הכל על - כיכר סטרומצקה ובניין העירייה הישן Staroměstské náměstí
 
דף הבית >> הכל על פראג >> הכל על פראג - אתרים מרכזיים >> כיכר סטרומצקה ובניין העירייה הישן Staroměstské náměstí


הכל על פראג
עוד על פראג באתר הכל על 
 הכל על פראג - מידע כללי 
 הכל על פראג - חלקי העיר המרכזיים 
 טיסות וחבילות לפראג 
 הכל על פראג - אתרים מרכזיים 
 הכל על פראג - מידע שימושי 
 מלונות בפראג 
 אטרקציות וסיורים בפראג 
 תמונות מפראג 
 אירועים, ספורט והופעות בפראג 
 מסעדות ואוכל בפראג 
 קניות בפראג 

---------------------------
עוד תחת אתרים מרכזים בפראג

 גשר קארל Karluv Most 
 קתדרלת סנט ויטוס Katedrála svatého Víta 
 כיכר סטרומצקה ובניין העירייה הישן Staroměstské náměstí 
 כיכר ואצלב והארמון הלאומי Václavské námestí 
 קרלובי וארי - Karlovy Vary 
 גבעת פטרין ומגדל רוזהלנדה- Petrin Hill Tower 
 מקדש לורטה- Loreto Palace 
 בית הקברות היהודי -The Jewish Cemetery 
 בית הכנסת הישן חדש -Staronová synagoga 
 קתדרלת ניקולס הקדוש-Sant Nicholas Church 
 היכל המופעים O2 
 מוזיאון פרנץ קפקא Franz Kafka Museum 
 כנסיית טין Church of Our Lady before Týn 
 בית העם Obecní dům 
 שער אבק השריפה Prašná brána 
 קלמנטינום Clementinum 
 המזרקות המזמרות Křižíkova Fontána 
 ז'לוטה לאז'ניאה - "הספא הצהוב" Žluté lázně 
 בובובה דראחה – פארק מזחלות Bobová Dráha 
 האי קמפה Na Kampě 
 הגנים הבוטניים של פראג Botanická Zahrada 
 מוזיאון השוקולד Muzeum Cokolady 

פרסומות
 

 

 

 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בפראג:
מלונות | טיסות | חבילות | הופעות| השכרת רכב
Booking.com
 

הצעות חמות למלונות 

כיכר סטרומצקה אנדרטת יאן הוס ובית העירייה הישן

Staroměstské náměstí 

על הכיכר מלונות ליד הכיכר תמונות מכיכר סטרומצקה סיורים ואטרקציות באזור כיכר העיר העתיקה
 
 
לחץ לצפייה
יכול להיות שתשמעו שמות אחרים של הכיכר כמו "כיכר השעון" או "כיכר בית הערייה הישן", אך כולם יספרו לכם שמדובר באחד האזורים המתויירים בפראג ובעולם כולו.
 
טבלת ניווט מהיר - כיכר העיר העתיקה בפראג
מידע כללי
מבנה בית העירייה הישן ומגדל השעון האסטרונומי 
אנדרטת יאן הוס
המלצות
מידע שימושי ומפה
עזרה בתכנון חופשה בפראג
לתגובות, המלצות והוספת תמונות על האתר

מידע כללי

כיכר העיר העתיקה היא אחד ממוקדי התיירות המרכזיים של פראג והיא אחת הכיכרות המפורסמות והמתייורות באירופה כולה. סיפורה מתחיל בערך במאה ה-10, אז שימש אזור הכיכר בתור השוק של העיר פראג. אך מאז ועד לימינו הפכה הכיכר למקום הומה אדם. היא חוותה הוצאות להורג, אירחה פסטיבלים ועברו בה אומני רחוב רבים. המבנים המיוחדים אותם תוכלו לראות בכיכר הם פסלו של יאן הוס (Jan Hus), מחולל הלאומיות הצ'כית, השעון האסטרונומי ובית הערייה הישן, וגם שני אתרים המוקדשים לסופר פרנץ קפקא (הבית בו נולד ובית הספר הוורוד בו למד).כיכר סטרומצקה - הלב העירוני והתיירותי של פראג

ליד כל המבנים המפורסמים הללו הכיכר מלאה במבנים מרהיבים עתיקים, חנויות ובתי קפה נחמדים. מלבד היותה מרכז תיירותי ומרכז לאומי, כיכר סטרומצקה היא מרכז תרבותי של כל הצ'כים ולא פעם תוכלו לראות זוגות המצטלמים לפני חתונתם על רקע השעון.האנדרטה לזכרו של יאן הוס במרכז הכיכר
 
פרסומת
 

מבנה בית העירייה הישן ומגדל השעון האסטרונומי

מבנה השעון של פראג הוא פלא טכנלוגי של ממש. כדי להבין למה, זכרו שהשעון נבנה במאה ה-15 והוא בעל מנגנון פעולה מורכב ביותר. השעון בפראג מציג הרבה יותר מהשעה שבעיר, הוא מציג כמעט את כל הידע האסטרונומי שהיה ידוע למדענים בימים אלה.
 


מגדל השעון המפורסם של פראג - מיצג מדהים של אדריכלות מכניקה ואסטרונמיה בתחילת דרכה.

ההיסטוריה של מגדל השעון:

המבנה בן המאה ה-14 נבנה כאשר קיבלו תושבי פראג אוטונומיה חלקית ואת הזכות להקים מועצה עצמאית. מועצת העיר החדשה הטילה מסים על התושבים ובכספים אלה בנתה את בית העירייה הזה, שנבנה יחד עם מגדל בן כ-70 מטר. במלחמת העולם השנייה ניזוק הבניין קשות ממלחמות הרוסים והגרמנים, אבל מאז זכה לשיפוץ ולשחזור יסודי. ניתן להיכנס אל בית העירייה ולבקר בו ובמוזיאון התת קרקעי הנמצא תחתיו, ואף לעלות למגדל ממנו נשקפת תצפית מרהיבה על פני כל העיר פראג.

מה רואים בשעון האסטרונומי של פראג?

השעון האסטרונומי הוא מבנה שניצב בחזית המגדל של בניין העירייה הישן. השעון, שנבנה במאה ה-15, הפך לאחד הסמלים הבולטים של פראג. בתקופת מלחמת העולם השנייה, נשרף בניין העירייה והשעון ניזוק ולאחריה הוא שופץ ותוקן. ישנה אגדה הטוענת שבונה השעונים אולץ לעבוד כאשר כיסוי עיניים על ראשו בכדי שלא יוכל לשחזר את בניית השעון במקום אחר. גרסה אחרת סוברת שהוא פשוט עוור לאחר בניית השעון. לגרסה זאת יש גם סוף מעניין הטוען שהשען העיוור נקם והוציא את מנגנון הפעולה של השעון, מה שהביא להפסקת פעילותו להרבה מאוד שנים עד שהצליח השלטון למצוא שען אחר שיבין איך אפשר לתקן את הבעיה.


השעון האסטרונמי מקרוב 
 
בחזית השעון מופיע לוח שנה, אותו צייר אחד מהציירים הצ`כים הגדולים, יוזף מיינס, ובכל שעה עגולה (עד השעה 21:00) ניתן לראות את ה"גלוק שפיל" - דמויותיהם של 12 השליחים של ישו יוצאות בריקוד מדלת עץ קטנה. המופע החוזר הזה מביא לנהירה המונית לכיכר. מלבד נציגי הקדושה בדמותם של השליחים, הצגה קבועה זו כוללת גם את נציגו של המוות - דמות השלד מצד ימין המשחק בשליחים בחוטים ומחזיק שעון חול בידו השנייה. מלבד המוות והקדושה משתתפות בהצגה גם דמויות נוספות המייצגות את התכונות האנושיות (כמו קמצנות ופזרנות).
 
ה"גלוק שפיל":

מלבד ההצגה הקבועה, מציג השעון את השעה והתאריך במגוון צורות, כיאה למאה ה-15 בפראג, בה שלטה אמנות האסטרולוגיה והאסטרומיה. בשעון ישנו לוח שנה ולידו בנוי השעון האסטרונומי, שמציג את התפיסה האסטרונומית של אותה תקופה, כאשר כדור הארץ במרכז (למי שלא זוכר את שיעורי ההיסטוריה - לקח שנים רבות לפני שהכנסייה ובית המלוכה התפכחו וקיבלו את הטענה שכדור הארץ סובב סביב השמש). השעון מציג את זמן גרמניה העתיק (ספרות רומיות ומחוג השמש), זמן צ'כי העתיק (ספרות גותיות), זמן בבלי המחלק את שעות היום מהזריחה לשקיעה (לדתיים - זה הוא השעון היחיד בעולם שמחשב שעות זמניות), וזמן הכוכבים (גם הוא בספרות רומיות).
סביב השעון ישנם סמלים של שניים עשר המזלות, כדי לאפשר חישובים אסטרולוגיים שונים (פראג הייתה בתקופה זו מרכז אסטרולוגי של ממש, עד כדי כך שמבנים כמו גשר קארל הסמוך קבעו את יום בנייתם על פי התאריך האסטרולוגי).

אנקדוטה מעניינת נוספת על השען היא שבמהלך מלחמת העולם השנייה, לאחר שהנאצים כבר שלטו בעיר, ציפו הצ'כים להגעת האמריקאים המשחררים ופרצו במרד משלהם בשלטון הנאצי. האמריקאים התעכבו והצ'כים הובסו על ידי מכונת המלחמה הנאצית. בעקבות המרד והלחימה שבעקבותיו פסק השעון מלפעול פעם נוספת.

אנדרטת יאן הוס

אנדרטה ענקית שנבנתה על ידי הפסל לדיסלב שאלון, בשנת 1415 המוקדשת לזכרו של יאן הוס. האנדרטה שנבנתה לציון חמש מאות שנה למתו של הוס, שהיה תיאולוג ומטיף דתי, המנהיג של ה"הוסיטים". הוס שהיה מעורר לאומי ודתי דיבר הרבה על המצב החברתי העלוב של רבים מאזרחי העיר אל מול עושרה כעיר מסחר ועל השחיתויות בשורות הכנסייה הוא היום מסמלי הלאומיות הצ'כית.

שאתם בכיכר נסו לדמיין את התמונה בו הולך (המילה הנכונה יותר היא מובל) הככומר והמרצה המכובד מכנסיית בית לחם הסמוכה והמוערך בצורה מבזה ללא סמלי הכמורה שלו (במקום היו לבוש בבגדי השפלה לבוש שק, כובע מגוחך ושלט עליו כתוב מנהיג המושחתים). הקהל נחלק אז בכיכר לשניים תומכיו של הוס שבאו למחות על הגזרה או להביע כבוד אחרון למנהיגם ומנגד עומדים תומכי הכנסייה. האגדה מספרת שבזמן הדלקת האש נעמדה מול המוקד אישא זקנה שצועקת ומקללת לעברו של הוסט כיוון שהיא משוכנעת שהוא כופר ובין מוות (כי כך הכנסייה אמרה) גרסה אחרת אומרת שהאשה ירקה לעברו וגרסה שלישית טענת שהאיישה הוסיפה זרד למדורה. אז אומרת האגדה אמר הוס את משפט המפורסם הו תמימות הקדושה (רק אלוהים יודע איך שומעים לחישת אדם מתוך מוקד ומי בדיוק עמד ליידו כאשר אמר את המשט על במת העצים הבוערת - אבל הוא תמימות הקדושה למה שנהרוס את הסיפור)

האנדרטה הענקית בנויה בסגנון האר-נובו. סביב האנדרטה ישנם ספסלים רבים אותם ניתן לנצל למנוחה קלה במסלול הטיול בעיר העתיקה. יום מותו של הוס, ה-6 ביולי, מצוין כחג לאומי מדי שנה, אז מתקיים באנדרטת הוס טקס מרשים.

האנדרטה ליאן הוסט במרכז הכיכר

אירועים והופעות בכיכר

כיכר סטרומצקה מערכת אירועים רבים  ופתוחים לציבור. האירועים הם לרוב הופעות וירידים ו/או פסטיבלים שונים כדוגמת שוק האיסטר, או פסטיבל הג'ז בקיץ. אנו משתדלים לעדכן על האירועים השונים בדף הופעות בפראג.
 
שוק הכריסמס בכיכר - כל שנה לקראת סוף דצמבר.

שוק הכריסמס בכיכר - כל שנה לקראת סוף דצמבר. 
 

המלצות "הכל על" למבקר בכיכר סטרומצקה:

 •  
  עדיף לבוא לבקר בכיכר בשעות המוקדמות של הבוקר (לפני 10:00) כיוון שאז הכיכר ריקה יותר ממבקרים.
   
 • לא מומלץ להתקרב לכיכר ולכל העיר העתיקה באוטו (אם השכרתם רכב, תשאירו אותו במלון וסעו בחשמלית או לכו ברגל) (ראו מידע נוסף תחת השכרת רכב בצ'כיה).
   
 • מומלץ להגיע לככר בכל חג לאומי או דתי, זה הוא אזור בו מתאספים תושבי העיר לחגיגות הפומביות (המקבילה לכיכר רבין אם תרצו).
   
 • למי שמעוניין ישנה אפשרות לטפס לגג מגדל השעון וליהנות מהנוף נפלא של העיר (האטרקציה הזו היא בתשלום וניתן לוותר עליה).
   
 • לשכת תיירות ממוקמת בכיכר, בה תוכלו לקבל מידע חשוב לתיירים ממפות ועד טיפים והנחות.
   
 • מומלץ להגיע לכיכר ביום החג הלאומי של הוס, אז מתקיים בכיכר טקס מרשים.
  פרסומת 
 • ישנם סיורים חינמיים היוצאים מהכיכר לכל רחבי העיר העתיקה של פראג, אומנם הם בשפה האנגלית, אך הם מצויינים ומומלצים! הסיור האהוב ביותר על התיירים הישראלים הוא זה של "המטריות הצהובות" שיוצא מהכיכר בשעות הצהריים ומשקיע גם לא מעט זמן ברובע היהודי של פראג. קבוצה אחרת היא קבוצה של דוברי אנגלית החיים בעיר ומקיימים סיורים בין רחובתיה (ניתן לזהות אותם עם מטריות עליהן כתוב free tour. 
 • הכיכר הופכת צבעונית במיוחד כשמתקיים בה שוק הפסחא, ובו תוכלו למצוא בין היתר מגוון ביצי פסחא אשר משובבות את העין.
   
המלצות של גולשים על כיכר סטרומצקה:

 • סווטה: לייד הכיכר ישנו מלון קטן עם בית קפה קטן בשם "מוצרט" בבית קפה זה תוכלו לזכות בארוכה טובה בצירוף לקונצרט באזור אקוסטי יוצא מהכלל. חוויה מהנה.
   
 • המלצה שקבלנו בפייבסוק מRan Ben Shmuelלגבי השעון בפראגאני מציע גם לכתוב אזהרה שה27 שניות של המופע השעתי הן 27 שניות קצרות מאוד לנוסע, אבל גן עדן לכייסים. המספרים הגדולים ביותר של הכיוסים בפראג הם שם בפרק הזמן הזה. 

מידע שימושי על כיכר סטרומצקה ומגדל השעון:

כתובת:
Staromestske namesti 110 00 Praha

איך מגיעים?
יורדים בתחנת סטרומצקה (Staromestske namesti) בחשמלית או במטרו.


ילדים: יהנו מהחוויה ביותר

שעות פתיחה (לעלייה למגדל השעון):
מאי-ספטמבר - ימי ג'-א' 9:00-18:00, יום ב' 11:00-18:00.
אוקטובר-אפריל - ימי ג'-א' 9:00-17:00, יום ב' 11:00-17:00.

מחיר: חינם


מפת אתרים בפראג
 

 
 


צריך/ה עזרה בתכנון החופשה בפראג? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים/ות שלנו לתכנן את החופשה שלהם/ן בברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאלונדוןמדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס/י פרטים בטופס המצורף


               
                                     
                                     
                                      
 

חזור אל:
אתרים מרכזיים פראג


Go Back  Print  Send Page
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica