הכל על - גשר קארל Karluv Most
 
דף הבית >> פראג 2018, המדריך התיירותי המקיף ביותר בעברית >> אתרים מרכזיים בפראג >> גשר קארל Karluv Most

 
הכל על פראג
עוד תחת אתרים מרכזיים בפראג:


עוד על פראג באתר הכל על:

פרסומות
 

 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בפראג:
מלונות | טיסות | חבילות | הופעות| השכרת רכב
Booking.com

הצעות חמות למלונותגשר קארל 
Karluv Most

על גשר קארל   מלונות ליד גשר קארל   תמונות מגשר קארל  
     
   
 
 

טבלת ניווט מהיר - גשר קארל
היסטוריה
מה רואים בגשר
הפסלים המרכזיים:
פסלו של ישו הצלובפסלו של יאן נפומנוקפסלו של התורכי מפראג, פסלו של המלך ואצלב, פסלה של הנזירה העיוורת
המלצות
מידע שימושי ומפה
עזרה בתכנון חופשה בפראג
לתגובות, המלצות והוספת תמונות על האתר

גשר קארל (Karluv most) הוא גשר מדהים ביופיו, המחבר בין העיר העתיקה של פראג לבין רובע לֵסֵר (Lesser). במשך שנים רבות הוא היה האפשרות היחידה לחצות את נהר הוולטובה. הגשר נבנה על ידי בנאי בשם פיטר פלארלר בהוראה של המלך קארל, הבונה הגדול של העיר (כמעט כל העיר), הגשר בנוי בשני סגנונות: בארוקי וגותי (ראה עוד תחת אדריכלות בפראג).

גשר קארל הפך עם השנים לסמלה המסחרי של העיר פראג והוא ללא ספק אחד מהאתרים היפים והמיוחדים בתבל.
 
גשר קארל (צילום מקורי)


*פרסומת*
 

ההיסטוריה של גשר קארל:

הגשר נבנה לאחר שהגשר היחיד שהיה בעיר "גשר יהודית" התמוטט. המלך קארלהבונה הגדול של פראג, ביקש לבנות גשר חזק שיחזיק שנים רבות. האגדה המקומית מספרת שחוץ מתכנון הנדסי הכולל שימוש בקשתות ויסודות הנדסיים (בהם משתמשים גם בימינו), הסוד לחוזקו של הגשר הוא ביצים המעורבבות במלט ומעניקות לגשר את חוסנו. סוד אחר הוא העובדה שעד שנת 1815 היו לוקחים אגרה מהעוברים בגשר, והכסף שנאסף שימש לתחזוקה ובנייה מחדש של חלקי הגשר שנהרסו בשטפונות או מנזקי זמן אחרים (הגשר נהרס כמה פעמים לאורך השנים). 
מיותר לציין שכיום מממנת את סדרת השיפוצים הנרחבת הממשלה הצ'כית, מבלי להפריע לביקורי התיירים בגשר בתשלומי אגרה.
 
מבט על גשר קארל מכיוון מערב, הגשר מהווה את אחת האטרקציות היותר מתויירות בעיר פראג. 

מה רואים בגשר קארל?

בתחילת הגשר המדהים, שבנייתו החלה בשנת 1357, ניצב מגדל מרשים ולאורכו ניצבים משני צידיו 30 פסלי קדושים נוצרים וגיבורים מקומיים, רובם בנויים בסגנון הבארוק והם הייחוד האמיתי של הגשר. אורכו של הגשר 516 מטר ורוחבו כ-10 מטר והוא נשען על 16 קשתות.

המגדל בכניסה לגשר קארל (צילום מקורי)

מהגשר נשקף נוף עוצר נשימה של צריחי הכנסיות של העיר ובראשן קתדרלת סנט ויטוס ומצודת הפרלמנט. הגשר הוא האזור המושלם לטיול רגלי, גם בשעות היום וגם בשעות הערב.
לאורך היום ניתן למצוא על הגשר דוכנים, המוכרים דברי אמנות מקומית ומופעי מוסיקה, התורמים לאווירה הנעימה באזור. מופעים אלה פרוסים לכל אורך הגשר ורחוב "מוסטצקה" (רחוב הגשר) המוביל לכיכר סטרומצקה


מופעי רחוב בגשר קארל - המתקיימים לכל אורך שעות היום (צילום מקורי)

הפסלים המרכזיים אותם ניתן לראות בגשר קארל:

פסלו של יהושע הצלוב ועליו כתובת עברית המוכרת לדתיים מתפילת הקדושה "קדוש, קדוש, קדוש, ה' צבאות" 

חשוב לציין שהפסל לא נבנה בפעם אחת. בתחילה היה צלב עץ, אח"כ הוסיפו את דמותו של ישו, ואת כתובת הזהב הוסיף יהודי שקביל קנס ועונש לממן את כתובת זו כיוון שהואשם בבזוי פסלו של הקדוש הנוצרי. עם מעניין אותכם עוד על נושא החיים היהודים בעיר - לאורך השנים מומלץ לקרוא בעמודים הבאים: פראג והיהודים והרובע היהודי בפראג.

