הכל על - הרובע היהודי Josefov
 
דף הבית >> הכל על פראג >> הכל על פראג - חלקי העיר המרכזיים >> הרובע היהודי Josefov

הכל על פראג

עוד על פראג באתר הכל על 

 הכל על פראג - מידע כללי 
 הכל על פראג - חלקי העיר המרכזיים 
 טיסות וחבילות לפראג 
 הכל על פראג - אתרים מרכזיים 
 הכל על פראג - מידע שימושי 
 מלונות בפראג 
 אטרקציות וסיורים בפראג 
 תמונות מפראג 
 אירועים, ספורט והופעות בפראג 
 מסעדות ואוכל בפראג 
 קניות בפראג 

-----------------------------------------

עוד תחת פראג מידע כללי:


פרסומות:

 

 
 

 

 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בפראג:
מלונות | טיסות | חבילות | הופעות| השכרת רכב
Booking.com
 

הצעות חמות למלונות
תיירות בפראג

הרובע היהודי

 Jozefov

על הרובע היהודי מלונות ליד הרובע היהודי תמונות מהרובע היהודי סיורים ואטרקציות
ברובע היהודי

טבלת ניווט מהיר - הרובע היהודי בפראג
סרטון הדרכה על הרובע היהודי בפראג
ההיסטוריה של הרובע היהודי
האתרים המרכזיים ברובע היהודי של פראג
המלצות "הכל על" למבקר ברובע היהודי
מלונות ברובע היהודי בפראג (עמוד נפרד) 
מפת אתרים ברובע היהודי

סרטון הדרכה על הרובע היהודי בפראג:


שמו של הרובע היהודי יוזפוב נקרא על שמו של השליט יוזף השני, שהרפורמות שקבע כמו אפשרות לקניית קרקע ולמגורים מחוץ לגטו ואפשרות לימודים באוניברסיטה שיפרו את חיי היהודים בפראג באופן ניכר. היהודים החליטו לגמול על כך לו בקריאת רובע המגורים שלהם על שמו. הרובע היהודי הוא ייחודי בכך שהוא מציג עתיקות של יהדות ספרדית ויהדות אשכנזית זו לצד זו.

הרובע היהודי בפראג
הקהילה היהודית בפראג (צילום מקורי)

הרובע היהודי הוא אחד מהאזורים המלאים בתיירים שנמצאים בעיר פראג ופוקדים אותו מבקרים רבים - ולא רק תיירים יהודים.
פרסומת
 

ההיסטוריה של הרובע היהודי:

הרובע, שהוקם במאה ה- 13, ממוקם בין נהר הוולטובה לכיכר העיר העתיקה וזהו האזור היחיד בו בימים עברו הותר ליהודים להתגורר בעיר. כמו כן הוא אחד הרבעים המתויירים בפראג. ב-1848 נפתחו שערי הגטו והרובע היהודי, ושנתיים מאוחר יותר שונה שמו לרובע יוזפוב (Josefov), על שמו של השליט יוזף השני.
אחת הסיבות לפופולאריות הרבה של הרובע גם הקרב מבקרים שאינם יהודים היא שמלבד המורשת היהודית יש לו חשיבות אמנתית רבה מבחינת סגנונות הבנייה והממצאים שבו. רוב המבנים אותם רואים היום ברובע הם לא מהתקופה היהודית שלו אלא מבנים הבנויים בסגנון אר-נובו, שנבנו באזור סוף המאה ה-19 עת החליטה עיריית פראג לפתוח את הגטו ולשפץ את מרבית המבנים העתיקים שבו.

כאשר הנאצים קיבלו במתנה את צ'כיה מארצות המערב, הפכו החיים של היהודים לבלתי נסבלים. כאשר ביקש היטלר להקים את המוזיאון שינציח את הגזע שהתכוון למחוק הוא החליט להקימו בפראג. לכן בניגוד לרובעים יהודיים רבים אחרים שהיו תחת שלטון הנאצים, לא רק שמבני הרובע לא נהרסו אלא הנאצים אף קיבצו חפצי יודאיקה מכל רחבי אירופה לפראג.

כלל האתרים ברובע מאוגדים תחת שם אחד - "המוזיאון היהודי בפראג", כאשר כרטיס אחד מאפשר כניסה לכל האתרים.
האתרים החשובים ברובע הם: מבני המוזיאון, בית העירייה היהודי, בתי כנסת, אולם זיכרון לזכר היהודים שהומתו בשואה ובית הקברות היהודי (בית הקברות היהודי העתיק ביותר בעולם).


חזור למעלה

טבלת ניווט מהיר - האתרים המרכזים ברובע היהודי בפראג
המוזיאון היהודי בפראג
בית הכנסת הישן חדש (stranova synagoga)
בית הקברות היהודי
בית העירייה היהודית (Zidovska radnice)
אתרים נוספים במוזיאון

האתרים המרכזיים ברובע היהודי

המוזיאון היהודי בפראג:
 
המבנה המרכזי של המוזיאון היהודי הוא כנראה המוזיאון היהודי העתיק ביותר באירופה, כיוון שהוא נבנה עוד ב-1906 במטרה להנציח את זכרם של יהודי בוהמיה ומורהביה. המוזיאון כולל תצוגה של חפצי קודש ויודאיקה מכל רחבי אירופה בכלל ומפראג בפרט. האוסף המוצג במוזיאון הוא עדות להיסטוריה רבת השנים של היהודים באזור.

כאמור, כאשר הנאצים עלו לשלטון הם הסכימו להצעת הקהילה היהודית והפכו את הרובע למוזיאון שיוקדש לעם אותו הם חשבו שהם יסלקו מהעולם. כך הגיעו לפראג חפצי יודאיקה מכל רחבי אירופה. בימי השלטון הקומוניסטי הפעילות במוזיאון הייתה מצומצמת ביותר ורק לאחר מהפכת הקטיפה חזר המוזיאון לפעול בצורה סדירה. כיום המוזיאון מוחזק וממומן על ידי הממשלה הצ'כית שרואה בו (בצדק) מנוע תיירותי רב עוצמה ליהודים ובכלל.
חנות ברובע היהודי של פראג
כיפות כאביזר "תיירותי יהודי" מתוך חנות ברובע היהודי של פראג
(צילום: Vasenka)
 
 

בית הכנסת הישן חדש (staronova synagoga):
 
על אתר זה נכתב עמוד חדש המוקדש לו ראה -  
בית הכנסת הישן חדש (staronova synagoga)

 בית הכנסת "החדש ישן" (ביידיש: אלט-נוי-שול) הוא מבנה בארוקי מרשים, וכנראה שהוא בית הכנסת העתיק ביותר שעודנו פעיל. היהודים בעיר אוהבים לקרוא לו גם "בית הכנסת על תנאי", בגלל אגדה האומרת שבית הכנסת יעבור לירושלים כאשר המשיח יגיע.
בית כנסת זה הוא בית הכנסת של המהר"ל (שהצ'כים קוראים לו רבי לב). הסיפור המפורסם ביותר שנקשר לבית כנסת זה הוא סיפורו של הגולם מפראג שכנראה עצמותיו נמצאות בבית הכנסת.
בבית הכנסת הזה קיימו במשך שנים תפילות (עד לא מזמן), אך במהלך העשור האחרון הוא הפך למוזיאון באופן מוחלט (המניין שנהג להתפלל בבית הכנסת עבר לבית הכנסת חב"ד).
בית הכנסת הזה הוא מיוחד בבנייתו ושונה לחלוטין מבתי הכנסת שאנו מכירים הן בגלל סגנון בנייתו היחודי, הן בגלל זה שאולם התפילה המקורי נמוך מהרחוב הסמוך, והן בגלל זה שבמקור דלת הכניסה לבית הכנסת היא מהקיר הדרומי ולא כפי שנהוג היום אל מול ארון הקודש (הסיבה לכך שהוא כל-כך עתיק שהוא נבנה לפני כתיבת השולחן ערוך בו נכתבה הלכה זו)
עוד מידע שודאי יעניין רק את הדתיים שבנינו מעל הארון הקודש כתובה הכתובת דלמ" ע ראשי התיבות של הקטע המפורסם ממסכת ברכות "דע לפני מי אתה עומד..." (ברכות כח:).

המדהים הוא שבית הכנסת כל כך מיוחד שהוא אפילו זכה לכך שיוציאו עבורו בול בישראל:


     בית הכנסת החדש ישן בפראג
מצא את ההבדלים: הבול של "בית הכנסת על תנאי" (מקור הצילום ומידע נוסף על סיפורו של הצילום) וצילום של  בית הכנסת ברובע היהודי (צילום מקורי)

בית הקברות היהודי:

בית הקברות היהודי הוא מהעתיקים שניתן לראות באירופה (הוקם בסוף המאה ה-15). ניתן לראות בו מעל 12,000 מצבות, ואיש אינו יודע כמה אנשים באמת קבורים כאן. ההערכות מדברות על מעל 100 אלף יהודים (הקבורה הייתה מתבצעת בכמה מפלסים), סידור הקברים הוא מבולגן וחסר סדר והאתר מקרין תחושה של הדר עתיק מחד ומחנק מאידך. בבית הקברות ניתן לראות גם את קברו של הצדיק המפורסם המהר"ל מפראג, יוצר הגולם. הקבורה בבית הקברות בוצעה במפלסים עקב חוסר במקום ולרוב סומנו על המצבה זהותו של הקבור, ומקצועו. 

בית הקברות היהודי בפראג
בית הקברות היהודי בפראג (צילום: cphoffman42)

מצבות מעניינות במיוחד:
 • מרדכי מייזל - המלך של יהודי פראג במאה ה-16 שהיה תעשיין ומנהיג ציבור, ועומד מאחורי לא מעט מבנים ברובע.
 • מצבת המהר"ל - שמשמשת ככותל המקומי וכתובת לבקשת בקשות.
 • המצבה העתיקה ביותר בבית הקברות - המצבה של הפייטן אביגדור קרא שנפטר בשנת 1439.

בית העירייה היהודית (Zidovska radnice):

 מבנה רנסנסי מהמאה ה-16 שנבנה על ידי מרדכי מייזל, פרסונה יהודית חשובה בתקופה זו. החזות הבארוקית שרואים בבניין היום היא תוצאה של שיפוץ מאסיבי שנעשה במאה ה-18. בגלל שילוב הסגנונות הנובע מהבניות הרבות שנעשו בבית הכנסת, המבנה הוא אחד המבנים המיוחדים ביותר שקיימים ברובע היהודי בפראג. למרות זאת, הוא לא המפורסם שבהם.
האטרקציה של מבנה זה היא ללא ספק השעון המיוחד, שמציג אותיות במקום מספרים ומחוגיו מתקדמים נגד כיוון השעון. (על יד בית העירייה ישנו מבנה בית כנסת נוסף בשם "בית הכנסת הגבוה").
בית העירייה הישן
בית העירייה הישן (צילום: jim liowde)

 
ברובע היהודי אפשר גם לראות מספר מבני בתי כנסת נוספים:

בית הכנסת מייזל (Maiselova):

בית כנסת מהמאה ה-16 שנבנה על ידי מנהיג הקהילה היהודית דאז, מרדכי מייזל. מבנה זה אמנם שמר על יסודות מעטים מימי הרנסנס, אך רובו הוא מבנה בארוקי מתקופת בנייתו המחודשת במאה ה-19. הוא משמש כהרחבה של מבנה המוזיאון המרכזי.

בית כנסת פנקאס (Pinkasova):

 בית כנסת עתיק ביותר מהמאה ה-15, שלאחר מלחמת העולם השנייה הפך להיות מוקדש כולו לילדים שהושלכו להורג מגטו טרזין.

בית כנסת קלאוס/קלזן (Klausova):

 גם מבנה זה מימי המאה ה-16 נבנה על ידי ראש הגטו הפעלתן מרדכי מייזל. כמו רוב בתי הכנסת ברובע, גם מבנה זה שנמצא על יד בית הקברות של הרובע הוא אינו המבנה המקורי שנהרס במאה ה-17, אלא מבנה מאוחר יותר. כיום משמש המבנה כחלק ממוזיאון המנציח את חיי המשפחה היהודית.

בית הכנסת הספרדי (Spanelska synagoga):

 בית כנסת זה הוא אחד מבתי הכנסת המיוחדים במערב אירופה, מפני שהוא מציג ערבוב מיוחד של מזרח ומערב - בארוק עם ערבסקות, סגנון מורי עם סגנון מרכז אירופי וכו'. בית כנסת זה הגיע לצ'כיה עם קהילה גדולה של יהודים מגורשי ספרד, והוא מהווה אחד הסמלים לאקלקטיות הרבה של תושבי העיר היהודיים. כיום גם בית הכנסת הזה הוא חלק מהמוזיאון היהודי, ובנוסף הוא מקיים אחת לתקופה קונצרטים והופעות של מוסיקה קלאסית, מוסיקה יהודית ומוסיקת עולם.

מבנה נוסף הוא מבנה חדר טהרה, המציג את דרך הטיפול במת על פי היהדות.


חזור למעלה


המלצות "הכל על" למבקר ברובע היהודי:
 • מומלץ להקדיש לסיור רובע היהודי לפחות יום.
   
 • את הכרטיסים מומלץ לקנות בבית הכנסת הספרדי. הכרטיס הוא משולב ומאפשר כניסה לכל הרובע היהודי ולרוב התור לקניית הכרטיסים בבית הכנסת קצר בהרבה מזה שבבית הקברות היהודי. 
   
 • בתי הכנסת היום לא פעילים, מי שרוצה להשתתף בתפילות במניין יכול לפנות לבית הכנסת של חב"ד.
   
 • גם אם מחליטים לחסוך ולא להיכנס למבני המוזיאון, חשוב לבוא ולסייר ברובע. מפני שהוא פשוט רובע יפה ושובה לב.
   
 • חשוב לציין, כי באתרי הרובע היהודי אסור לצלם. בחלק קטן מהאתרים (כמו בבית הקברות, לדוגמא) מותר לצלם אבל נדרשים לתשלום נוסף.


מלונות ברובע היהודי בפראג:

הלינה ברובע היהודי שקולה ללינה בעיר העתיקה של פראג, והיא מיועדת למי שמעוניין להיות קרוב מאוד לאתרים המרכזיים של פראג מצד אחד ומצד שני לשלם על כך מחיר כספי, צפיפות וקושי בהגעה למלונות.
המלונות המומלצים ברובע היהודי בפראג (לקבלת מידע בעברית על כל אחד מהמלונות ועל חיפוש הצעת המחיר הטובה ביותר עבורם לחצו על שם המלון):

Hotel Rottמלון רוט הוא מלון 4 כוכבים הנמצא בסמוך לרובע, בבניין היסטורי משופץ ומאובזר ונחשב לאחד מהמלונות המבוקשים על ידי ישראלים בעיר. חסרונותיו הם מספר מסוים של חדרים קטנים ופעמים בודדות יש בעיות בינוי הנגרמות מהיותו חלק מהעיר העתיקה (חוסר במים חמים, בעיות ביוב וכדומה) אשר לצוות לא היה כל כך מענה עליהן. 

Hotel Metamorphisמלון מטאמורפיס ממוקם גם הוא במתחם עתיק ומשופץ. הוא מעניק ארוחת בוקר כחלק ממחיר ההזמנה.  

קרא עוד: מלונות מומלצים בפראגמלונות בפראג
פרסומת 

מידע שימושי על הרובע היהודי ועל המוזיאון בפראג:

כתובת המוזיאון: הרובע היהודי, U Staré školy 1, 110 00 Praha 1
איך מגיעים?
- מטרו: קו A לרדת בתחנת Staromestska
שעות פעילות המוזיאון: נובמבר-מרץ בין השעות 9:00-16:30, אפריל-אוקטובר בין השעות 9:00-18:00, בשבתות ובחגים יהודיים המוזיאון סגור
מחיר: ניתן לקנות כרטיס משולב, הכולל כניסה לכל האתרים ברובע (480 קרונות למבוגר, 320 קרונות לילדים בגילאים 6-15 ולסטודנטים, ילדים עד גיל 6 נכנסים חינם). מומלץ להתעדכן באתר על כרטיסים מוזלים לקבוצות ולמשפחות.
אתר אינטרנט: http://www.jewishmuseum.cz/aindex.php


מפת אתרי התיירות המרכזים ברובע היהודי של פראג:

 

 
 


צריך/ה עזרה בתכנון החופשה בפראג? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים/ות שלנו לתכנן את החופשה שלהם/ן בברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאלונדוןמדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס/י פרטים בטופס המצורף


               
                                     
                                     
                                      
 

חזור אל:
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica