסה בהתפרצות הגעשית של הווזוב.
 
הרקולס בותיקן פסלה של הרה ותיקן
פסלים המוצגים ב-Sala Rotonda:
מימין לשמאל: פסלו של הרקולס שהגיע מהריסות פומפיי, המזבח במרכז הגלריה ופסלה של מלכת האלים והפטרונית של רומא העתיקה, האלה הרה (צילום: Lalupa)
פרסומת
 

אוסף האמנות הדתית בת זמננו (Collezione Arte Religiosa Moderna)

אוסף גדול של יצירות אמנות "מאוחרות", החל מן המאה ה-19. אוסף זה כולל יצירות של אמנים בעלי שם, כמו וינסנט ואן גוך, מארק שגאל, פרנסיס בייקון, ופאבלו פיקאסו. האוסף מפוזר ב-55 חדרים שונים במוזיאון הותיקן.

---פרסומות הכל על ---

מוזיאון קיאראמונטי (Museo Chiaramonti)

חלק זה מציג כמות אדירה של סרקופגים ופסלים רומיים ויוונים, כגון פסלו של הקיסר "אוגוסטוס" ופסלו של אל הנילוס (אל הנילוס הוא דמות מיתית, האגדה מספרת שהיא יושבת במערה המשמשת כמקורות של הנהר הארוך ביותר שהכירו אנשי רומא). כמובן שתפגשו כאן גם את יתר האלים היוונים והרומיים, כמו דיוניסוס, אתנה (מנרווה) והרה. אך את התשוקה לפיסול קלאסי תשמרו לחדר פיו קלמנטיו.
 
דיוניסוס וסטיר ותיקן
פסלים המוצגים ב-Museo Chiaramonti:
מימין לשמאל: פסלו של דיוניסוס, אל היין השיכור וסאטיר (חצי אדם חצי תייש), פסלו של הרמס "הדו פרצופי", ופסלו של הרוס (המקבילה הרומית של קופידון), במקרה זה ללא הקשת והחצים שלו. (צילומים: Marie-Lan Nguyen)
 

מוזיאון גרגוריאנו אטרוסקו (Museo Gregoriano Etrusco)

מוזיאון זה מציג יצירות אמנות וכלים מהתקופה האטרוסקית העתיקה של רומא (בערך במאה החמישית לספירה). האמנות האטרוסקית משלבת השפעות ממזרח (יוון), אך גם השפעות מקומוית והשפעות מדרום (מצרים) ולכן היא מיוחדת מאוד ומלמדת על חייהם של התושבים של אזור רומא לפני שזו הפכה להיות אימפריה.
המוצג המפורסם ביותר בחלק זה הוא פסל חייל הברונזה מהמאה החמישית לפנה"ס, שנבנה באזור רומא ומכונה "מארס מטודי"
 (Mars of Todi). מלבד החייל מוצגים כאן כדים אטרוסקיים, תכשיטים רבים, עיטורים של "אצילים" ועשירים מהתקופה שבה החלה האימפריה הרומאית ותרבותה.
 
תכשיטים זהב אוסטרקים ותיקן כד אוסטרקי ותיקן
תכשיטים אטרוסקיים מזהב (צילום: Jean-Pol GRANDMONT)
 כד יווני שהתגלה בכפרים האטרוסקיים.
בכד רואים לחיצת יד בין אתנה להרקולס. 
(צילום: Shii)

מוזיאון גרגוריאנו אג'יציו (Museo Gregoriano Egizio)

מוזיאון המציג ממצאים ממצרים העתיקה. לא לצפות לרמה של המוזיאון הבריטי בלונדון, אך בכל זאת שווה להציץ בקלפים ובכתבי החרטומים, בפסלי הפרעונים ופסלי בע"ח כמו אריות וצבאים. בחלק זה של המוזיאון תמצאו עתיקות מצריות בתאריכים שבין 3000-1000 לפנה"ס.
 
 
File:Museo Gregoriano 033.jpg פסל מצרי מוזיאון הותיקן מוזיואון הותיקן
פסלים המוצגים ב-Gregoriano Egizio (צילום: Neithsabes)

גלריית המפות

גלריית המפות היא אולי האוסף המיוחד ביותר של מוזיאון הותיקן. היא כוללת עשרות סוגים של מפות איטליה בצבעים וצורות שונות שמציגות את הימים בהם מדינות האפיפיור היו גדולות ורחבות ולא שכונות בתוך העיר.
 

המוזיאון האתנוגרפי המיסיונרי (Museo Missionario-Etnologico)

חלק זה הוא חלק מאוחר יחסית שנוסד רק במאה העשרים. יחד עם גלריית המפות הוא ממחיש את החשיבה המיסיונרית ואת הרצון הבלתי נדלה להתפשט כל הזמן ברחבי העולם. האוסף מונה כ-100,000 פריטים מכל רחבי העולם הממחישים את התרבויות השונות בתקופות ההן
 

חדרי רפאל

רפאל

רפאל, דיוקן עצמי
רפאל הוא אמן הרנסנס מהדור השני. הוא העתיק ביצירותיו מוטיבים רבים של שניים מאמני הרנסנס הגדולים, מיכאלנג'לו וליאונרדו דה וינצ'י.

רפאל גדל במשפחה של אמנים (אביו היה משורר וצייר) וכנראה למד ציור בגיל מאוד מוקדם.

הוא היה כוכב בשמי ציור הרנסנס וצייר עבור אנשי שם ואפיפיורים כבר בגיל צעיר. הוא נפטר בגיל מוקדם יחסית (בשנות השלושים לחייו) ונקבר בפנתאון.
אם הדמות המפורסמת הנקשרת בקפלה הסיסטנית היא מיכאלנג'לו, חדרים אילו קשורים באמן רנסנס אחר (או צב נינג'ה אחר - תלוי בגיל התייר), ששמו רפאל. רפאל היה כוכב מגיל צעיר. בשנת 1508, כשהוא בן 26 בלבד, הוא נבחר לקשט את חדרי יוליוס ה-2, שהפכו להיות חדרי רפאל שאנו רואים היום. החדרים כוללים 13 קשתות מדהימות באורך 65 מטרים ו-52 ציורים על תקרות החדרים.

חדרי רפאל מחולקים לארבעה חדרים:
בחדר הראשון מוצג ציור תקרה מיוחד של המורה של רפאל, פרוג'ינו, אך זה רק יכין אתכם לחדר השני בו תראו כמה מציורי הרנסנס המפורסמים ביותר: הקיר הראשון הוא קיר שמערבב בין סיפורי הברית הישנה והברית החדשה (טריק רנסנסי ידוע עליו תקראו בפרוטרוט בקאפלה הסיסטינית) ואילו הציור השני הוא הציור המפורסם של רפאל, אסכולת אתונה.

אסכולת אתונה

הציור המפורסם ביותר בחדרים אלו הוא הפרסקו (סגנון ציור בו הציר מצייר ישר על הטיח) של "אסכולת אתונה". 
הציור מוצב בחדר ששימש כבית הדין של יוליוס ומוצגים בו, על ידי פעולת הדמויות המופיעות בציור, סמלים לארבעת הדרכים בהן לאדם ישנה יכולת לקנות תהילה - שירה, תיאולוגיה, פילוסופיה וצדק.
לא ידוע בבירור למי התכוון מיכאלנג'לו בכל אחת מהדמויות, אך ידוע שהאדם המצביע לשמיים (מתאר את העולם האידאי) ומזכיר את לאונרדו דה וינצ'י הוא אפלטון, ואילו הדמות המצביעה על הארץ (מתארת את הניסיון להפוך את תורת המחשבה לארצית ומעשית יותר) היא של אריסטו. לצידן המורה של אפלטון, סוקרטס. עוד בתמונה: אוקלידס, פיתגורס וארכימדס ובצד רפאל. תמונה זו ממחישה עד כמה ראו עצמם אנשי הרנסנס כממשיכי דרכם של האתנואים.


שני החדרים הבאים הם פחות חשובים, למרות שלא פחות מדהימים ולא פחות חשובים לכנסייה הנוצרית. בחדר השלישי תצפו בציורים המתארים את ניצחון האמונה הנוצרית. על קיר אחד תראו את גירושו של לידיוס מהמקדש ועל קיר השני את יציאתו של פטרוס הקדוש מהכלא.
 
אסכולת אתונה אסכולת אתונה
אסכולת אתונה, אחד הציורים המפורסמים ב"חדרי רפאל" (מקור: ISBN 393612220, ותצלום תקריב מקורי)

 
מוצגים מחדרים נוספים:
מוזיאון הותיקן ברומא גלריית דלה ארזי-ותיקן-רומא
קאראווג'יו וציירי רנסנס אחרים בחדר ה-Pinacoteca 
(צילום: 
Jean-Pol GRANDMONT )
חדר סרבייסקי, בו נמצא הציור הענק של המלך הפולני המנצח את העות'מאנים.
ציור של (Jan Matejko (1838-1893
(
צילום: Jean-Pol GRANDMONT)
שטיחי קיר בגלריית דל אראצי
(צילום: Jean-Pol GRANDMONT)

חזרה למעלה

המלצות "הכל על" למבקר במוזיאון הותיקן:


 • כיכר סנט פטרוס

  למידע נוסף והצעות מחיר המשתלמות ביותר על מעל ל-250 מלונות באזור הותיקן

  הכל על: מלונות ברומא

  אין לצלם או להרעיש בביקור בקפלה. כדאי לדעת זאת ולהימנע מאי נעימויות, הכוללות נזיר המעיר למרעישים.
 • התור בכניסה למוזיאון לעיתים ארוך במיוחד בשעות הצהריים. מחד אין להיבהל ממנו (לפחות בחורף), מאידך מומלץ להזמין כרטיסים מראש (זה אולי יקר יותר בארבע יורו אך חוסך זמן רב בעונת התיירות).
  במהלך הקיץ, בימי שישי, מוזאוני הותיקן פתוחים למטיילים גם בשעות הערב עד הלילה (21:00-1:30). כדאי לברר אופציה זו אשר פחות עמוסה. 
 • מומלץ לקחת מדריך קולי, או לחלופין להזמין מדריך צמוד בביקור במוזיאון. ההנאה גוברת כאשר מבינים מה רואים (עם כל הכבוד להסברים המלומדים שלנו, אנו מסבירים רק על אחוז קטן מהעושר שישנו במוזיאון הותיקן). לא כדאי לסמוך על ההסברים שעל המוצגים, כיוון שמוזיאון הותיקן עדיין מיושן וסומך על הידע של מבקריו, במקום להעניק להם את הידע בצורה נגישה ונוחה.
 • חובה לבוא למוזיאון הותיקן (ובכלל זה לקריית הותיקן) בלבוש צנוע ולא חשוף מדי.
 • כרטיס רומא פאס אינו תופס כאן. למה? זוהי לא רומא, אתם בותיקן! לכן אם רכשתם כרטיס רומא פאס, תכננו את הסיור שלכם במוזיאון בימים שלפני או אחרי השימוש בכרטיס. 
 • קחו את המפה של המוזיאון בכניסה אליו, בחרו אחד מארבעת המסלולים והיצמדו אליו. כדאי מאוד להשתמש במפה כדי לא לפספס מוצגים חשובים ומעניינים. הסיור במוזיאון הוא חד כיווני ובתקופות התיירות לא מאפשרים לחזור אחורה. עם כל כך הרבה אפשרויות וכל כך הרבה מוצגים, קל לפספס מוצגים חשובים...
 • פרסומות
  אין כניסה למוזיאון עם תיקים בינוניים וגדולים ויש להשאירם לשמירה בכניסה. ביציאה צריך לחזור ולאסוף אותם (לפעמים דורש המתנה נוספת בתור עד שה"פקיד" הנחמד ימצא את התיק או המטריה שלכם בן ים החפצים), לכן אם ניתן השאירו את התיקים במלון או בלוקר.
 • אורך הסיור במוזיאון הותיקן הוא בין שעה וחצי (לזריזים) לחמש שעות (לחפרנים).
 • לינה באזור מוזיאון הותיקן מבוקשת מאוד ולכן לא פשוט למצוא מלון טוב במחיר סביר במיוחד בתקופת החגים הנוצריים, אבל שווה לנסות - ראה מלונות בותיקן.
 • שימו לב שהאפיפיור נואם, אין כניסה למוזיאון הותיקן.  

​תגובות, המלצות ושאלות ותשובות של גולשי האתר על מוזיאון הותיקן (לרשימה המלאה | להוספת שאלה, תגובה או המלצה):

האם כרטיס רומא פאס לשלושה ימים כולל גם כניסה לקולוסיאום ולותיקן?
האם כרטיס rome pass ל 3 ימים כוללת את הותיקן בנוסף לקוליסאום ? תודה...

האם כרטיס של שלושה ימים מספיק בשביל לראות את הקולוסיאום והותיקן?
אני טס לרומא ב 25 לדצמבר עד 31 לדצמבר האם לקנות את הכרטיס של 3 ימים יספיק לי כדי לראות את המוזאון והקוליסאום ועוד דברים?

איזה כרטיס דרוש בשביל סיור של יום אחד בותיקן ללא כניסה לכנסיות ולקפלות?
מסיבות דתיות אני לא נכנסת לתוך כנסיות וקפלות לכן אני לא רוצה להכנס לתוך כנסיית סנט פטרוס והבזיליקה הסיסטנית. דבר ראשון איזה כרטיס עלי לקנות? דבר שני כיצד לתכנן את המסלול?...

האם כדאי לקחת סיור מודרך במוזיאון הותיקן?
אני מתכננת להגיע לרומא למשך 6-7 ימים. עשיתי חלוקהשל האיזורים, כך שבכל יום אפקוד איזור אחר, למשל: הותיקן והטרסטברה יחד. אני גם שוקלת לקחת סיור מודרך בותיקן, האם זה כדאי?

איפה כדאי להתחיל את הסיור - במוזיאון הותיקן או בקתדרלת פטרוס הקדוש?
אנו מעונינים לבקר בותיקן בקתדרלת פטרוס , ובמוזיאון הותיקן ,מה עדיף? להתחיל בבוקר בותיקן ולהזמין כרטיס למוזיאון לשעה 12 או הפוך?

 (לרשימה המלאה | להוספת שאלה, תגובה או המלצה)

מידע שימושי על מוזיאון הותיקן:

כתובת: V.le Vaticano,13
איך מגיעים למוזיאון הוותיקן?
אוטובוס: 18, 32, 49, 81, 98, 492
מטרו: קו A, ולרדת בתחנת Ciprotu או Musei Vaticani
שעות פתיחה: פתוח בכל ימות השבוע.
מאי-ספטמבר בין השעות 10:00-18:00. אוקטובר-אפריל בין השעות 9:00-17:00.
ביום א' האחרון בכל חודש הכניסה ללא תשלום בין השעות 9:00-14:00 (ראה עוד עצות בנושא זה תחת רומא בחינם)
מחיר: מבוגר - 14 יורו, סטודנט - 8 יורו. עבור הזמנה מראש - 4 יורו נוספים, הדרכה קולית - 5.5 יורו.
אתר מוזיאון הותיקן: http://www.christusrex.org/www1/vaticano/0-Musei.html
למידע על המוזיאון וסיור וירטואלי בין חלקי המוזיאון השונים: http://mv.vatican.va/3_EN/pages/MV_Home.html

 

  מפת אתרים ברומא 
 
 
 

 
 
 

צריך עזרה בתכנון החופשה ברומא? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים שלנו לתכנן את החופשה שלהם בברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאלונדוןמדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס פרטים בטופס המצורף


               
                                     
                                     
                                      

 
חזור אל:
 

Go Back  Print  Send Page

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica