הכל על - ברצלונה לדתיים ושומרי מסורת
 
דף הבית >> הכל על ברצלונה >> ברצלונה מידע כללי >> ברצלונה לדתיים ושומרי מסורת

הכל על ברצלונה
עוד תחת ברצלונה מידע כללי:


עוד מידע באתר על ברצלונה:

פרסומות
 

 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בברצלונה:
מלונות | טיסות | חבילות | כדורגל | השכרת רכב
Booking.com  

הצעות חמות לפעילות בברצלונה


 

ברצלונה לדתיים ושומרי מסורת

המידע החשוב לתייר הדתי, שומר המסורת והכשרות בברצלונה

שותף בכיר בכתיבת עמוד זה - ליאור פרג' 

 
עוד על שומרי מסורת בברצלונה מלונות לדתיים ובברצלונה חבילות לשומרי מסורת בברצלונה טיפים, המלצות, שאלות ותשובותבכל שנה, מגיעים לברצלונה עשרות אלפי ישראלים, כאשר דתיים ושומרי מסורת מהווים אחוז מסוים מהם. החדשות הטובות עבורם הן שכיאה לעיר ובה קהילה יהודית של כ-6,000 איש, היסטוריה יהודית (למעשה הקהילה היהודית היא חלק מרכזי בהסיטוריה של ברצלונה וקטלוניה במיוחד בימי הבניים ועד  גירוש ספרד) עשירה ומספר תיירים ישראלים מרשים בכל שנה, ברצלונה מספקת מענה לדתיים ולשומרי המסורת שביניכם: אתרים בעלי זיקה יהודית, אוכל כשר, בתי כנסת ועוד. הנה כל מה שחשוב לדעת על הפן היהודי של ברצלונה.

חשוב לומר - שמירת כשרות, מסורת שבת וכו' היא עניין סובייקטיבי. מנעד המושג שמירת כשרות הוא רחב (יש כאלה האוכלים מהדרין ויש כאלה שרק נמנעים מחזיר ופירות ים) וכך גם ההתנהלות בשבת, בישול וכו'- עמוד זה נועד לספק את המידע שאנו מכירים ויכול לעזור לשומרי מסורת באשר הם (חרדים, רפורמים, שומרי כשרות מקפידים ושומרי כשרות קלים) להתנהל בעיר ולהינות ממנה - אין כאן ולו ברמז טענה שאנו מעדיפים קבוצה אחת על פני השניה ומקווים שכולם ימצאו בו עזר. 

פרסומת

אתרים ואטרקציות "יהודיות" בעיר

בברצלונה, ובסמוך לה, ניתן למצוא מספר אתרים אשר מקבלים חשיבות מכרעת בעיני יהודים כמכלול. זה מתחיל, כמובן, עם הרובע היהודי (Barrio Judio), הממוקם בתוך הרובע הגותי. המדובר הוא במספר רחובות בהם התגוררו אלפי יהודים, עד לגירוש ספרד במאה ה-15. הגם שחלק ניכר מהמוסדות היהודיים "הוסבו" מאז לקתולים, עדיין ניתן למצוא בתוך הרובע את בית הכנסת מאיור (ראו פירוט בהמשך), המרחצאות של המקווה הציבורי העתיק וכן מספר רחובות וסמטאות בעלי היסטוריה יהודית עשירה. ברובע היהודי ניתן למצוא גם את "בית האלכימאי" (La Case de l'Alquimista), ובו תערוכה קבועה של חפצים "יהודיים" מהמאות ה-13 וה-14: קערות עליהן אותיות עבריות, חנוכיה ועוד.
"הר היהודים", המונטז'ואיק (Momtjuic), הוא אתר חשוב נוסף עם זיקה לעם היהודי. מעבר לשם (שיש ויכוח בין החוקרים האם באמת מתייחס ליהודים או לא אפשר לקרוא על כך בהרחבה בעמוד האזור), יש לגבעה קשר יהודי מובהק, וזאת בדמות בית קברות עתיק ששימש בעבר את תושבי העיר הנמנים על הדת והלאום שלנו. בית קברות זה נחשב לגדול ולעתיק שבבתי הקברות היהודיים של אירופה.

 


מנורה בבית הכנסת העתיק בברצלונה - צילום מקורי

אתרים מחוץ לעיר

אחד מטיולי היום הנפוצים בקרב תיירים המגיעים לברצלונה הוא בחירונה ובפיגראס, אשר בכל אחת מהן ניתן למצוא זיקה למסורת היהודית. חירונה (Girona), מצפון לברצלונה, היא עיר עתיקה בעלת היסטוריה יהודית מפוארת, עם קהילה שמנתה בשיאה כ-30,000 איש. בחירונה, מקום מושבו של הרמב''ן, התפתחה הקבלה בצורה משמעותית. ניתן למצוא בעיר רובע יהודי, מוזיאון יהודי ואת בית הכנסת של הרמב''ן.

 המוזיאון היהודי בחירונה - צילום מקורי

ההגעה לפיגראס (לרוב לאחר ביקור בחירונה) מומלצת עקב סיבה מרכזית אחת: מוזיאון התיאטרון של סלבדור דאלי (Teatro-Museu Dali). מעבר להיבט הסוריאליסטי של המוזיאון, למוצגים המדהימים ולגאונות של דאלי הבולטת בכל חדר בו, קיימת במוזיאון תערוכה קטנה בשם "עלייה" (Aliya). התערוכה נערכה על ידי דאלי עצמו ב-1968 והיא כוללת בתוכה ציורים ועבודות שעוסקות בהקמת מדינת ישראל, בסמלים יהודיים מרכזיים (הכותל המערבי, מגן דוד ועוד) ובהיסטוריה של העם היהודי – הכל מנקודת מבטו המיוחדת של דאלי שהיה תומך גדול של תנועות לאומיות בניהם גם התנועה הציונית.


ציור מתוך התערוכה עליה של סלבדור דאלי - צילום מקורי
 

נקודה נוספת מחוץ לברצלונה, מרתקת בגלל ההקשר היהודי שלה אך פחות פופלארית היא  בסלו (Besalu)  שהייתה עיירה חשובה עבור יהודי קטלוניה וספרד במיוחד בתקופת הרמב"ן ומשמרת עד היום שרידים ייחודים מיהדות זו (בראשם המקווה העתיק). 

בתי כנסת ומוסדות יהודיים חשובים

בית הכנסת מאיור (Sinagoga Major de Barceloa) נחשב לעתיק בספרד ולאחד העתיקים באירופה: הוא "נשכח" עם השנים, שימש למטרות אחרות במשך תקופה ארוכה ורק לפני כעשרים שנה זיהה היסטוריון שמדובר בבית כנסת. כיום, משמש הוא כמוזיאון ליהדות ברצלונה, כאשר לעיתים מתקיימים בו אירועים בעלי צביון יהודי (מידע נוסף על המוזיאון בעמוד שלנו על הרובע הגותי ובעמוד העוסק ברובע היהודי העתיק של ברצלונה). בנוסף, ניתן למצוא בסמוך לבית הכנסת שני מקוואות, אחד מהם במרתף בית הקפה Caelum.
בית כנסת נוסף בברצלונה הוא Cominidad Isaraelite de Barcelona ברחוב Avenir 24, המיועד לקהילה האורתודוקסית: למעשה, מדובר בשני בתי כנסת, הראשון ספרדי והשני אשכנזי, ולצד זה גם מקווה ומשרדים. ה-Jewish Commnutiy of Catelonia (ATID) ברחוב Castanyer 24 הוא מרכז הקהילה היהודית הרפורמית בעיר, "עתיד", ובו מתקיימות תפילות בימי שבת, קבלת שבת, קידוש וכן פעילות תרבותית, הרצאות או שיעורי יהדות.
לפני מספר שנים התחילה לפעול בברצלונה קהילת חב''ד. בית הכנסת של חב''ד בברצלונה ממוקם ברחוב Joan Gamper 27 ובו נערכות תפילות בימי חול וקבלת שבת (הקידוש כולל סעודה שאינה מלאה). קהילת חב''ד עצמה מקיימת טקסי בר מצווה או חתונות, עורכת שיעורי קבלה ועוד.

*חשוב - לנו אין קשר למוסדות הקהילה היהודית ו/או בית חב"ד וכל השאלות בנושאים הקשורים אליהם רצוי להפנות אליהם ישירות! 

מסעדות ואוכל


בברצלונה פועלות מספר מסעדות כשרות, רובן ככולן ממוקמות במרכז העיר - חשוב להגיד שחלקן נמצאות בהשגחה של רבנות הקהילה וחלקן רק מכריזות על עצמן ככשרות (ובנסוף מקפידות להיות צמחוניות). בין המסעדות שעונות על ההגדרה הזו ניתן למצוא את "פלאפל מעוז" הממוקם על שדרות הראמבלס, "הפלאפל של שני" הממוקם ליד שוק לה - בוקריה (מתאים גם לטבעוניים), "מכבי כשר" בראמבלס ומסעדת "השלום" ברובע שנאבל הצפוני. חשוב לשים לב שמספר מסעדות כשרות שפעלו בברצלונה בשנים האחרונות נסגרו לאחרונה: כך המסעדות קלאב כשר (אמורה להיפתח מחדש בחודש נובמבר) ודלאסיאס.
אפשרות הזמנת הקייטרינג הכשר בברצלונה קיימת באמצעות חברה מרכזית אחת: Taim Kosher Catering, בהשגחת הרב דוד ליבערזאהן מקהילת חב''ד בברצלונה, מאפשרת להזמין ארוחות מכל סוג, כריכים ועוד. נחמה ליבסון מכינה מאכלים כשרים, בפיקוח בית חב''ד, אותם ניתן לקבל במסגרת בית חב''ד או במשלוח.
אוכל כשר ניתן לרכוש בסופרמרקט ומעדניה בשם Isamar Kosher ברחוב Avenir 29, בו גם מוצרי מזון מישראל. בנוסף, בסניף של חנות הכלבו / קניון El Corte Ingles ברחוב Av Diagonal 617 קיימת מחלקה כשרה. המחפשים אחר חלה לקידוש של שישי בערב יוכלו למצוא אותה במאפיית Molivell ברחוב Muntaner 265.

בכל מקרה, בגלל המחירים הגבוהים יחסית של אוכל כשר - ההמלצה שלנו היא להביא אוכל כשר מהבית, במידת האפשר, ולבצע רכישות נקודתיות של מוצרים בהתאם לצרכים.

 

לינה בברצלונה

מחפשים מלון "כשר" בברצלונה? החיפושים שלכם צפויים להיות קשים עד בלתי אפשריים, וזאת מכיוון שלא ידוע לנו, נכון לעכשיו, על מלונות כשרים בברצלונה.
בכל זאת כמה המלצות:

1. כדאי לחשוב על לינה בדירה ולא במלון. כך תוכלו לבשל לעצמכם או באמצעות הכלים במקום או באמצעות כלים מהבית. פשוט 
ברוב הדירות ניתן למצוא מטבח מאובזר בו ניתן להכין באופן עצמאי מזונות שהובאו מישראל או נרכשו בעיר, לתיירים שומרי מסורת וכשרות זה יכול להיות מאוד כדאי גם עם מפסידים את השירות והפסליטיז של מלון. חשוב לפני הזמנה לראות שהציוד שיש בדירה מספק אותכם. ראה מידע רב בבנושא תחת דירות בברצלונה.

2. למי שחשוב להיות קרוב לבית כנסת אך לא רוצה להיות מבודד מהעיר, רצוי לקחת מלון או דירה בחלק הצפוני של האישאמפלה. זה יאפשר לכם מצד אחד להיות קרוב לבית הקהילה היהודית במרחק הליכה רגלי לתפילה בשבת ומצד שני להיות במרחק הליכה או נסיעה קצר מהאתרים המרכזים והמרכז של ברצלונה למשל דירה כמו מלון הדירות גיר80 (Apartamentos GIR80) או מלון הדירות סוויטס אווניו (Suites Avenue ולמי שמחפש מלון זול ונעים אפשר להסתכל על משהו הדומה ל מלון אסטוריה (Astoria Hotel) כל אילו מלונות הנמצאים ברשימת המלונות המומלצים שלנו לברצלונה.

3. אופציה אחרת היא להתאחסן במלון הנמצא סמוך לבית חב''ד (יש לקחת בחשבון שזה קצת מרוחק ממרכז העיר) או לאחת המסעדות הכשרות שהובאו מעלה, ופשוט לוותר על הארוחות של בתי המלון עצמם או על עצם הבישול.

כדי מאוד לקרוא בנושא זה את העמודים הבאים:

טיפים כלליים

1. מכל הנושאים שהועלו כאן, ברור כי תכנון טיול בברצלונה, במקרה של דתיים ושומרי מסורת, הוא מורכב יותר. אנחנו ממליצים להיעזר במידע שהובא כאן ולתכנן על פיו את הטיול: בחלק מהמקרים התכנון יהיה יותר מסובך (מציאת מסעדה כשרה מחוץ לאזור המרכז או הצטיידות במוצרים כשרים) ובחלק פשוט יותר: ביקור ברובע היהודי, בחירונה, בפיגראס או בהר היהודים מומלץ גם כך, בלי קשר לשאלת היהדות.
 
2. אנחנו ממליצים להתאחסן במרכז העיר, קרוב לאטרקציות השונות, מה שיאפשר לחוות את העיר מבלי להשתמש בתחבורה הציבורית בשבתות. מומלץ להצטייד מראש בכתובות ובמספרי הטלפון של המוסדות ונותני השירות שהוזכרו מעלה. אלה גם יוכלו להעניק סיוע בזמן אמת ולספק מידע נוסף על ההתאמה של ברצלונה לדתיים ולשומרי מסורת.

 

פרסומת 

3. למזמינים משחק כדורגל בברצלונה לליגה הספרדית. שימו לב האם פורסם תאריך וזמן סופי למשחק. במידה ולא - יש לקחת בחשבון שהמשחקים יתקיימו במהלך השבת (לעיתים ברצלונה משחקת ביום שבת בצהריים או בשעות הערב המוקדמות). למי שאינו יכול לראות משחק כדורגל בשבת - רצוי להמתין עד לקביעת תאריך ושעה סופיים. 

4. אין בברצלונה איום מיוחד על יהודים, אנו לא מכירים התקפות על אנשים שהולכים עם כיפה - מצד שני מרבית התיירים חובשי הכיפה מעדיפים בעיר לכבוש כובע על מנת לא לעורר תשומת לב מיותרת. 

5. לתיירים שמוכנים לנסוע בשבת כאשר גוי נוהג אך אינם מוכנים לשלם בשבת - אפשר להזמין כרטיס אלקטרוני (למשל ברצלונה קארד) לפתוח אותו לפני כניסת השבת ולנסע עימו באוטובוסים (במטרו תצטרכו להעבירו מכונה על מנת לפתוח מחסומים), כך תוכלו לנסוע בתחבורה הציבורית בעיר בלי לשלם כסף במהלך השבת.
 

המלצות שעלו בקבוצת הפייסבוק השותפה שלנו - ברצלונה למטיילים - Barcelona for travelers

 • יש לכם אפשרות להיות בבית חב"ד אוירה נעימה וכייפית לגביי האוכל זה כבר עניין אחר...אבל הכי חשוב כשר !!
  וכמו כן יש סופר שנקרא בן בן כמו שהגיבו פה והם מוכרים גם אוכל לכבוד שישי שבת וכמובן שהסופר כשר.
 • מסעדת מכבי אפשר לקנות אוכל לשבת אצלם והם גם משכירים פלטות לשבת.
 • קייטרינג taim kosher מומלץ מאוד!!! http://www.taimcatering.com
 • אוכל כשר רק! במסעדת מכבי, על הרמבלס..
 • אני אישית מניסיון מכיר את בית חבד בברצלונה והשליח דניאל מקום עם אוירה ממש מגבשת ונחמדה לגבי האוכל זה עניין אחר(מבחינת טעים) אבל החוויה שווה את זה.
 • כדי לדעת שבברצלונה כמו בכל מקום, כל הבירות לאגר כשרות.
 • כדאי לדעת, שיש גם קבוצה בווטסאפ של צוהר, אם אתם מתלבטתים לגביי מוצר כלשהו מצלמים את הרכיבים והרב עונה כמעט מיד אם כשר או לא..
  עזר לנו מאוד שהיינו שם.

מי שהתעניין בעמוד זה אולי ירצה לקרוא גם:

 

 
  

 
צריך עזרה בתכנון החופשה בברצלונה? אנחנו יכולים לעזור!

כבר זמן רב שאנו מסייעים לתיירים רבים בתכנון החופשה שלהם בחו"ל (במיוחד בערים ברצלונה, לונדוןפראג, מדריד ורומא).
 
arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס פרטים בטופס המצורף


 


              
                                     
                                     
                                      
 
 


 

Go Back  Print  Send Page
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica