הכל על - ארמון ורסאי - Palace of Versailles
 
דף הבית >> הכל על פריז >> אתרים מרכזיים בפריז >> ארמון ורסאי - Palace of Versailles


פריז

עוד תחת אתרים מרכזיים בפריז:


עוד תחת פריז:

פרסומות
 
 
 
הכל על - מידע לתייר ולמטייל הישראליבניית חופשה בפריז:
מלונות | טיסות | הופעות | השכרת רכב
למידע נוסףמלונות המומלצים  | יעוץ אישי למלונות
Booking.com

הצעות חמות למלונות 
-לחסוך את התור בכניסה לארמון ורסאי-


הזמנת כרטיס סיור לארמון ורסאי הכולל:
 • כניסה לארמון ורסאי וגני ורסאי
 • דילוג על התור
 • הדרכת אודיו (אוזניות)
 

ארמון ורסאי - טבלת ניווט מהיר
מידע כללי והיסטוריה
מה רואים?
המלצות
מפה ומידע שימושי
להוספת תמונות, המלצות או תגובות 
עזרה בתכנון חופשה בפריז


מידע כללי

ארמון ורסאי (Chateau de Versailles) והגנים (גני ורסאי) הסמוכים לו הם שריד מוחשי ומרהיב לתקופת המלוכה בצרפת והסמל החשוב ביותר לדיסונס שבין הפאר והשפע שידעו האצולה והמלוכה אל מול השפל והעוני אלין הגיעו בני המעמד הנמוך. העובדה שהארמון המפואר הזה נמצא מחוץ לפריז הוא חלק מהסמל לנתק שאחז במלוכה שהביא בסוף לקיומה של המהפכה הצרפתית.

הארמון נמצא קילומטרים ספורים דרומית-מערבית לפריז וניתן לשלבו בקלות בטיול בעיר. הארמון שימש כמקום משכנם הרשמי של מלכי צרפת בסוף המאה ה-17 ובמאה ה-18, ובזכות שימור קפדני ומדוקדק גם ביקור כיום ממחיש את השפע והפאר שהיו נהוגים אז. המתחם עצום בגודלו, וכולל את הארמון המרכזי, ארמונות הטריאנון, אחוזת מארי אנטואנט וגנים מרהיבים. כאמור בביקור תוכלו לחוש את אורח החיים הבזבזני, ראוותני ונהנתני שאפיין את כהונות המלכים שהתגוררו בארמון, ולהבין במקצת כיצד נוצרה האווירה שהביאה לקיצם האכזרי- המהפכה הצרפתית.


 

 

פרסומת
 

חיי המלוכה בארמון ורסאי

הנוכחות המלכותית מחוץ לפריז החלה כאשר ב-1624 נבנתה ללואי ה-13 בקתת ציד בורסאי. לאחר פחות מארבעים שנים, לואי ה-14 החליט כי ברצונו להתרחק מעט מפריז העמוסה והצפופה ולמצוא מקום משכן מחוץ לעיר. הארכיטקט שמונה להפיכת בקתת הציד לארמון המפואר היה לואי לה וו, שניהל את הרחבת הטירה במשך שבע שנים באמצעות עבודה של אלפי פועלים שעמלו על בניית הארמון והגנים. ב-1682 עבר המלך לואי ה-14 להתגורר בטירה, מספר שנים לפני שבנייתה הושלמה לחלוטין. העברת המשכן המלכותי הרשמי מארמון הלובר בפריז לאזור ורסאי היה מהלך פוליטי מחושב של לואי ה-14. מיקום הארמון מחוץ לפריז אך לא רחוק מדי, הייתה בחירה אסטרטגית. האצולה הצרפתית כולה שכנה בפריז, והארמון בורסאי הכריח את האצילים שרצו להתקרב למלך ולשלטון להגיע עד לורסאי ולעזוב את עסקיהם וביתם ולהתגורר בבית המלך. המלך לואי רצה להעביר את מוקד הכוח מפריז לורסאי, וכך הפך את השלטון לריכוזי מאוד וצמצם את אפשרויות הפעולה של האצילים. 
היציאה מחוץ לעיר יצרה השפעה גם מחוץ לצרפת, והארמון העצום והמפואר שימש להפגנת העוצמה והעושר הצרפתי. הטירה המרהיבה הוציאה שם גדול לכוחו ועושרו של לואי ה-14 והייתה מודל לחיקוי לכל אירופה- במדינות רבות ניסו ליצור העתקים לארמון ורסאי והוא השפיע רבות בתחומי ארכיטקטורה, עיצוב פנים ואמנות. 


גני ורסאי (צילום מקורי)

שגרת החיים בורסאי כללה אינספור טקסים, החלפת תלבושות וסעודות. אצילי המלך הגיעו לארמון לתקופה ארוכה וחלק לא מבוטל מזמנם הוקדש לשעשועים, מסיבות, נשפים, קונצרטים והוללות מינית. אורח חיים זה מתבטא בארמון המקושט והראוותני שממחיש את הגישה הבזבזנית של המלכים הצרפתיים במאה ה-17-18. בראשיתו, הארמון נבנה בסגנון הבארוקי, אך זה נמצא קודר מדי בעיני המלך והארמון חודש כדי להפוך לסגנון הרוקוקו. במהלך השנים נבנו עוד ועוד תוספות על המבנה המקורי, בניית הטריאנון הגדול לפי הוראות של לואי ה-14 לו ולפילגשיו, הטריאנון הקטן לפילגשו של לואי ה-15, וכמה בתי כפר קטנים על ידי לואי ה-16 ליצירת אווירה כפרית שלווה למארי אנטואנט. בניית הארמון ואורח החיים שנוהל בו כילו חלק משמעותי מהתקציב הצרפתי, והיסטוריונים רבים רואים בבניית הארמון ואורח החיים בו כאחת הסיבות לפרוץ המהפכה הצרפתית. 

עזיבת הארמון 
 

לואי ה-16 ומארי אנטואנט המשיכו להתגורר בארמון ורסאי עד לתקופת ההתקוממות נגד המלוכה. המחאות הגדולות הגיעו עד ורסאי ובאוקטובר 1789 אף היה ניסיון לרצוח את המלכה במיטתה. הפולשים רצחו את השומרים, אך מארי אנטואנט הספיקה לברוח דרך מעבר סודי ולהינצל. לאחר מכן, עברה משפחת המלוכה לארמון טווילרי כתוצאה מצעידת הנשים לורסאי. הרהיטים היקרים, חפצי הערך והאמנות שהיו בארמון נבזזו וקישוטיו נמכרו כדי לממן את הצבא הצרפתי ולקטוע את המורשת הראוותנית של מגורי המלוכה בארמונות פאר. ואכן, לואי ה-16 ומארי אנטואנט היו האחרונים להתגורר בארמון 

מארי אנטואנט וילדיה (צילום מקורי)

גם לאחר השבת המלוכה ב-1830, אז המלך לואי-פיליפ הכריז על הפיכת הארמון למוזיאון. כדי למלא אותו מחדש בכל הריהוט והחפצים שנבזזו ממנו, אספו רהיטים מאוספים פרטיים, שגרירויות ומשרדי ממשלה, פריטי אמנות, ספרים ואביזרי מדע מהלובר והספרייה הלאומית. 
גם לאחר תקופת המלוכה בארמון ורסאי התרחשו אירועים היסטוריים דרמטיים. ב-1871 הטירה הפכה למפקדת הצבא הגרמני לאחר שצרפת הפסידה במלחמת פרוסיה-צרפת והוכרז בה על הקמת האימפריה הגרמנית. ב-1918 נחתם במקום הסכם ורסאי בין מנצחות מלחמת העולם הראשונה, צרפת, בריטניה, רוסיה וארה"ב לבין גרמניה המפסידה. 

חזור למעלה

מה רואים?

מתחם ורסאי הגדול כולל את הארמון המרכזי, גנים הפרושים על שטח עצום, שני ארמונות קטנים- הטריאנון הגדול והטריאנון הקטן, ואחוזת מארי אנטואנט (כפר המלכה). הגנים תוכננו על ידי אנדרה לה-נוטרה, וכוללים שטח רחב של צמחייה מטופחת, שבילים סימטריים, פסלים, מזרקות ותעלות מים בה שטו גונדולות וסירות. גני ורסאי הם דוגמא קלאסית לסגנון גנים צרפתי המשקפים תפיסה של עליונות האדם על הטבע- לא תראו כאן צמחייה פראית וטבעית, אלא גיזום גיאומטרי של עצים וערוגות. הגנים המפוארים היו מודל לחיקוי בכל רחבי אירופה, וניתן למצוא במדינות שונות, גרמניה, איטליה, אנגליה ורוסיה העתקים של הגנים. מי שיגיע עד לכפר המלכה בקצה בצפון-מזרחי של הגנים, יוכל להתרשם מההבדלים בין הגן האנגלי שתוכנן מסביב לכפר לבין הגן הצרפתי. באנגלי כבר לא תמצאו שדרות עצים מדוקדקות, גיזום לא טבעי של צמחייה או מזרקות, אלא נחל טבעי, בליל צמחייה ועצים ללא ארגון ובלי טיפת סימטריה. ספסלי האבן הנוקשים של הגן הצרפתי מתחלפים בו בספסלי עץ טורקיז נוחים והרבה פינות חמד נסתרות. 

גני ורסאי (צילום מקורי) כפר המלכה של מארי אנטואנט (צילום מקורי)

בתוך הארמון עצמו יש מספר מוקדי עניין יפייפיים- אולם המראות הגדול בו משתקפים מראות הגן, אולם השלום ואולם המלחמה, אולם האופרה המלכותית בו נערכו מופעים לכבוד משפחת המלוכה ואנשי החצר וחדרי המלך והמלכה.  

חדר בטריאנון הגדול (צילום מקורי)

המלצות "הכל על"

 • בכניסה לארמון קחו לכם מפה של האתר, מדובר בשטח די עצום שכולל מבנים שונים.
 • כדאי להגיע לארמון מוקדם (סמוך לשעות הפתיחה) כדי לחסוך את העמידה הארוכה בתור. במיוחד בקיץ. באותו הקשר מומלץ מאוד להזמין כרטיסים מראש - או באינטרנט או באחת מסוכניות הכרטיסים שנמצאות לפני הכניסה לגנים - זה אומנם עולה 2 אירו יותר אך חוסך הרבה זמן עמידה.
 • יש מסעדות רבות בתוך הגנים - כך גם בתי קפה. אך שימו לב שהמחיר שלהם גבוהה מאוד. לכן מומלץ להגיע לגנים עם אוכל שהבאתם אתכם מבעוד מועד. 
 • מחוץ לארמון המרכזי, בכניסה לגנים, יש אפשרות להשכרת רכב גולף או קניית כרטיסים לרכבת קטנה שנוסעת ברחבי הגנים. שימו לב, כדי לראות את הגנים כולם ואת הארמונות המרוחקים יותר (הטריאנון הגדול, הקטן, ובית הכפר של מארי אנטואנט) יש ללכת דרך יפה אך לא קצרה בכלל. לאנשים מבוגרים או כאלו החושקים במשב רוח צונן על הפנים בזמן הטיול בגנים, יש פתרונות תחבורה. לאלו הבוחרים ללכת ברגל יש לא מעט תחנות של קפה/קרפ/גלידה בדרך.
 • גם לאחר שעברתם את השומרים בכניסה שמרו את הכרטיסים אצלכם לביקורת - ישנם לא מעט ביקורות וכדאי לחסוך אי נעימות. 
 • למרות המרחק, מומלץ מאוד להשקיע לבקר בארמונות המרוחקים. מומלץ במיוחד להגיע לכפר הקטנטן שנבנה לרצונה של מארי אנטואנט. מדובר בפנינה אמיתית בורסאי, כמה מבנים המדמים כפר- תחנת מים קטנה, אגם וגשרונים, באר, חלקות ירק ואזור עם כבשים, עזים, פרות ותרנגולות. מרחבי דשא ושבילונים קטנים מובילים לשם, לא לפספס! (ולילדים בכלל..)
 • במהלך החורף הגנים יורדים משיא תפארתם - הרבה מהפסלים נעטפים מפני הגשם, כמעט ואין פרחים והמקום כולו נכנס לאווירת שיפוצים ותחזוקה שנתית. עדיין ניתן ליהנות מהארמונות, והאווירה החורפית המיוחדת והשלכת, אך קחו בחשבון שההנאה מהגנים אינה מלאה. ,
 • צפו תור ארוך לכניסה והרבה עומס של תיירים מומלץ מאוד להזמין כרטיסים מראש.  עומס זה משמעותי בקיץ, אך מורגש גם באביב ובסתיו.

מידע שימושי

 • כתובת: Chateau de Versailles, Place d'Armes, 78000 Versailles
   
 • איך מגיעים? ורסאי נמצאת כ-20 קילומטר דרום-מערבית לפריז, ולשם המטרו לא מגיע. יש כמה אפשרויות הגעה- RER- קו C לVersailles Rive Gauche (שימו לב, קניית הכרטיס שונה מכרטיס המטרו הרגיל- הפעם t+ לא מספיק וצריך לאזורים 1-4). רכבת- מתחנת Motparnesse ניתן להגיע ברכבת SNCF לתחנת Versallies Chantiers, או מתחנת Saint Lazar לתחנת Versaiiles Rive Droite. אוטובוס - ישנו הסעה מיוחדת ("Versailles Express") ממגדל אייפל לורסאי בין ימי שלישי לראשון ויוצאת ב-8:00 וחוזרת ב-12:30, או נוסעת ב-14:00 וחוזרת ב-18:00 (הזמנת כרטיסים). רכב- סוף בניגוד לאתרים בתוך העיר אתר זה מאוד נוח להגעה עם רכב פרטי , נסיעה ב-A13 ויציאה ב"Versailles centre" (ראה - השכרת רכב בפריז והשכרת רכב בצרפת). 
 • פרסומת
 • ילדים: כן. אלא שלמי שמגיע עם ילדים קטנים הנוסעים בעגלה חשוב לדעת שלא נותנים להיכנס עם עגלה פתוחה לארמון אלא רק לגנים. לכן מומלץ להביא מנסע לילד. חשוב לדעת שנכון להיום ילדים עד גיל 18 נכנסים לארמון והגנים חינם (ללא מכשיר ההדרכה עליו צריך להוסיף תשלום).
 •  
 • שעות פתיחה: בין ה-1 בנובמבר ל-31 במרץ הארמון פתוח כל יום מלבד ימי שני, בין השעות 9:00-17:30, ארמונות הטריאנן ואחוזת מארי אנטואנט בין 12:00-17:00 והגנים כל יום (גם בימי שני) בין השעות 8:00-18:00. למבקרים בקיץ בין ה-1 באפריל ל-31 באוקטובר, הארמון פתוח כל יום מלבד ימי שני בין השעות 9:00-18:30, ארמונות הטריאנון ואחוזת מארי אנטואנט בין השעות 12:00-18:30, הגנים פתוחים כל יום (גם בימי שני) בין השעות 8:00-20:30 ופארק בין 7:00-19:00.
  המזרקות המוזיקליות שבגני הארמון פועלות בשבתות ובחגים ובימי שלישי  בין החודשים אפריל לאוקטובר. בזמני הפעילות של המזרקות הגנים אינם חינם. 
תמונת השער צולמה על ידיGilles Messian.

מפת אתרים

 

 

 
 


חזור למעלה

צריך עזרה בתכנון החופשה בפריז? אנחנו יכולים לעזור!

במשך תקופה ארוכה אנו עוזרים לגולשים שלנו לתכנן את החופשה שלהם בברצלונהקוסטה בראווהפראגרומאלונדון, פריז, מדריד ובכל אירופה.

arrow, left icon
רוצה שנעזור גם לך?
הכנס פרטים בטופס המצורף


 


              
                                     
                                     
                                      

חזור למעלה

חזור אל:
אתרים מרכזיים בפריז

 
 

Go Back  Print  Send Page
+ שלח משוב
+ שלח הצעה כיצד יש לערוך את העמוד

 

 מצאתם שגיאת כתיב או ניסוח לא ברור? יש לכם מה להגיד? המחיר השתנה?
יש לכם המלצה או שאתם רוצים להוסיף הערה עובדתית?
רוצים שנפרסם תמונה או מאמר שלכם באתר?


הגיבו ועזרו לנו לבנות את אתר התיירות המעמיק ביותר בעברית! 

(בעלי אתרים יקרים - לינקים שאינם מועילים לגולשים לא יפורסמו
אך אנו יותר מנשמח לפרסם קרדיטים ולינקים למידע, תמונות או עריכה חדשה ומועילה).  

© כל הזכויות שמורות לצוות "הכל על" 

הזכויות לאייקונים שמורות ל:Alessandro Rei , WebIconSet.comIconFinderIconkaKidaubis DesignSebastien DurelSvengraphIcons LandDaddyDesignCyberchaos05DunedhelSvengraphLazyCrazy  Artdesigner.lv  VistaICO.com www.aha-soft.com Ana softLa Glanz Studio - Eugen Buzuk IconBlock  Bevelandemboss.net

לכל שאלה ניתן ליצור עמנו קשר במייל 
למקרים דחופים 0544-979-371 (972+)
Yandex.Metrica