הכל על - מקדשים רומים
 
דף הבית >> הכל על רומא >> רומא מידע כללי >> מקדשים רומים

הכל על רומא

עוד תחת מידע כללי ברומא:

רומא מידע כללי

רומא מידע כללי
מידע כללי על העיר רומא

ההיסטוריה של רומא

ההיסטוריה של רומא
רומא היא עיר בעלת היסטוריה ארוכה ומפוארת, המתחלקת לשתי תקופות זוהר...

מוזיאונים ברומא

מוזיאונים ברומא
רומא היא עיר אמנותית ומלאה במוזיאונים, חלקם מהגדולים והחשובים בעולם...

מקדשים רומים

מקדשים רומים
קווים לדמות המקדש הרומי - עיצוב, אדריכלות ופולחן

דתיים ושומרי מסורת ברומא

דתיים ושומרי מסורת ברומא
המידע החשוב לתייר הדתי, שומר המסורת והכשרות ברומא

חופשה רומנטית ברומא

חופשה רומנטית ברומא
לא משנה בכמה ימים בנו את רומא, כיום ברור שמדובר באחת מפנינות הקסם של אירופה כולה. בירת איטליה נחשבת לאחד היעדים הפופולאריים ביותר בעולם עקב רשימ...

עוד באתר:

רומא מידע כללי

רומא מידע כללי
מידע כללי על רומא: רומא עם ילדים, מוזיאונים ברומא...

אזורים מרכזיים ברומא

אזורים מרכזיים ברומא
אזורי רומא המרכזיים לתייר: העיר העתיקה, הותיקן, הרובע היהודי, טרסטוורה...

אתרים מרכזיים ברומא

אתרים מרכזיים ברומא
אתרי התיירות המרכזיים של רומא, מידע שימושי וכללי: הקולוסיאום, הפורום הרומי, המדרגות הספרדיות ועוד...

אתרים מחוץ לרומא

אתרים מחוץ לרומא
מידע לתייר על אתרים וערים מחוץ לרומא: ונציה,

רומא מידע שימושי

רומא מידע שימושי
מידע שימושי לעיר רומא: מפות, חגים, רומא בחינם, תחבורה ברומא...

מלונות ברומא

מלונות ברומא
מצא את המלון המתאים לך ביותר בעיר רומא במינמום מחיר!

טיסות וחבילות לרומא

טיסות וחבילות לרומא
מידע חשוב וכמה טיפים שיעזרו לכם, משלב בחירת הטיסה לרומא ועד שתצאו משדה התעופה...

הופעות וכדורגל ברומא

הופעות  וכדורגל ברומא
מידע והזמנת כרטיסים לאירועים, הופעות ומשחקי כדורגל המתקיימים ברומא...

השכרת רכב ברומא

השכרת רכב ברומא
האם להזמין את הרכב ברומא או באיטליה? ודרך איזו חברה? מידע שיעזור לכם בכל השאלות הללו ועוד...

קניות ברומא

קניות ברומא
מידע על קניות, חנויות וקניונים ברומא.

מסעדות ברומא

מסעדות ברומא
מידע על מסעדות, בתי קפה, ומאפיות מומלצות ברומא.
 
-פרסומות-


 


 

 
בניית חופשה ברומא:
מלונות | טיסות | חבילות | כדורגל| השכרת רכב
Booking.com

הצעות חמות למלונות 

 

המקדש הרומי

קווים לדמות המקדש הרומי - עיצוב, אדריכלות ופולחן 
 


המקדש בתקופת רומא העתיקה היה מבנה מרכזי ביותר בחיי הקהילה הרומאית והמדינה הרומאית. המעבר למקדשים המפוארים בתקופת האימפריה הרומית הם מהסממנים החשובים של ההתפתחות הכלכלית והחברתית שחוותה רומא. מקדשים אילו היוו מודל למקדשים דומים שנבנו בכל רחבי האימפריה (כולל בישראל).

בתחילת הדרך מקום הפולחן הרומאי היה לא יותר משטח אדמה קטן שהוקצע לכך ובו היה מקיים כוהן הדת את הפולחן הדתי. בהמשך החלו לבנות מזבחות קבועים במקומות אלו ובתקופות מאוחרות יותר של רומא האוסטרקית נבנו באתרים אלו מבני חומר ואבן ששמשו לעבודות הפולחן. כאשר רומא מתחזקת והופכת לאימפריה מבנים אלו מקבלים צורה של מקדשי ענק. אחד האתרים שעבר את כל גלגולים אלו ברומא הוא בגבעת הקפיטול, שנמצאו בו שרידים לעבודת אלילים מוקדמת, שרידי מזבחות ולאחר מכן מוקמו בו המקדשים העיקריים של רומא.

פרסומת
 

 
אומנם לכל מקדש רומי היה את הייחודיות שלו ואת המאפיינים הייחודים לאל אותו מקדש, אך ישנם מוטבים שהיו חוזרים על עצמם בחלק גדול ממקדשים אלו – ודרכם ניתן להציץ לאורח החיים של החברה הרומית ולאדריכלות המרשימה שלה. דברים רבים יראו לכם מעניינים או איזוטריים שעברו מהעולם, אך גם הרבה מהדברים יראו לכם מוכרים מהחיים שלנו כיוון שהם השתמרו בצורה כזו או אחרת בכל התרבות המערבית.

אדריכלות ועיצוב:

1.     מספרן של המדרגות שהובילו לעליה למקדש היה לרוב אי – זוגי. כך מי שמתחיל את העלייה ברגל ימין היה מסיים אותה ברגל ימין – סגולה למזל טוב.

2.     המקדש הרומי היה מגיע בשתי צורות עיקריות – או בצורה המלבנית הסימטרית (כמו מקדש קסטור בפורום הרומאי) שהיוותה פיתוח של צורת המקדש היוונית בשילוב עם העיצוב והאדריכלות האוסטרקית או בצורה העגולה (כדוגמת מקדש הוסטה בפורום) שזה פיתוח רומי ייחודי. צורה ייחודית נוספת היא צורת הכיפה שהתאפשרה עקב שימוש באדמה איטלקית שהיא בעלת תכונות הדומות למלט ובטון ופיתוח חדש של יצירת קירות מיציקות שנוצרו בלחץ – צורה זו באה לידי ביטוי בצורה הבולטת ביותר במקדש הפנתאון.   

3.     כחלק מבניה אדריכלית רומית היו מקיפים את המקדש בעמודים מפוארים. שיטה זו היא שיטה שנועדה לפאר מבנים ברומא בכלל ולא רק מקדשים. בניגוד למקדש היווני, במרבית המקרים עמודים אילו היו חשופים למבט מבחוץ ולא היו נראים מתוך המקדש עצמו ולא היה להם תפקיד פונקציונאלי של החזקת המבנה אלא תפקיד "עיצובי" בלבד. לעיתים עמודים אילו הקיפו את כל המבנה ולעיתים הם היו בחזית בלבד, לעיתים במקדשים גדולים ומפוארים היו נבנים בשתי שורות ולעיתים בשורת עמודים אחת.


העמודים בכניסה למקדש אנטונינוס בפורום רומנום  (צילום מקורי)


העמודים בחזית הכניסה לפנתאון בלילה (צילום: laszlo-photo)
בחלק מהמקדשים הייתה הקפדה גדולה על עיצוב הכותרת של העמודים במיוחד של עמודי החזית לא ניכנס כאן לצורות הכותרות השונות אך היו מספר סגנונות חלקם היו ממש העתק לכותרות היווניות וחלקם היו פיתוחים רומאים מקומיים. כותרות עמודים אילו לא פעם הם מהשרידים הבולטים ביותר באזורים העתיקים של רומא.

דוגמאות לשימוש בעמודים במקדשים הרומיים ניתן לראות עד היום  בפנתאון ובשרידיי מקדש אנטוניוס / ושרידי מקדש וסטיה בפורום הרומאי.4.     מוטיבים נוספים שנלקחו מהייונים למקדשים הרומיים – היו גג הגמלון שהיה נפוץ מאוד במקדשי רומא, חזיתות שטוחות במבואות המקדשים וחלונות שהיו לעיתים חלונות מדומים ושימשו לנוי בלבד.

אלבום תמונות. שרידי כותרות של עמודי מקדשים בפורום הרומאי

 
 
קצת על הפולחן בתוך המקדשים:

5.     המתפללים במקום היו עוטים לרוב כיסוי ראש, לכל אל ולעיתים לכל מטרה היה נישאת תפילה שונה. כמו כן במקרים רבים היו מעלים קורבנות לאל אותו עבדו במקדש ולרוב גם היו נותנים "תשורות" / "מעשרות"  לכוהנים שעבדו בו. לכן כמעט בכל מקדש רומי היה "שולחן" ו"מזבח" שאפשר את קיום פולחן זה לצד חדרים ששמשו את הכוהנים וחדרים שאפשרו להם לאגור את ה"מתנות" אותן קבלו.  

6.     טקס ההקרבת הקורבן היה גם הוא מעניין. הוא היה שונה מפולחן לפולחן ומאל לאל – אך לרוב כלל כמה חלקים שהיו חוזרים על עצמם בצורות שונות.א. טקס של הבאת הקורבן – שכלל בדיקה שהקורבן באמת טהור ויכול להיות מתאים לעולה, איתור של הקורבן בצבעים ופרחים ובטקסים גדולים גם הבאתו לצד נגינה וריקודים של משמשי המקדש. ב. "טיהור" של הקורבן למשל  ע"י פיזור של מלח או רוטב הכולל מלח והרחקת כל הגורמים הטמאים מסביבת הקורבן. ג. הרג הקורבן והקרבתו. אקט שכלל צורה ייחודית שהיה צריך להקפיד עליה שהשתנתה מאל לאל ומקורבן לקורבן – כריתת ראש, מליקה וכדומה.  

7.     הכוהנים שעבדו במקדש היו מגיעים לעיתים ממשפחות מסוימות, לעיתים ממעמד חברתי מסוים, המקרה אולי המעניין ביותר הוא המקרה של הכוהנות הווסטליות שהיו אחת הדוגמאות היחידות לתפקיד ציבורי רשמי שאישה יכלה למלא ברומא העתיקה.  

8.     כמעט בכל המקדשים היו פועלים  "מנחשים" אנשים המקבילים לנביאים שלנו או לאוראקל היווני. במרבית המקרים הם היו מסוממים, או תחת השפעה נרקוטית והיו מעבירים מסרים לא ברורים שאפשרו לפרש את דבריהם בצורות שונות.  כמעט בכל מקדש רומי, היה מקום מוגדר בו פעול –"מנחשים" אילו.  

9.     במרבית המקדשים השתמשו בקטורת על מנת לטהר את החוטאים ובמים קדושים – מוטיבים הקיימים גם במקדשים של בני דתות אחרות והשתמרו מאוד בכנסיות הנוצריות במיוחד בקתוליות ויש שיגידו שגם בתרבות היהודית.  

       
 צריך עזרה בתכנון החופשה ברומא? אנחנו יכולים לעזור!

אנו מסייעים לתיירים רבים בתכנון החופשה שלהם בחו"ל
(במיוחד בברצלונה, בפראג ורומא).

arrow, left icon

רוצה שנעזור גם לך?
הכנס פרטים בטופס המצורף 
 חזור אל:
מידע כללי על פראג
 
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica