תמזה River of Thames

מידע על הנהר שעל בסיסו נבנתה לונדון

מידע כללי

נהר התמזה הוא העורק הימי הבסיסי של העיר לונדון. נהר זה, שזורם בחלקה הדרום מזרחי של אנגליה באורך של 346 ק"מ, משמש כעורק תחבורתי, כלכלי ולא פחות חשוב מכך כסמל תרבותי של העיר לונדון. מקור השם תמזה אינו ברור. יש הטוענים שהמקור יווני ויש הטוענים שהמקור קלטי מקומי שהשתמר על ידי הרומאים (פירושה של המילה תמה בקלטית באחד הניבים המקומיים הוא נהר). אם בעבר היה התמזה אזור ששימש למסחר ולתעבורה, היום הוא יותר מנוצל בתור אזור תיירותי.

אורות התמזה בלילה – מבט על הלונדון איי מארמון ווסמינסטר (צילום מקורי)

**פרסומת**היסטוריה וחשיבות תרבותית

נהר התמזה הביא את הרומאים להקים את המושבה המרכזית שלהם באי הבריטי. הרומאים בחרו בנקודה זו, שהייתה עבורם מספיק מזרחית, מספיק עמוקה והמרחק בין גדות הנהר בה היו מספיק קרובים, כנקודה אידאלית להקים בה נמל מרכזי. וכך למעשה הוקמה העיר הרומית לונדוניום שהיוותה את הבסיס ללונדון של היום. כדי להבין עד כמה הנהר היה חשוב להתפתחותה של העיר, ניתן לציין שעד למאות ה-16 וה-17 מרבית התנועה בתוך לונדון, בין הסיטי לווסטמינסטר, עברה דרך התמזה ולא ביבשה.

הידעת? לא הרבה ידוע על חיי היום יום של אנגליה ולונדון במאה ה17 – מלבד דיווחים על מלכים ופירטים אין הרבה סיכומים הסטוריים המתארים את חיי הלונדוני הפשוט. מזל שהתמזה היה קופא כל שנה בתקופה זו – מה שאפשר לקיים את פסטיבל התמזה – יריד חורף שהתקיים על הנהר הקפוא. ליריד זה יש תיעודים לא מעטים שמספקים הצצה לחיי הלונדוניים הפשוטים. 

כמו ערים רבות בעולם הבנויות על גדות נהר ותלויות בגחמותיו (כמו הנילוס בקהיר או הוולטובה בפראג), ניתן לראות יחסים מיוחדים בין העיר לונדון לתמזה – התושבים מנסים לשלוט בהתנהלותו של הנהר ולהשיג מממנו הרבה ככל הניתן, בעוד שהנהר מוכיח פעם אחר פעם את כוחו של הטבע.

לדוגמה, במשך שנים היה הנהר קופא בחורפים. רק ההתחממות הגלובאלית ובניית גשר לונדון החדש, שכלל קשתות שאפשרו זרימה נוחה יותר של מים, הביאו לכך שקפיאת הנהר פסקה. אך הנהר גבה גם קורבנות רבים מתאונות אניות (בימינו לקבל רשיון שיט בתמזה זו משימה אינה פשוט כלל), מהצפות רבות של העיר (שהלונדונים נלחמו בהם על ידי בניית סכרים ותוספות חדשות של מיגון בדפנות הנהר לצד תחנות שאיבה חדשות), והוא אפילו היווה מקור לזיהום כאשר תושבי העיר בנו מערכת ביוב והתחילו להזרים אליו שפכים (עד שלא פסקו מכך הוא היווה מקור למחלות ולסירחון).

החשיבות ההיסטורית של התמזה העתלה מאוד את חשיבותו בתרבות האנגלית והלונדונית. בין הספרים שהוא מוזכר בהם ניתן למנות את "שלושה בסירה אחת", "הרוח בערבי הנחל", "אליס בארץ הפלאות", "שרלוק הולמס", "אוליבר טווסיט" וזו רק רשימה חלקית.

מה רואים ואתרים מרכזיים על גדות התמזה

היות והנהר חוצה את העיר, בעת הסיור בה נתקלים בו למעשה כל הזמן. האתרים הנמצאים על גדותיו הם רבים מאוד והם כוללים את כל גשרי לונדון (טאוור ברידג' וגשר לונדון לדוגמה), את המעברים התחתיים של הגשר (מעברים בהם עוברים לצידו השני של הנהר מתחת לקרקע), אזור גריניץ' והימיה, הנמל של לונדון, הלונדון איי וזו רשימה בסיסית ולא ממצה (על כל אחד מאתרים אלו תוכלו לקרוא בנפרד בלחיצה על הקישורים).
נקודה מעניינת נוספת היא סכר התמזה שנבנה כדי להגן על העיר מהצפות, אליו מומלץ להגיע בשיט על הנהר.

 • אירועים ופסטיבלים בנהר

הנהר מארח אירועים רבים, חלקם קבועים ומתקיימים על בסיס שנתי כמו פסטיבל התמזה והתחרות השנתית בין האוניברסיטאות אוקספורד וקיימברידג', וחלקם מתחלפים ומשתנים כמו חגיגות השישים של המלכה. ישנם גם אירועים קטנים ולא משווקים המתקיימים על סירות פרטיות של אנשים. אנו משתדלים לעדכן את האירועים המעניינים בדף הופעות בלונדון.

שיט על התמזה

שיט על התמזה הוא חוויה מהנה ונחמדה ואחת הדרכים היפות והנעימות לראות את העיר. ישנם כמה מסלולים אפשריים לשיט, הנעים בין 20 דקות למספר שעות, כאשר כל אחד מהם מופעל על ידי חברה שונה ומספק חוויה שונה למבקרים בעיר.

 • ההזמנה של האטרקציות מתבצעת באנגלית בשרתים של חברת Viator הבינלאומית, שמספקת שירותי תיירות בכל העולם (זו היא חברה אמינה ובטוחה שלרוב מצליחה להשיג מחירים אטרקטיביים). למי שמעוניין בהתייעצות, שאלות, עזרה בביצוע ההזמנה או שנבצע עבורו את ההזמנה – מוזמן להשאיר פרטים בטופס מתחת.
  • סירות המובילות אתכם מתחנה לתחנה (ממש כמו טיוב). ישנו קו פופולארי ומומלץ לגריניץ' לדוגמה. למידע נוסף: http://www.tfl.gov.uk/modalpages/21315.aspx.
  • שיט לאורך התמזה מחוץ ללונדון. בעיקר קרוזים שונים או שיט בסירות פרטיות). ישנם קווים מיוחדים המובילים לעיר אוקספורד לדוגמה. למידע נוסף: קישור
  • שיט לתיירים הכולל סיור מודרך (חי או קולי) בעיר הלונדונית. שיט בסירה כגון זו היא הדרך המומלצת להגיע למשל לגריניץ'. השיט התיירותי יוצא מרציפים שונים במרכז העיר ומאפשר לקחת שיט בכיוון אחד במסלולים קבועים או שיט הלוך חזור. (אין צורך בהזמנה אינטרנטית מראש וכדאי להזמין במקום, חלק גדול מהחברות המפעילות שיט זה יעניקו הנחה למי שיציג כרטיסי נסיעה חופשיים של חברות התחבורה השונות בלונדון).
   אפשרות נוספת היא להזמין כרטיסים לשיט "Hop and Off" (כלומר ניתן לרדת ולעלות בתחנות השונות על נהר התמזה ללא הגבלה). זו היא דרך נחמדה מאוד ולא יקרה (יחסית ללונדון) להתנייד בין האתרים המרכזיים של לונדון (בין ווסטמינסטר לגריניץ')למידע נוסף והזמנת כרטסים. ישנה גם אופציה נוספת הכוללת יותר תחנות לפרטים נוספים.
  • ישנן גם חברות המספקות שיט עם אטרקציה, כאשר כל אחת מהן מתאימה לסוג שונה של מבקרים ועם מחירים שונים – חלקן יקרות וחלקן דווקא במחיר סביר (למי שמעוניין בסיור כזה אנו כן ממליצים להזמין מקום מראש!).

לרומנטיקנים ולאוהבי הארוחות בשיט

שיט לילי על התמזה שמשלב ארוחת ערב, אלכוהול, מוסיקת ג'אז ומוסיקה משנות ה-60 אחרי הארוחה, וכמובן את תאורת לונדון בלילה. זו היא אטרקציה מבוקשת מאוד על זוגות שרוצים ליהנות מלילה חוויתי, אנו ממליצים עליה בעיקר לזוגות "בוגרים" יותר. לפרטים נוספים ולהזמנה.

שיט על התמזה, מוסיקה וארוחה

ישנה חברה נוספת שמאפשרת חוויה דומה אך מושקעת פחות ולכן זולה יותר. בשיט זה נהנים מארוחה וממשקאות עם פחות פאר וללא מסיבת קוקטייל (מומלצת יותר לזוגות צעירים, למשפחות או לקבוצות חברים) יחד עם צפייה באתרי לונדון המרכזיים. גם אטרקציה זו מבוקשת ומומלצת מאוד. לפרטים נוספים ולהזמנה.

למי שמעונין בשיט על הנהר הכולל ארוחות מפוארות פחות וזולות יותר אנו ממליצים לבדוק את ההצעות הבאות:
שיט הכולל ארוחת צהריים (ישנן ארוחות שונות במחירים שונים), שיט הכולל ארוחת תה אנגלית טיפוסית (לפרטים ולהזמנה). ישנה גם חברה המקיימת שיט רגיל ורומנטי לאור השקיעה, הכולל שתייה אלכוהולית וחטיפים קטנים המתאימים לחוויה רומנטית כזו. לפרטים נוספים.

שיט מיוחד – שיט על התמזה עם כלים שונים שמספקים חוויות מימיות מיוחדות

למי שמעוניין לשלב סיור יבשתי ומימי, ישנו סיור עם רחפת שמתקיים הן על מי הנהר והן ביבשה. הסיור מתקיים בכלי כמו אלו ששימשו את בעלות הברית בפלישה לנורמנדי, ומספק מדריך מקומי וחוויה המתאימה לכל הגילאים. החוויה אורכת 75 דקות ומאפשרת ליהנות מכל האתרים המרכזיים של העיר מנקודות מבט שונות ומעניינות. לפרטים נוספים ולהזמנה.

ה"לונדון דאק" – סיור משולב ביבשה ובנהר

למי שמעוניין בשיט יותר מהיר ופחות רגוע (וגם הרבה, הרבה יותר מרטיב) אפשר להזמין שיט בסירת מרוץ. מי שיזמין אטרקציה זו יזכה בסיור בקבוצה קטנה במימי התמזה. מיועד למי שרוצה להשפריץ נתיזי מים ליד ארמון ווסטמינסטר. שימו לב שילדים מתחת גיל 16 חייבים בליווי מבוגר ושישנם מסלולים שונים במחיר משתנה. לפרטים נוספים ולהזמנה.

לחובבי ההנחות – כרטיסים משולבים לאטרקציות שונות בלונדון ולשיט על התמזה

ישנם כרטיסים משולבים רבים שיאפשרו לכם הנחה בהזמנה של אטרקציות שונות, המשולבות עם שיט על התמזה. (אנו ממליצים לבדוק האם אכן אתם מועניינים לבקר באותם אתרים לפני שאתם מזמינים).

**פרסומת**המלצות "הכל על" למבקר בתמזה

 • שיט על הנהר הוא חוויה נעימה ומומלצת למי שמבקר עם ילדים או למי שמבקר בעיר בפעם הראשונה. השיט אמנם יותר יקר מנסיעה בטיוב אבל עם לוקחים בחשבון שיט חד פעמי וקונים כרטיסים מוזלים ההפרש לא נורא והחוויה בהחלט מספקת.
 • כל שנה ב16 -17 בספטמבר מתקיים על התמזה יריד גדול לחגיגות סוף הקיץ (בניגוד לתקופות הסטוריות הנהר לא קופא והחגיגות הם דוכני אומנות והופעות על גדדותיו.).
 • כדאי להזמין כרטיסים מראש, זה אמנם מקבע את התאריך (ניתן להיפגע ממזג אוויר לא טוב) אבל חוסך הרבה כסף.
 • לדעתנו השיט בנהר מתאים כתוספת לבילוי אחר או לסיור בעיר. מלבד האטרקציות המפורטות למעלה, ניתן לשלב אותו עם סיורים רגליים שונים על גדות נהר התמזה כמו למשל סיור באזור ווסטמינסטר, סיור בריצ'מונד ובגני קיו (הגנים הבוטניים המלכותיים של בריטניה) או סיור בגריניץ'.
 • לנוסעים בחורף כדאי לדעת שהשיט בספינות עם חלק סגור ומחומם. יש גם סיפון עליון סגור שמאפשר לראות את המרחב בלי לסבול מקור.
צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
טיסות
רכב
כדורגל

Filter by