חוף אלמוג

חוף האלמוגים- שחו באחת משמורות הטבע הימיות היפות בעולם. כל המידע שצריך לדעת לפני שמבקרים – למי מומלץ? מתי כדאי לבוא? וטיפים רבים נוספים

מידע כללי על חוף אלמוג

חוף אלמוג (לעיתים קרוי גם חוף אלמוגים) הינו שמורת טבע ימית מוכרזת אשר מתפרסת לאורך מעט יותר מקילומטר בה נמצאת שונית האלמוגים הצפונית ביותר בעולם, ומכך גם המקום היחיד בישראל בו ניתן לחזות במראות המרהיבים הללו (למעשה גם המצפה התת ימי נמצא בשמורה זו). במרחק קצר בלבד מהחוף נמצאות מושבות אלמוגים רבות מסוגים שונים, כמו גם מגוון עצום של דגים וחיות ימיות נוספות ומיוחדת. החוויה המיוחדת מתאפשרת והופכת טובה יותר בזכות המים הצלולים בשמורה, המאפשרים ראות נקייה וחדה וצפייה מרתקת במתרחש מתחת לפני המים. כל אלו הופכים אותה לאתר אהוב מאוד על צוללנים לא רק מהארץ אלא מהעולם כולו

חוף האלמוגים שונה באופיו מאוד מהחופים האחרים באילת, הוא יחסית מרוחק מהעיר ודורש נסיעה והוא אינו חינמי אלא הכניסה אליו בתשלום. בנוסף, בחוף זה לא תמצאו את שלל האטרקציות ופעילויות החוף הסטנדרטיות בשאר חופי העיר. הוא מותאם בעיקר למי שורצה לבוא ולראות את מרקם החיים הייחודי בו.

האלמוגים והדגים בשמורת הטבע הימית (צילום: Ricardo Tulio Gandelman)האלמוגים והדגים בשמורת הטבע הימית (צילום: Ricardo Tulio Gandelman, רישיון)

מה רואים ועושים בחוף אלמוג?

חוף אלמוג והשמורה מפורסמים בעיקר בתור אתר צלילה ושנרקול, אבל יש בו גם אזור רדוד המתאים לילדים ולאנשים שאינם יודעים לשחות.

הידעת – מה זה אלמוג?

אלמוג הוא בעל חיים (לא צומח, כמו שחלק מתבלבלים), אשר מייצר מושבות רבות פרטים (כל פרט אינו נקרא אלמוג כי אם פוליפ). שונית האלמוגים היא למעשה מתחם חי, שפועלים בו בסימביוזה (יחסי שיתוף פעולה) אלמוגים, דגים ורכיכות רבות, ויש הממשילים את שוניות האלמוגים ליער גשם תת מימי.

מעל השוניות ישנם גשרים המאפשרים לראות את השונית מלמעלה ולהנות מהיופי גם בלי להירטב ולהיכנס למים, מהגשרים ישנה גם גישה למים למי שכן נכנס למים ומעוניים להירטב (בכל זאת באתם לים…). גם אם אינכם צוללים מדופלמים עם ציוד תוכלו להנות מהמקום כיוון שניתן לשכור בחוף ציוד צלילה ושנורקל (בתשלום נוסף על תשלום הכניסה לשמורה), כאשר בשמורה אין הכרח לצלול לעומק על מנת להינות מהיופי ואפשר להתבונן בו גם בשנרקול במים הרדודים.

כמה מילים על שוניות האלמוגים. מדובר במתחם שנמצא בסכנה של ממש, התלוי בגורמים רבים. הוא מושתת על אור, ללא תאורה מתאימה לא תהיה שונית. בנוסף השונית תלויה באקלים ובאצות. בשמורה זו יש מגוון רחב של אלמוגים וחיות כמו תמנונים, צבי ים, כוכבי ים, סרטנים כמו גם כמה דגים מרהיבים ביופים. לעיתים אפילו כרישים מגיעים לשמורה. רבים מבעלי החיים הנ”ל תלוי בשונית האלמוגים כבסיס לקיומו, והפגיעה בשונית נובעת משינויי אלקים (התחממות הפוגעת באצות הצובעות את השונית ויוצרות את תופעת הלבנת האלמוגים), זיהום, ושאר פעולות לא זהירות של בני האדם. אפילו האכלה באוכל שאינו מתאים לדכים, צבים וכדומה יוצר נשק ממשי לשמורה ולחיים בה.

אם לא היו עושים זאת לפנינו היינו מפרטים יותר על הגיאולוגיה והחיים שיש בשונית. אך עשו זאת, ואנו מאוד ממליצים למי שרוצה להעמיק לקרוא את הספר של ד”ר יעקב גפני: שונית האלמוגים של אילת – שלפחות נכון להיום נמצא בגרסת PDF זמין ברשת ומספק היכרות מטרפת ומעמיקה עם שוכני השונית.

השונית היא שונית האלמוגים היחידה בישראל, ונחשבת כשונית הצפונית ביותר בעולם. חלק ממיני בעלי החיים ששוכנים בה הם אנדמים, כלומר חיים רק פה ולא בשום מקום אחר.

חשוב לדעת – בשמורה קיימות הגבלות מסוגים שונים:

 • אסור לגעת באלמוגים
 • אסור להוציא את האלמוגים מהמים
 • יש להתקדם רק דרך גשרים ומעברים מיוחדים המסומנים לכך

כל ההגבלות הללו הן על מנת לשמור על החוף ומרקם החיים העדין שבו.

לינה באזור חוף אלמוג

למרות שריכוז המלונות המשמעותי ביותר בעיר הינו המלונות באזור טיילת אילת, ישנם לא מעט מלונות גם באזור החוף הדרומי. הלינה באוזר זה מתאימה בעיקר בעבור מי שמחפש מעט יותר שקט, מגיע עם עם רכב או מתכנן לשכור רכב באילת, וגם למי שעיקר החופשה שלו מתמקדת באתרי הצלילה הרבים הנמצאים בחוף הדרומי. תוכלו לקרוא עוד על לינה באזור זה ולמצוא רשימת מלונות מומלצים בעמוד מלונות ליד חוף אלמוג.

**פרסומת**


המלצות "הכל על" למבקר בחוף אלמוג

 • הדרך הנוחה ביותר להגיע לחוף אלמוג הינה ברכב פרטי, שימו לב כי יש חנייה בתשלום במגרש מוסדר וחניה בחינם במגרש עפר שאינו מוסדר. עם זאת, למי שמעדיף ניתן להגיע אל החוף גם באמצעות אוטובוס.
 • מומלץ להגיע לחוף אלמוג בשעות הבוקר המוקדמות, זאת על מנת להינות מהראות הטובה ביותר וגם כדי להימנע עד כמה שאפשר מהחום הכבד, במיוחד בקיץ.
 • ההגעה לחוף מומלצת בכל עונות השנה. אומנם בחורף ובסתיו המים קרים יותר מאשר באביב ובקיץ, אך יחד עם זאת גם אין הרבה תיירים והחוף והשמורה ריקים ושקטים יותר.
 • האתר מתאים למשפחות המגיעות עם ילדים, אך שימו לב כי הצלילה מתאפשרת רק מגיל 8 ומעלה (לילדים יש חובת ליווי מבוגר), כך שהמקום מומלץ בעיקר לילדים בוגרים יחסית שיודעים לשחות ויוכלו להנות גם מהצלילה.
 • לתייר הדתי: האתר אינו פעיל בשבתות ובחגים, אך אין בו הפרדה או הקפדה על לבוש צנוע.
 • הכניסה לשמורה עולה כסף, אך היא בחינם לבעלי כרטיס מטמון. כמו כן במידה ואתם מעוניינים לצלול או לשנרקל וברצונכם לשכור ציוד הדבר מתאפשר בחנות המקום וכרוך בתשלום נוסף על הכניסה לשמורה.
 • אתר זה מומלץ לחובבי הצלילה והוא אחד מאתרי הצלילה היפים והאהובים של אילת. למי שרוצה לכלול צלילה בחופשה שלו באילת אנו ממליצים לבדוק האם יש הנחות לצלילות היכרות או קורסי צלילה בגרופון.
 • אם את מחפשים אטרקציות עם מים – זוהי בהחלט אחת האופציות המומלצות והמעניינות יותר שיש לאילת להציע. זוהי ממש לא האטרקציה הימית היחידה בעיר, ואם תרצו עוד אטרקציות מסוג זה בחופשה שלכם כדאי לבדוק לפני האם יש הנחות לאטרקציות ימיות בגרופון.

המלצות לקריאה נוספת:

מידע שימושי על חוף אלמוג

 • שעות פתיחה: שעון קיץ-ימים א-ה ושבת, 18:00-09:00. בימי שישי וערבי חג,17:00-09:00. שעון חורף-ימים א-ה ושבת,-17:00-09:00.בימי שישי וערבי חג 16:00-09:00. בערב ראש השנה, פסח וכיפור, 13:00-09:00.
 • כתובת: חוף אלמוג.
 • דרכי הגעה: למגיעים במכונית, דרך כביש 90 בסמוך לשמורת האלמוגים. למגיעים באוטובוס, קו 16 או 30 ויורדים בתחנת בית ספר שדה/דרך מצרים.
 • אתר אינטרנט: https://www.parks.org.il/reserve-park/שמורת-טבע-חוף-האלמוגים/
צור קשר
פרטי הפונה (חובה למלא)

בנה לעצמך חופשה
מלונות
רכב
אטרקציות
טיסות

סנן על ידי