 
 ישו הצלוב (צילום מקורי)
 

 פסלו של הקדוש יאן מנפומוק.

פסל מעניין נוסף הוא הפסל של הקדוש המפוסל ביותר בעיר, פסלו של הקדוש יאן מנפומוק. סיפורו של יאן הוא סיפור של התמודדות של איש הדת המקומי מול המלך הזר (ולדיסלב הרביעי), שעקב החיכוכים ביניהם החליט לזרוק את יאן לנהר הוולטובה. האגדה מספרת שהסיבה לסכסוך הייתה שיאן, הכומר הנאמן, לא הסכים לגלות למלך את סודות אשתו המלכה שהתוודתה בפני יאן. הסיבה שפסליו של יאן ממלאים את העיר היא מכיוון שהכנסייה הקתולית ניסתה להפיץ את פסליו על מנת לגרום למאמינים צ'כים לקבל עליהם קדוש צ'כי אחר לאחר מותו של יאן הוס.

שתי הדמויות הנמצאות לרגלי פסל זה מבריקות כיוון שמאמינים נוצרים ושאר תיירים רבים נוגעים בכף הרגל של הפסל, בגלל האמונה הקתולית הסוברת שבפעולה זו יתגשמו כל משאלות הנוגע. פסל זה הוא הפסל הראשון שנבנה על הגשר. הכתר שמסביב לראשו של יאן מסמל את מות הקדושים שלו.

 
פסל יאן מנפומוק (צילום מקורי)
עוד פסל של קדוש אשר כדאי להתעכב עליו הוא פסלו של ויטוס הקדוש מגן העיר פראג, על שמו גם נקראת הקתדרלה הגדולה ברובע המצודה.

פסלו של יאן מנפומוק Charles Bridge St Vitus פסלו של ויטוס הקדוש
  פסלו של יאן מנפומוק (צילום: JMazzol) פסלו של ויטוס הקדוש (s Zp at cs.wikipedia)

פסלים חשובים נוספים 

פסל נוסף הוא פסלו של המלך ואצלב הקדוש, המלך שהצ'כים "העלו מהאוב" ונתנו לו את הזכות להירשם בספרי ההיסטוריה כקדוש, מפני שהם סבורים שהוא זה אשר איחד לראשונה את שבטי האזור ובכך הפך אותם לצ'כים.

בנוסף, תוכלו לראות על הגשר את פסלה של לויטרגד, הנזירה העיוורת. לויטרגד הייתה בטוחה שישו דיבר איתה והיא נגעה בפצעיו.

פסלו של התורכי מפראג, ששומר על אסירים נוצריים בשעה שחבריהם מנסים לאסוף כסף כדי לשחררם - סמל לתקופה הקצרה של השליטה העותמאנית בעיר.

* חשוב לדעת: כל הפסלים הניצבים כיום על הגשר אינם הפסלים המקוריים, כי אם העתקים מדויקים שלהם. את הפסלים המקוריים מסוף המאה ה-17 ניתן למצוא במוזיאון הלאומי.

 
גשר קארל בשעת שקיעה - מומלץ לבוא לבקר במקום בשעות שונות של היום. 
 
--פרסומת--

המלצות "הכל על" למבקר בגשר קארל:

 • גם אם ביקרתם בגשר ביום מומלץ לבוא ולבקר בו גם בלילה. התאורה המיוחדת המאירה את הגשר הופכת אותו לאתר שונה בלילה.
  חוויה נוספת היא פשוט להסתובב בין הדוכנים השונים, ההופעות והאמנים, ואולי גם לקנות זוג עגילים או תמונה מקורית.
 • מומלץ לצאת לשיט על אחת הסירות על הנהר היוצא מהגשר, חוויה נחמדה ביותר. ישנן גם סירות מיוחדות היוצאות מהגשר כמו סירת הג'ז וסירת המוזיקה - ראה גם שיט על הוולטובה תחת אטרקציות בפראג.
 • לא מומלץ להגיע לגשר ולכל העיר העתיקה ברכב (אם השכרתם רכב והגעתם איתו לעיר, תשאירו אותו במלון וסעו בחשמלית או במטרו (לרדת בתחת סטרומצקה) או לכו ברגל. ראה השכרת רכב בפראג וגם בתחבורה ציבורית בפראג
 • מומלץ לבוא לטייל בגשר קארל מוקדם בבוקר במיוחד בתקופות התיירות כדי לא להיבלע בים התיירים. בבוקר אפילו בשעות מאוחרות יחסית (אפילו באזור 08:30-09:00) הוא יחסית ריק מתיירים. 
 • הביקור בגשר קארל אורך כעשרים עד ארבעים דקות - הכוונה לביקור ראשון בו עוצרים מול הפסלים, מצלמים וכו'. בביקורים הבאים החציה שלו אורכת כ-10 דקות מקצה לקצה. את הביקור בגשר מומלץ לחבר עם אתרי העיר העתיקה, המאלה סטרנה או רובע המצודה (אחד היתרונות של הגשר הוא מיקומו המרכזי דבר המאפשר לחבר אותו עם רוב האיזורים המרכזיים של פראג). לצורך העניין האי קמפה נמצא סמוך לגשר, וכיכר העיר העתיקה של פראג נמצאת כעשר דקות הליכה לצד השני.
 • בכל האמור לביקור עם ילדים, סביר שה"תיירים הקטנים" יהנו מהפסלים, והאווירה. שימו לב - זה המקום להחזיק ידיים ולשמור שמא ילכו לאיבוד- בייחוד בקיץ יכול להיות פה מאוד עמוס!
  למגיעים עם עגלת תינוק מומלץ להגיע בשעות לא עמוסות (ראה המלצות נוספות על ביקור בפראג עם ילדים).
 • האתר נגיש למוגבלי תנועה - אפשר לנסוע עליו עם כיסא גלגלים. הבעיה היחידה היא העומס בשעות השיא במיוחד בקיץ. על כן מומלץ להגיע בשעות בהם מצב הגשר פחות עמוס (שעות הבוקר לדוגמא).
 • גשר קארל הוא האתר המרכזי של פראג, הנמצא בין החלקים המרכזיים של העיר. בעקבות כך המלונות הסמוכים לאתר זה מבוקשים מאוד ללינה, למעשה כל מלון שנמצא במרחק הליכה של עד 10 דקות מהגשר יכול להיחשב כמלון במרכז העיר פראג וזו גם הסיבה ששם מתרכזים מרבית המלונות המומלצים שלנו לתיירים בעיר.
 • המלונות באזור מתחלקים באופי שלהם. מלונות באזור החלק המערבי של העיר העתיקה (הקרוב יותר לגשר) יהיו יוקרתיים יותר ויקרים יותר (פופלארים מאוד ללינה רומנטית). המלונות בצד של המאלה סטרנה יהיו יותר נגישים, יותר פונקציונאלים ויותר זולים (פופלארים מאוד ללינה זולה או לינה של קבוצות ומשפחות). בין המלונות המומלצים באזור זה ניתן למנות את The Emblem HotelCloister Inn Hotel וLuxury Family Hotel Royal Palace. מומלץ לקרוא על נושא זה בהרחבה תחת: מלונות בפראג ומלונות ליד גשר קארל.
דוכנים על גשר קארל (צילום מקורי)

 
מידע שימושי על גשר קארל:

כתובת: Praha 1 - Karluv Most, Praha
איך מגיעים? יורדים בתחנת 
Malostranská בחשמלית או במטרו והולכים ברגל לכיוון הגשר אותו תראו לפניכם - אם אתם מסתבכים פשוט לכו במורד הוולטוובה או עם השילוט.
שעות פתיחה: כל שעות היממה. הדוכנים פועלים בשעות היום.
מחיר: חינםמפת אתרים בפראג
 

 
 
 

צריך/ה עזרה בתכנון החופשה בפראג? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים/ות שלנו לתכנן את החופשה שלהם/ן בברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאלונדוןמדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס/י פרטים בטופס המצורף


               
                                     
                                     
                                      
 
חזור אל:
אתרים מרכזיים פראג
 

 
 
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net
יעוץ בקידום האתר: קידום אתרים ע"י עידן בן אור 

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica