הכל על - בית החולים סיינט פאו - Saint Pau Hospital
 
דף הבית >> הכל על ברצלונה >> אתרים מרכזיים בברצלונה >> בית החולים סיינט פאו - Saint Pau Hospital


הכל על ברצלונה
עוד תחת אתרים בברצלונה:


עוד מידע באתר על ברצלונה:

פרסומות
 

   
 
 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בברצלונה:
מלונות | טיסות | חבילות | כדורגל | השכרת רכב
Booking.com  

הצעות חמות למלונות 


 
 


בית החולים סיינט פאו

Hospital de Sant Pau
על בית החולים סיינט פאו מלונות ליד בית החולים סיינט פאו (ראו: מלונות באישמפלה) סיורים ואטרקציות באזור (ראו: סיורים ואטרקציות באישמפלה)


למרות שמוזר לדבר על בית חולים כאתר תיירות, בית החולים על שם הקדוש פאו שנמצא בתוך רובע האישמפלה הוא לחלוטין אתר תיירות ונחשב לקומפלקס הרפואה מהיפים ביותר בעולם. בית החולים בנוי בסגנון המשלב את בניית המודרניסטה המפרסמת של ברצלונה יחד עם  שאריות עיצוביות בסגנון "מוח'דר" – (שאריות מוטיבים מהתקופה המוסלמית בספרד מהמאה ה11) ובציורים סילביניים מהממים ביופיים. כדי ליצור אווירה רפואית מתאימה, מחלקות בית החולים ממוקמות בינות גינות יפיפיות מתחת לחזית אבן מדהימה המעוטרת בתגליפי מוזאיקה ססגוניות ואריחי חרסינה.
פרסומת


 
צריחיו של בית החולים המפורסם  (צילום: Bernard Gagnon)

ההיסטוריה של המנזר: 

ההסטוריה של המקום לא פחות מעניינת ממה שרואים בו. מבני בית החולים הוקמו כאשר עבר בית החולים (שהוקם במאה ה-15) ממקום מושבו הקודם (המשמש כיום את הספרייה הלאומית של קטלוניה) לקומפלקס מודרני שנבנה בין השנים 1901 - 1930 בתכנון ובביצוע של האדריכל לואיס דומנץ' מונטנר (אולי הפרסונה האדריכלית החשובה ביותר בברצלונה יחד עם גאודי, ופוצ'ק).

ההחלטה להעביר את בית החולים ממקומו הישן למקומו המחדש נבעה מגידול האוכלסין של ברצלונה, פריצת החומות שבעקבותיה נבנתה שכונת האישאמפלה (ראה ההסטוריה של ברצלונה), והעובדה שנמצא תורם שרצה להאדיר את שמו על ידי בניית בית החולים. ב
שנת 1897 הותיר בצוואתו פאו ז`יל, בנקאי ממוצא קטלוני שהתגורר בפאריז, ירושה של שלושה מיליון פזטות להקמת בית חולים אזרחי שיישא את שמו בתוספת התואר קדוש (כך שאם אתם בקיאים ברזי הנצרות ומתוסכלים שאינכם יודעים מי הוא הקדוש פאו דעו שמדובר בקדוש מפוקפק, שזכה בקדושתו על ידי עשיית כסף...).

בניית בית החולים
 זיכתה את מונטנר בתואר "הבניין הטוב ביותר" בפעם השלישית. (שני פרסיו הראשונים של מנטנר נגעו לארמון המוזיקה "Palau de la Musica Catalana" ולקסה ללאו מוררה "Casa Lleo Morera" הידועים).

כמו מבני גאודי בברצלונה גם מבנה
 בית החולים הוכרזו בשנת 1997 על ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.

מה רואים בבית החולים: 

בית החולים, המשתרע על שטח של 300 מ"ר, נבנה בסגנון המודרניסטה ונחשב לאחד מבית החולים היפים בעולם (מבחינה ארכיטקטונית). מבני בית החולים כוללים בניין ניהולי אחד (המבנה החשוב ביותר והמרכזי של בית החולים שרבים המסתפקים בביקור בו בלבד) ו-27 ביתנים המשמשים את המחלקות השונות. כל ביתן בנוי באופן שונה תוך שמירה על הרמוניה בין המבנים השונים. בין חלק מהמבנים ישנם מעברים תת קרקעים שמעצימים את עוצמת הביקור (ניתן לרדת אליהם שהמקום לא בשיפוץ). 

בית החולים כולל פסלים רבים, למשל פסלו של  פאו ז'יל ופסליהם של קדושים נוצרים הקשורים ברפואה. עוד מפורסמים פסלי שלושת המלאכים המייצגים את שלוש הסגולות התיאולוגיות הנוצריות: אמונה, תקווה וצדקה.  

בבניה שלא משאריה אף אחד אדיש תוכלו לראות את כל אומנות המדורניסטה במיטבה - שילוב של קרימקה צבעונית קטלונית, סממנים גותים וניאו גותים (המתאפיינת בחלונות מצועצעים ועמודים מעוטרים), לצד סממנים מוסלמים (בניית הקשתות והכיפות של המבנים) והכל בבניה גדולה ופרופרציונאלית שנועדה ליצור רושם בצופה.

כמו אומנות המודרניסטה כולה גם האדריכלות של מונטנר בבית החולים ובכלל כוללת ההערכה לטבע (וגם בגלל אמונתו של האדריכל שהחשיפה לטבע, עצים, וגנים נפלאים של החולים בסיינט פאו, היא זאת שתעזור לחולים להבריא מהר יותר ולשוב לאיתנם). כך שתוכלו לראות מרחבי טבע גדולים בין מחלקות בית החולים, חלקים שלמים  בבניה שאמורים להזכיר את גלי הים. עוד רצוי להזכיר בחלק זה את הזרימה של המבנה עם הטבע. צורת בנייתו המעויינת של מבנה בית החולים והפניה דרומה מאפשרת זרימה של אויר וכניסה של אור השמש.  

מלבד מוטיבים קטלונים מקומים, מוטיבים מוסלמים ואזכוריים טבעיים, לואיס דומנץ' מונטנר האמין גם ביכולות הרפואיות של צורה וצבע, ולכן הקפיד כל כך למלא את חלל בית החולים עם פסליו של ה"קדוש" פאו וסלים אחרים (עליהם דברנו קודם) , ובעיטורי מוזאיקה צבעוניים להפליא (מלבד הקרמיקה הצבעונית הקטלונית תוכלו לראות לא מעט חלקי קיר צבועים ועיטורים גותים המאופיינים בצריכים ובראשי עמודים). כל אילו יוצרים אווירה מדהימה ושונה כל כך מבתי החולים הלבנים ירוקים שאנו מכירים. 

כיכר בית החולים (צילום:Jordiferrer)
פרסומת 

המלצות "הכל על" למבקר בבית החולים:

  • נכון ל2011, המקום נמצא בשיפוצים פנימיים, שלא ברור מתי הם הולכים להסתיים ולכן הביקור בתוך בית החולים קשה. בכל זאת מומלץ לבוא ולבקר במקום אפילו רק במבט מבחוץ או בתוך המבואה. המלצה זו מתחזקת אם אתם מבקרים בברצלונה כבר פעם שניה או יותר ומחפשים לראות משהוא שלא ראיתם או אם אתם חובבי אדריכלות המודרניסטה וההיסטרויה של העיר.
  • חשב להדגיש שלא לצפות מהאתר למה שהוא לא על מנת לא להתאכזב. הוא מיועד לחובבי אדריכלות והיסטוריה - ישנם תיירים לא מעטים שמוצאים אותו משעמם, יקר ורואים בו בזבוז זמן. 
  • כדי לשלב את הביקור במקום עם נסיעה לפארק גואל. קו 92 הנוסע לפארק, עוצר ליד בית החולים ומאפשר ביקור בשני אתרי האדרכילות המיוחדים הללו. לחילופין אפשר לשלב את הביקור במקום עם ביקור בסאגרדה פמילה ניתן להגיע מאתר אתר בהליכה נעימה של כמה דקות (כדיף להתחיל בבית החולים כיוון שאז ההליכה היא בירידה) באזור נעים ונוח וגדוש בבתי קפה ומסעדות שפחות מתויירות ולכן בעלות מחירים סבירים. 
  • יש במקום לא מעט סיורים מודרכים (לא בדקנו אותם אך קבלנו עליהם המלצות חמות) אפשר בהחלט לחוות את המקום רק עם חוברות ההדרכה שמקבלים בכניסה.
  • הזמן הטוב ביותר לביקור הוא בבוקר מוקדם לפני שמגיעים למקום אנשים רבים. 
  • היות ולא מדובר באתר תיירות בלבד - לעיתים הצוות יכול להיות לחוץ וההבטחה יכולה להיות מלחיצה יותר מאתרים אחרים - קחו זאת בחשבון.
  • ילדים: לדעתנו האתר אינו מומלץ לביקור עם תיירים קטנים אלא אם מדובר בילדים שממש חובבים אתרים בסגנון הנל.
 
המלצות של גולשים למבקר באתר:
  • (לא הושאר שם): מומלץ מאוד לביקור יחד עם ביקור בסגרדה פמילה הקרובה מאוד לבית החולים. למעשה כדי לצרף את הביקור בבית החולים עם מבני גאודי: הסאגרדה ופארק גואל. 
 
מידע שימושי:

כתובת: Sant Antoni Maria Claret,
איך מגיעים?
  • מטרו: קו 5 (כחול), לרדת בתחנת Hospital de Sant Pau .
  • אוטובוס: קוים  92, 45, 47, 15, 20.
אתרhttp://www.santpau.cat/

 
 
מפת הגעה לבית החולים:
 

 
 
 
צריך עזרה בתכנון החופשה בברצלונה? אנחנו יכולים לעזור!

כבר זמן רב שאנו מסייעים לתיירים רבים בתכנון החופשה שלהם בחו"ל (במיוחד בערים ברצלונה, לונדוןפראג, מדריד ורומא).
 
arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס פרטים בטופס המצורף


 


              
                                     
                                     
                                      
 
 

 
חזור אל:
 
 
 
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica